Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego

12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego
12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.12.2020 | Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

W rządzie zostaniemy, ale będziemy przeciwdziałać następstwom decyzji, które zapadły - tak w sobotę Zbigniew Ziobro mówił o ustaleniach w Brukseli. Po szczycie jest jeszcze ciekawiej niż przed. Premier chwali się sukcesem, a prezes z kolei mówi o szabli, której będzie mógł użyć.

Przed unijnym szczytem Zbigniew Ziobro mówił, że nie można być "miękiszonem". Teraz, już po szczycie, minister sprawiedliwości na pytanie dziennikarza, czy pozostanie w rządzie, który "zagroził polskiej suwerenności", nie jest według Zbigniewa Ziobry wypełnieniem definicji "miękiszona", Prokurator Generalny odpowiedział, że "'miękiszon' to jest ten, który się poddaje wtedy, kiedy można walczyć".

Porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności, które Zbigniew Ziobro zamierza podważać we wszelkich możliwych trybunałach i w Sejmie, dobrze ocenia prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. "To porozumienie jest jak szabla, której w razie ataku na nas będziemy mogli użyć" - podkreśla.

Jednak wiceprezes partii - Antoni Macierewicz - ocenia je już bardzo źle.

- Rezygnacja z weta oznacza zgodę na rozporządzenie, które niszczy prawodawstwo polskie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Antonii Macierewicz.

Macierewicz sformułował taką ocenę już po tym, jak Jarosław Kaczyński dał znać, że dobrze ocenia unijne porozumienie. Oznacza to, że Solidarna Polska zyskała znaczącego sojusznika w ewentualnej dalszej rozgrywce w obozie władzy.

- Często za to obrywałem od PiS-u, za tę zdolność układania dobrych relacji z Niemcami, ale żeby tak bezdyskusyjnie przyjąć dyktat z Berlina - stwierdził były premier Donald Tusk.

To zdarza się rzadko, że Donald Tusk łagodniej krytykuje premiera z PiS-u niż wiceprezes PiS-u i minister w rządzie PiS-u. On docenia wielkie pieniądze dla Polski i jednak ich powiązanie z praworządnością. Nawet z dodatkowymi konkluzjami.

- Jest to mechanizm, który pomoże jakoś mitygować takie najbardziej niepraworządne rządy - dodaje Donald Tusk.

"Oni, kiedy kłamią, to już nawet nie wiedzą, że kłamią"

- Mam satysfakcję, ponieważ bardzo wiele agencji, właściwie większość agencji międzynarodowych, dostrzegła sukces Polski - stwierdził na antenie radia RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Niemal dokładnie tak samo mówił Mateusz Morawiecki w lipcu. Też mówił o swoim sukcesie powołując się na zagraniczne media. Wtedy Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powiązania pieniędzy z praworządnością. Później się okazało, że jest. Fundusz odbudowy też premier opisywał raz jako głównie dotacje, bardzo korzystne, a raz jako głównie kredyt, bez którego rząd sobie poradzi z kryzysem.

- Oni, kiedy kłamią, to już nawet nie wiedzą, że kłamią. Znaczy, że stracili zdolność, taką elementarną zdolność, rozpoznania różnicy między kłamstwem a prawdą, ale może właśnie dlatego, że tak często kłamstwa w debacie publicznej używają - twierdzi Donald Tusk.

Od dwóch dni Mateusz Morawiecki mówi już tylko o sukcesie, a i tak w sprawie szczytu Zjednoczona Prawica nie jest całkiem zjednoczona. Ciągle.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS