"To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej

09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę SrebrnejArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński zapewnia, że nie ma relacji finansowych między fundacją Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego a PiS-em. To właśnie Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którym Jarosław Kaczyński jest członkiem rady nadzorczej, posiada większość udziałów w spółce Srebrna. To pierwsza wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego.

Wciąż trudno od polityków PiS-u usłyszeć jednoznaczne stanowisko w sprawie "taśm Kaczyńskiego", czyli roli, jaką Jarosław Kaczyński miał odegrać w rozmowach na temat budowy wieżowca przy ulicy Srebrnej w Warszawie.

- Spółka (Srebrna - przyp. red.) nie ma nic wspólnego z partią - przekonuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

- Nie określił bym tego mianem negocjacji - twierdzi wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). - To były rozmowy, które miały na celu pomoc w rozwiązaniu konfliktu - tłumaczy.

Jednak spotkań prezesa PiS-u z austriackim biznesmenem w sprawie budowy wieżowców - od maja 2017 roku do sierpnia 2018 roku - było w sumie 19.

Zmiana zdania

Trudno też o jednoznaczne stanowisko rzeczniczki partii w kwestii roli Kaczyńskiego.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) wypowiada się tylko i wyłącznie w imieniu własnym. Własnym, a nie zarządu, i pamiętajmy o tym - mówiła 29 stycznia Beata Mazurek. Taka była na początku linia obrony polityków PiS-u. - Pan prezes wyraźnie mówi (na nagraniach - przyp. red.), że nie może wypowiadać się za władze spółki, że mówi o swojej opinii - zaznaczał poseł PiS Marcin Horała 29 stycznia.

W ostatnich dniach tłumaczenia się jednak zmieniły. - Prezes Jarosław Kaczyński miał prawo do tego, żeby prowadzić określone rozmowy, o których państwo mówicie. Miał do tego upoważnienia - oświadczyła w piątek Beata Mazurek.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) był członkiem rady fundacji (Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - przyp. red.). W tym zakresie miał prawo i obowiązek interesować się sprawami fundacji, i tak też czynił - podkreśla poseł PiS Waldemar Buda.

Kaczyński na zgromadzeniu wspólników

W dyskusji o formalnej i nieformalnej roli prezesa PiS-u w rozmowach o budowie tak zwanych bliźniaczych wież ważny jest protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Srebrna z lutego 2018 roku. Opublikowała go "Gazeta Wyborcza".

Przewodniczącym posiedzenia, na którym wyrażono zgodę na realizacje przedsięwzięcia deweloperskiego, który miał polegać na budowie budynku wysokościowego na działce przy Srebrnej 16, był osobiście Jarosław Kaczyński. Prezes PiS miał upoważnienie Barbary Skrzypek, jednego z udziałowców w spółce Srebrna.

Opozycja pyta, czy prezes Kaczyński wpisze tę działalność gospodarczą do oświadczenia majątkowego i rejestru korzyści. PiS odpowiada, że takiej potrzeby nie ma.

- Kaczyński stworzył taką konstrukcje obejścia tego prawa i ukrycia tego, ale to jest wbrew literze prawa - ocenia poseł PO Sławomir Nitras. - Zataił fakt, że reprezentuje spółkę Srebrna na zewnątrz - dodaje.

Wywiad prezesa PiS

Do sprawy po raz pierwszy odniósł się sam Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", który ma w całości się ukazać w poniedziałek. Część już opublikował portal wpolityce.pl.

"To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma" - ocenił Kaczyński. Jego zdaniem żadne przepisy prawa nie zostały złamane. "Nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje" - przekonuje prezes PiS.

- Jarosław Kaczyński jest właścicielem Srebrnej, jest właścicielem PiS-u. Jemu wydaje się, że jest też właścicielem Polski - komentuje poseł PSL Marek Sawicki.

"Coś takiego" w rodzinie

Do całej sprawy odniósł się także Jan Maria Tomaszewski -- kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, ojciec tłumaczki z nagrań i teść austriackiego biznesmena. W wypowiedzi dla PAP Tomaszewski stwierdził, że Gerard Birgfellner doprowadził do dużego problemu w rodzinie.

"Co ja mogę na to poradzić? W każdej rodzinie znajduje się coś takiego, to nie jest żadna rodzina, on się przykleił i tyle. Nie mam z nim bliskich stosunków, kilka razy w roku się widzimy" - powiedział Jan Maria Tomaszewski w wywiadzie dla "Super Expressu".

O sprawę Srebrnej był w sobotę pytany prezydent Andrzej Duda. Nie chciał jej komentować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie, jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS