Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"

Źródło:
Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Mieszkaniec Kalisza udowadnia, że można maturę napisać nawet w wieku 85 lat. Trzymajmy za niego kciuki, bo czeka na wyniki. W każdym wieku można też pomyśleć o studiach. Z kolei uczelnie cały czas myślą o nowych kierunkach.

Udowadnia, że można wszystko. W każdym wieku. - Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra - podsumowuje Józef Peruga, tegoroczny maturzysta.

Chodzi o maturę. Pan Józef Peruga z Kalisza przystąpił do tego egzaminu w tym roku. W wieku 85 lat. Do matury przygotowywał się sam. - Wszystko z książek i dużo pamiętałem ze szkoły średniej - mówi Józef Peruga.

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków

Pan Józef i ponad 300 tysięcy innych maturzystów poznają wyniki egzaminów 9 lipca. Wtedy na dobre rozpocznie się rekrutacja na studia, a jest w czym wybierać. Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ciekawych kierunków.

Na Politechnice Gdańskiej nowość: technologie przemysłu 5.0. Kierunek ma stworzyć nowoczesnych inżynierów na miarę nowoczesnych czasów.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej atrakcyjne państwa do studiowania w Europie. Polska wysoko w rankingu - Musi nie tylko potrafić programować, ale integrować się z przemysłem, znać systemy - przekazuje profesor Piotr Jasiński z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych na Politechnice Gdańskiej.

Uniwersytet Gdański proponuje zaś kierunek: projektowanie gier historycznych. Minimum wykładów, maksimum projektów i prawie połowa zajęć po angielsku.

- Ten kierunek to nie tylko projektowanie gier komputerowych, ale także projektowanie gier planszowych, fabularnych, miejskich - wymienia dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

"Świat ziół nie ma dla nas tajemnic"

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie już od kilku lat można studiować zielarstwo i fitoprodukty, czyli zastosowanie ziół w celach leczniczych czy kosmetycznych.

- Świat ziół nie ma dla nas tajemnic i chcemy to przekazać naszym studentom - mówi profesor Renata Nurzyńska-Wierdak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Uprawę winorośli i winiarstwo można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To zdaniem uczelni kierunek bardzo przyszłościowy w naszej szerokości geograficznej.

- Na południu Europy jest już tak ciepło, że nie jesteśmy właściwie w stanie uprawiać tych winorośli, na Pomorzu Zachodnim bardzo dobrze się to sprawdza - ocenia Marcin Gregorczyk, kierownik Działu Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Młodość to stan umysłu

Od lat najbardziej popularnymi kierunkami studiów są: informatyka, medycyna czy prawo. Maleje zaś popularność kierunków humanistycznych czy związanych ze sztuką, na rzecz tych bardziej technicznych.

- Bardzo duży nacisk na pewno będzie na rozwój kompetencji cyfrowych i kompetencji związanych z zieloną gospodarką - mówi Sławomir Szymczak z Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Wiele zależy od indywidualnych cech i uzdolnień. Pan Józef na studia się nie wybiera, ale kibicuje wszystkim, którzy chcą spełniać swoje marzenia.

- Nigdy na nic nie jest za późno, bo ja się czuję tak naprawdę młodo - podkreśla Józef Peruga. Bo młodość to stan umysłu i można się tego nauczyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS