Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"
Michał Tracz/Fakty TVN
PiS walczy z wiatrakami. "Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta?"Michał Tracz/Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

To krajobraz po rządach PiS-u - mówi ekipa przejmująca władzę. Chodzi o koszty energii i całkowitą zapaść pozyskiwania jej z odnawialnych źródeł. Stąd ustawa i jej zapisy ułatwiające pozyskiwanie energii z wiatru.

- Jest jeden cel tej ustawy: dostarczyć Polakom tanią i czystą energię, odbudować polską suwerenność energetyczną - tłumaczy Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. Typowana na nową minister klimatu posłanka wyjaśnia, że ustawa pozwoli na stawianie wiatraków tylko za zgodą samorządu i po konsultacjach społecznych, a także uzależni odległość wiatraków od zabudowań od hałasu, który wytwarzają. Minimalna odległość wiatraka od zabudowań wielorodzinnych, czyli miejskich, to 300 metrów, a od jednorodzinnych i wiejskich to 400 metrów. To warunki dla najcichszych urządzeń. Takie, które najczęściej stawiane są w Polsce, będą mogły być oddalone od domów o ponad 500 metrów. - Chcemy doprowadzić do tego, by do domów nie docierał hałas większy niż hałas generowany przez przysłowiową lodówkę stojącą w naszej kuchni - tłumaczy Paulina Hennig-Kloska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji

Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS podnosi alarm. Padają słowa o "kontrowersyjnej ustawie". Premier grzmi o aferze. PiS straszy, że ustawa pozwoli na wywłaszczanie ludzi i odbieranie im ziemi. Według polskiego prawa żadna prywatna firma nikogo wywłaszczyć nie może. PiS idzie w zaparte i chce, by prokuratura i CBA zajęły się projektem i jego autorami. - Kto jest autorem tego projektu ustawy? Kto przygotował? Który lobbysta? - pyta Krzysztof Szczucki z PiS.

Hennig-Kloska o zmianach dotyczących wiatraków
Hennig-Kloska o zmianach dotyczących wiatrakówTVN24 Biznes

PiS przeciwko OZE

Ostatnie lata to praktycznie zapaść wykorzystywania w Polsce odnawialnych źródeł energii. Stawianie farm wiatrowych blokowali posłowie Zjednoczonej Prawicy. Żeby zwiększyć ich odległość od zabudowań do 700 metrów, poprawkę pisano odręcznie, by tylko zdążyć ją przegłosować.

- Oni są absolutnymi przeciwnikami odnawialnych źródeł energii - twierdzi Dariusz Klimczak, poseł PSL. W efekcie Polska od lat jest niemal całkowicie zależna od węgla. Elektrownie atomowe to pieśń przyszłości. Energia z wiatru i słońca to gwarancja czystej i taniej energii. - Tak długo, jak chcemy się pozbyć energetyki węglowej, a chcemy, wiatraki są niezbędne i wiatraki można postawić stosunkowo szybko - podkreśla prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk i portalu naukaoklimacie.pl.

Pierwsze czytanie nowej ustawy odbędzie się niebawem na sejmowej komisji. Autorzy zapowiadają poprawki. - Nie sądziliśmy, że tak źle odczytane zostaną nasze intencje i to trzeba doprecyzować - podkreśla Paulina Hennig-Kloska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS