Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"
Michał Tracz/Fakty TVN
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"Michał Tracz/Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

To krajobraz po rządach PiS-u - mówi ekipa przejmująca władzę. Chodzi o koszty energii i całkowitą zapaść pozyskiwania jej z odnawialnych źródeł. Stąd ustawa i jej zapisy ułatwiające pozyskiwanie energii z wiatru.

- Jest jeden cel tej ustawy: dostarczyć Polakom tanią i czystą energię, odbudować polską suwerenność energetyczną - tłumaczy Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. Typowana na nową minister klimatu posłanka wyjaśnia, że ustawa pozwoli na stawianie wiatraków tylko za zgodą samorządu i po konsultacjach społecznych, a także uzależni odległość wiatraków od zabudowań od hałasu, który wytwarzają. Minimalna odległość wiatraka od zabudowań wielorodzinnych, czyli miejskich, to 300 metrów, a od jednorodzinnych i wiejskich to 400 metrów. To warunki dla najcichszych urządzeń. Takie, które najczęściej stawiane są w Polsce, będą mogły być oddalone od domów o ponad 500 metrów. - Chcemy doprowadzić do tego, by do domów nie docierał hałas większy niż hałas generowany przez przysłowiową lodówkę stojącą w naszej kuchni - tłumaczy Paulina Hennig-Kloska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji

Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS podnosi alarm. Padają słowa o "kontrowersyjnej ustawie". Premier grzmi o aferze. PiS straszy, że ustawa pozwoli na wywłaszczanie ludzi i odbieranie im ziemi. Według polskiego prawa żadna prywatna firma nikogo wywłaszczyć nie może. PiS idzie w zaparte i chce, by prokuratura i CBA zajęły się projektem i jego autorami. - Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta? - pyta Krzysztof Szczucki z PiS.

Hennig-Kloska o zmianach dotyczących wiatraków
Hennig-Kloska o zmianach dotyczących wiatrakówTVN24 Biznes

PiS przeciwko OZE

Ostatnie lata to praktycznie zapaść wykorzystywania w Polsce odnawialnych źródeł energii. Stawianie farm wiatrowych blokowali posłowie Zjednoczonej Prawicy. Żeby zwiększyć ich odległość od zabudowań do 700 metrów, poprawkę pisano odręcznie, by tylko zdążyć ją przegłosować.

- Oni są absolutnymi przeciwnikami odnawialnych źródeł energii - twierdzi Dariusz Klimczak, poseł PSL. W efekcie Polska od lat jest niemal całkowicie zależna od węgla. Elektrownie atomowe to pieśń przyszłości. Energia z wiatru i słońca to gwarancja czystej i taniej energii. - Tak długo, jak chcemy się pozbyć energetyki węglowej, a chcemy, wiatraki są niezbędne i wiatraki można postawić stosunkowo szybko - podkreśla prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk i portalu naukaoklimacie.pl.

Pierwsze czytanie nowej ustawy odbędzie się niebawem na sejmowej komisji. Autorzy zapowiadają poprawki. - Nie sądziliśmy, że tak źle odczytane zostaną nasze intencje i to trzeba doprecyzować - podkreśla Paulina Hennig-Kloska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS