Mieszkaniec Kalisza udowadnia, że można maturę napisać nawet w wieku 85 lat. Trzymajmy za niego kciuki, bo czeka na wyniki. W każdym wieku można też pomyśleć o studiach. Z kolei uczelnie cały czas myślą o nowych kierunkach.
Udowadnia, że można wszystko. W każdym wieku. - Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra - podsumowuje Józef Peruga, tegoroczny maturzysta.
Chodzi o maturę. Pan Józef Peruga z Kalisza przystąpił do tego egzaminu w tym roku. W wieku 85 lat. Do matury przygotowywał się sam. - Wszystko z książek i dużo pamiętałem ze szkoły średniej - mówi Józef Peruga.
Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków
Pan Józef i ponad 300 tysięcy innych maturzystów poznają wyniki egzaminów 9 lipca. Wtedy na dobre rozpocznie się rekrutacja na studia, a jest w czym wybierać. Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ciekawych kierunków.
Na Politechnice Gdańskiej nowość: technologie przemysłu 5.0. Kierunek ma stworzyć nowoczesnych inżynierów na miarę nowoczesnych czasów.
ZOBACZ TEŻ: Najbardziej atrakcyjne państwa do studiowania w Europie. Polska wysoko w rankingu - Musi nie tylko potrafić programować, ale integrować się z przemysłem, znać systemy - przekazuje profesor Piotr Jasiński z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych na Politechnice Gdańskiej.
Uniwersytet Gdański proponuje zaś kierunek: projektowanie gier historycznych. Minimum wykładów, maksimum projektów i prawie połowa zajęć po angielsku.
- Ten kierunek to nie tylko projektowanie gier komputerowych, ale także projektowanie gier planszowych, fabularnych, miejskich - wymienia dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
"Świat ziół nie ma dla nas tajemnic"
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie już od kilku lat można studiować zielarstwo i fitoprodukty, czyli zastosowanie ziół w celach leczniczych czy kosmetycznych.
- Świat ziół nie ma dla nas tajemnic i chcemy to przekazać naszym studentom - mówi profesor Renata Nurzyńska-Wierdak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Uprawę winorośli i winiarstwo można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To zdaniem uczelni kierunek bardzo przyszłościowy w naszej szerokości geograficznej.
- Na południu Europy jest już tak ciepło, że nie jesteśmy właściwie w stanie uprawiać tych winorośli, na Pomorzu Zachodnim bardzo dobrze się to sprawdza - ocenia Marcin Gregorczyk, kierownik Działu Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Młodość to stan umysłu
Od lat najbardziej popularnymi kierunkami studiów są: informatyka, medycyna czy prawo. Maleje zaś popularność kierunków humanistycznych czy związanych ze sztuką, na rzecz tych bardziej technicznych.
- Bardzo duży nacisk na pewno będzie na rozwój kompetencji cyfrowych i kompetencji związanych z zieloną gospodarką - mówi Sławomir Szymczak z Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.
Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Wiele zależy od indywidualnych cech i uzdolnień. Pan Józef na studia się nie wybiera, ale kibicuje wszystkim, którzy chcą spełniać swoje marzenia.
- Nigdy na nic nie jest za późno, bo ja się czuję tak naprawdę młodo - podkreśla Józef Peruga. Bo młodość to stan umysłu i można się tego nauczyć.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN