Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego

12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego
12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

W rządzie zostaniemy, ale będziemy przeciwdziałać następstwom decyzji, które zapadły - tak w sobotę Zbigniew Ziobro mówił o ustaleniach w Brukseli. Po szczycie jest jeszcze ciekawiej niż przed. Premier chwali się sukcesem, a prezes z kolei mówi o szabli, której będzie mógł użyć.

Przed unijnym szczytem Zbigniew Ziobro mówił, że nie można być "miękiszonem". Teraz, już po szczycie, minister sprawiedliwości na pytanie dziennikarza, czy pozostanie w rządzie, który "zagroził polskiej suwerenności", nie jest według Zbigniewa Ziobry wypełnieniem definicji "miękiszona", Prokurator Generalny odpowiedział, że "'miękiszon' to jest ten, który się poddaje wtedy, kiedy można walczyć".

Porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności, które Zbigniew Ziobro zamierza podważać we wszelkich możliwych trybunałach i w Sejmie, dobrze ocenia prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. "To porozumienie jest jak szabla, której w razie ataku na nas będziemy mogli użyć" - podkreśla.

Jednak wiceprezes partii - Antoni Macierewicz - ocenia je już bardzo źle.

- Rezygnacja z weta oznacza zgodę na rozporządzenie, które niszczy prawodawstwo polskie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Antonii Macierewicz.

Macierewicz sformułował taką ocenę już po tym, jak Jarosław Kaczyński dał znać, że dobrze ocenia unijne porozumienie. Oznacza to, że Solidarna Polska zyskała znaczącego sojusznika w ewentualnej dalszej rozgrywce w obozie władzy.

- Często za to obrywałem od PiS-u, za tę zdolność układania dobrych relacji z Niemcami, ale żeby tak bezdyskusyjnie przyjąć dyktat z Berlina - stwierdził były premier Donald Tusk.

To zdarza się rzadko, że Donald Tusk łagodniej krytykuje premiera z PiS-u niż wiceprezes PiS-u i minister w rządzie PiS-u. On docenia wielkie pieniądze dla Polski i jednak ich powiązanie z praworządnością. Nawet z dodatkowymi konkluzjami.

- Jest to mechanizm, który pomoże jakoś mitygować takie najbardziej niepraworządne rządy - dodaje Donald Tusk.

"Oni, kiedy kłamią, to już nawet nie wiedzą, że kłamią"

- Mam satysfakcję, ponieważ bardzo wiele agencji, właściwie większość agencji międzynarodowych, dostrzegła sukces Polski - stwierdził na antenie radia RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Niemal dokładnie tak samo mówił Mateusz Morawiecki w lipcu. Też mówił o swoim sukcesie powołując się na zagraniczne media. Wtedy Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powiązania pieniędzy z praworządnością. Później się okazało, że jest. Fundusz odbudowy też premier opisywał raz jako głównie dotacje, bardzo korzystne, a raz jako głównie kredyt, bez którego rząd sobie poradzi z kryzysem.

- Oni, kiedy kłamią, to już nawet nie wiedzą, że kłamią. Znaczy, że stracili zdolność, taką elementarną zdolność, rozpoznania różnicy między kłamstwem a prawdą, ale może właśnie dlatego, że tak często kłamstwa w debacie publicznej używają - twierdzi Donald Tusk.

Od dwóch dni Mateusz Morawiecki mówi już tylko o sukcesie, a i tak w sprawie szczytu Zjednoczona Prawica nie jest całkiem zjednoczona. Ciągle.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS