"To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej

09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę Srebrnej
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.02.2019 | "To nie jest nawet kapiszon". Kaczyński skomentował sprawę SrebrnejArleta Zalewska | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński zapewnia, że nie ma relacji finansowych między fundacją Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego a PiS-em. To właśnie Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którym Jarosław Kaczyński jest członkiem rady nadzorczej, posiada większość udziałów w spółce Srebrna. To pierwsza wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego.

Wciąż trudno od polityków PiS-u usłyszeć jednoznaczne stanowisko w sprawie "taśm Kaczyńskiego", czyli roli, jaką Jarosław Kaczyński miał odegrać w rozmowach na temat budowy wieżowca przy ulicy Srebrnej w Warszawie.

- Spółka (Srebrna - przyp. red.) nie ma nic wspólnego z partią - przekonuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

- Nie określił bym tego mianem negocjacji - twierdzi wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). - To były rozmowy, które miały na celu pomoc w rozwiązaniu konfliktu - tłumaczy.

Jednak spotkań prezesa PiS-u z austriackim biznesmenem w sprawie budowy wieżowców - od maja 2017 roku do sierpnia 2018 roku - było w sumie 19.

Zmiana zdania

Trudno też o jednoznaczne stanowisko rzeczniczki partii w kwestii roli Kaczyńskiego.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) wypowiada się tylko i wyłącznie w imieniu własnym. Własnym, a nie zarządu, i pamiętajmy o tym - mówiła 29 stycznia Beata Mazurek. Taka była na początku linia obrony polityków PiS-u. - Pan prezes wyraźnie mówi (na nagraniach - przyp. red.), że nie może wypowiadać się za władze spółki, że mówi o swojej opinii - zaznaczał poseł PiS Marcin Horała 29 stycznia.

W ostatnich dniach tłumaczenia się jednak zmieniły. - Prezes Jarosław Kaczyński miał prawo do tego, żeby prowadzić określone rozmowy, o których państwo mówicie. Miał do tego upoważnienia - oświadczyła w piątek Beata Mazurek.

- (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) był członkiem rady fundacji (Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - przyp. red.). W tym zakresie miał prawo i obowiązek interesować się sprawami fundacji, i tak też czynił - podkreśla poseł PiS Waldemar Buda.

Kaczyński na zgromadzeniu wspólników

W dyskusji o formalnej i nieformalnej roli prezesa PiS-u w rozmowach o budowie tak zwanych bliźniaczych wież ważny jest protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Srebrna z lutego 2018 roku. Opublikowała go "Gazeta Wyborcza".

Przewodniczącym posiedzenia, na którym wyrażono zgodę na realizacje przedsięwzięcia deweloperskiego, który miał polegać na budowie budynku wysokościowego na działce przy Srebrnej 16, był osobiście Jarosław Kaczyński. Prezes PiS miał upoważnienie Barbary Skrzypek, jednego z udziałowców w spółce Srebrna.

Opozycja pyta, czy prezes Kaczyński wpisze tę działalność gospodarczą do oświadczenia majątkowego i rejestru korzyści. PiS odpowiada, że takiej potrzeby nie ma.

- Kaczyński stworzył taką konstrukcje obejścia tego prawa i ukrycia tego, ale to jest wbrew literze prawa - ocenia poseł PO Sławomir Nitras. - Zataił fakt, że reprezentuje spółkę Srebrna na zewnątrz - dodaje.

Wywiad prezesa PiS

Do sprawy po raz pierwszy odniósł się sam Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", który ma w całości się ukazać w poniedziałek. Część już opublikował portal wpolityce.pl.

"To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma" - ocenił Kaczyński. Jego zdaniem żadne przepisy prawa nie zostały złamane. "Nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje" - przekonuje prezes PiS.

- Jarosław Kaczyński jest właścicielem Srebrnej, jest właścicielem PiS-u. Jemu wydaje się, że jest też właścicielem Polski - komentuje poseł PSL Marek Sawicki.

"Coś takiego" w rodzinie

Do całej sprawy odniósł się także Jan Maria Tomaszewski -- kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, ojciec tłumaczki z nagrań i teść austriackiego biznesmena. W wypowiedzi dla PAP Tomaszewski stwierdził, że Gerard Birgfellner doprowadził do dużego problemu w rodzinie.

"Co ja mogę na to poradzić? W każdej rodzinie znajduje się coś takiego, to nie jest żadna rodzina, on się przykleił i tyle. Nie mam z nim bliskich stosunków, kilka razy w roku się widzimy" - powiedział Jan Maria Tomaszewski w wywiadzie dla "Super Expressu".

O sprawę Srebrnej był w sobotę pytany prezydent Andrzej Duda. Nie chciał jej komentować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS