Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"

Źródło:
Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Józef Peruga ma 85 lat i właśnie przystąpił do matury. "Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Mieszkaniec Kalisza udowadnia, że można maturę napisać nawet w wieku 85 lat. Trzymajmy za niego kciuki, bo czeka na wyniki. W każdym wieku można też pomyśleć o studiach. Z kolei uczelnie cały czas myślą o nowych kierunkach.

Udowadnia, że można wszystko. W każdym wieku. - Zdam, dobra. Nie zdam, też dobra - podsumowuje Józef Peruga, tegoroczny maturzysta.

Chodzi o maturę. Pan Józef Peruga z Kalisza przystąpił do tego egzaminu w tym roku. W wieku 85 lat. Do matury przygotowywał się sam. - Wszystko z książek i dużo pamiętałem ze szkoły średniej - mówi Józef Peruga.

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków

Pan Józef i ponad 300 tysięcy innych maturzystów poznają wyniki egzaminów 9 lipca. Wtedy na dobre rozpocznie się rekrutacja na studia, a jest w czym wybierać. Uczelnie prześcigają się w tworzeniu ciekawych kierunków.

Na Politechnice Gdańskiej nowość: technologie przemysłu 5.0. Kierunek ma stworzyć nowoczesnych inżynierów na miarę nowoczesnych czasów.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej atrakcyjne państwa do studiowania w Europie. Polska wysoko w rankingu - Musi nie tylko potrafić programować, ale integrować się z przemysłem, znać systemy - przekazuje profesor Piotr Jasiński z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych na Politechnice Gdańskiej.

Uniwersytet Gdański proponuje zaś kierunek: projektowanie gier historycznych. Minimum wykładów, maksimum projektów i prawie połowa zajęć po angielsku.

- Ten kierunek to nie tylko projektowanie gier komputerowych, ale także projektowanie gier planszowych, fabularnych, miejskich - wymienia dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

"Świat ziół nie ma dla nas tajemnic"

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie już od kilku lat można studiować zielarstwo i fitoprodukty, czyli zastosowanie ziół w celach leczniczych czy kosmetycznych.

- Świat ziół nie ma dla nas tajemnic i chcemy to przekazać naszym studentom - mówi profesor Renata Nurzyńska-Wierdak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Uprawę winorośli i winiarstwo można studiować na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To zdaniem uczelni kierunek bardzo przyszłościowy w naszej szerokości geograficznej.

- Na południu Europy jest już tak ciepło, że nie jesteśmy właściwie w stanie uprawiać tych winorośli, na Pomorzu Zachodnim bardzo dobrze się to sprawdza - ocenia Marcin Gregorczyk, kierownik Działu Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Młodość to stan umysłu

Od lat najbardziej popularnymi kierunkami studiów są: informatyka, medycyna czy prawo. Maleje zaś popularność kierunków humanistycznych czy związanych ze sztuką, na rzecz tych bardziej technicznych.

- Bardzo duży nacisk na pewno będzie na rozwój kompetencji cyfrowych i kompetencji związanych z zieloną gospodarką - mówi Sławomir Szymczak z Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Żadne studia nie gwarantują dobrej pracy. Wiele zależy od indywidualnych cech i uzdolnień. Pan Józef na studia się nie wybiera, ale kibicuje wszystkim, którzy chcą spełniać swoje marzenia.

- Nigdy na nic nie jest za późno, bo ja się czuję tak naprawdę młodo - podkreśla Józef Peruga. Bo młodość to stan umysłu i można się tego nauczyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS