Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"

Źródło:
Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Mieszkaniec Kalisza udowadnia, że można maturę napisać nawet w wieku 85 lat. Trzymajmy za niego kciuki, bo czeka na wyniki. W każdym wieku można też pomyśleć o studiach. Z kolei uczelnie cały czas myślą o nowych kierunkach.

Udowadnia, że można wszystko. W każdym wieku. - Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra - podsumowuje Józef Peruga, tegoroczny maturzysta.

Chodzi o maturę. Pan Józef Peruga z Kalisza przystąpił do tego egzaminu w tym roku. W wieku 85 lat. Do matury przygotowywał się sam. - Wszystko z książek i dużo pamiętałem ze szkoły średniej - mówi Józef Peruga.

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków

Pan Józef i ponad 300 tysięcy innych maturzystów poznają wyniki egzaminów 9 lipca. Wtedy na dobre rozpocznie się rekrutacja na studia, a jest w czym wybierać. Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ciekawych kierunków.

Na Politechnice Gdańskiej nowość: technologie przemysłu 5.0. Kierunek ma stworzyć nowoczesnych inżynierów na miarę nowoczesnych czasów.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej atrakcyjne państwa do studiowania w Europie. Polska wysoko w rankingu - Musi nie tylko potrafić programować, ale integrować się z przemysłem, znać systemy - przekazuje profesor Piotr Jasiński z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych na Politechnice Gdańskiej.

Uniwersytet Gdański proponuje zaś kierunek: projektowanie gier historycznych. Minimum wykładów, maksimum projektów i prawie połowa zajęć po angielsku.

- Ten kierunek to nie tylko projektowanie gier komputerowych, ale także projektowanie gier planszowych, fabularnych, miejskich - wymienia dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

"Świat ziół nie ma dla nas tajemnic"

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie już od kilku lat można studiować zielarstwo i fitoprodukty, czyli zastosowanie ziół w celach leczniczych czy kosmetycznych.

- Świat ziół nie ma dla nas tajemnic i chcemy to przekazać naszym studentom - mówi profesor Renata Nurzyńska-Wierdak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Uprawę winorośli i winiarstwo można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To zdaniem uczelni kierunek bardzo przyszłościowy w naszej szerokości geograficznej.

- Na południu Europy jest już tak ciepło, że nie jesteśmy właściwie w stanie uprawiać tych winorośli, na Pomorzu Zachodnim bardzo dobrze się to sprawdza - ocenia Marcin Gregorczyk, kierownik Działu Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Młodość to stan umysłu

Od lat najbardziej popularnymi kierunkami studiów są: informatyka, medycyna czy prawo. Maleje zaś popularność kierunków humanistycznych czy związanych ze sztuką, na rzecz tych bardziej technicznych.

- Bardzo duży nacisk na pewno będzie na rozwój kompetencji cyfrowych i kompetencji związanych z zieloną gospodarką - mówi Sławomir Szymczak z Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Wiele zależy od indywidualnych cech i uzdolnień. Pan Józef na studia się nie wybiera, ale kibicuje wszystkim, którzy chcą spełniać swoje marzenia.

- Nigdy na nic nie jest za późno, bo ja się czuję tak naprawdę młodo - podkreśla Józef Peruga. Bo młodość to stan umysłu i można się tego nauczyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS