Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?

Źródło:
Fakty TVN
Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?
Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?
Maciej Knapik/Fakty TVN
Karol Nawrocki, choć ma być kandydatem obywatelskim, to często powtarza znane poglądy PiS-u Maciej Knapik/Fakty TVN

PiS powtarza, że Karol Nawrocki to kandydat obywatelski. Jednak po jego wystąpieniach wiadomo, że powtarza doskonale znane poglądy PiS-u na kluczowe tematy - od Niemiec, przez neosędziów i Unię Europejską, po Smoleńsk.

Karol Nawrocki stara się rozwiązać problem swojej kampanii wyborczej i zapowiada, że od razu pójdzie na urlop w Instytucie Pamięci Narodowej. Kandydat domaga się też urlopu od konkurentów, ale tylko jego obowiązuje ustawowy zapis, że jako prezes IPN-u powinien być, mówiąc w skrócie, apolityczny, a nie jest. Zatem urlop na cały okres kampanii to minimum. 

Rafał Trzaskowski, jak mówi, oddziela obowiązki w ratuszu od kampanii. - W momencie kiedy cały dzień zajmuję się kampanią wyborczą, zawsze brałem urlop i będę brał urlop - zapewnia prezydent Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Karol Nawrocki to nowa twarz w polityce, ale po kilku wystąpieniach publicznych już wiadomo, że powtarza doskonale znany zestaw politycznych poglądów i sympatii PiS-u: o reparacjach, o sądownictwie, o Smoleńsku czy o Unii Europejskiej.

Jego zdaniem "nie ma takiej kategorii jak neosędzia".

- Naiwnością byłoby uważanie czy niepodejrzewanie, że mógłby to być zamach - tak powiedział o katastrofie smoleńskiej.

O Unii Europejskiej powiedział, że opowiada się przeciwko centralizacji.

Karol Nawrocki, prezes IPNPAP/Tomasz Golla

Brak emblematów partyjnych na jego spotkaniach może zwieść wyborców, podobnie jak hasło "koniec wojny polsko-polskiej". Bo Karol Nawrocki, gdy z nadania PiS-u został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, to - jak słyszymy - zaczął wojnę z pracownikami. 

- Po prostu wyrzucał, zwalniał, innych zmuszał do odejścia. Dyrektor ma wiele ku temu sposobów. A inni odchodzili sami, nie mogąc wytrzymać atmosfery - informuje prof. Paweł Machcewicz, historyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w latach 2008-2017.

"Nawrocki wezwał główną księgową, położył na stole zdjęcia z nielegalnej inwigilacji i zmusił ją do odejścia"
"Nawrocki wezwał główną księgową, położył na stole zdjęcia z nielegalnej inwigilacji i zmusił ją do odejścia"TVN24

Jak Karol Nawrocki zwalczał Pawła Adamowicza

Kolejna wojna wybuchła wokół samego muzeum i wystawy. - Dokonał arbitralnych zmian, motywowany politycznie, jak sądzę. (...) Zgodnie z zaleceniami prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przekazuje dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Była też wojna z władzami Gdańska, doniesienie do prokuratury na prezydenta Pawła Adamowicza. A potem wojna o Westerplatte, odebrane w końcu miastu siłowo, specjalną ustawą władzy PiS. - Nie ma barier i uważa, że machanie flagą biało-czerwoną uzasadnia każde zachowanie - ocenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

CZYTAJ TEŻ: "Najbardziej drastyczna historia". Profesor Machcewicz o działaniach Nawrockiego

Muzeum Westerplatte ciągle jest w budowie. Kupiono tam też eksponat - nosze, rzekomo z Westerplatte, a w rzeczywistości powojenne i zupełnie bez wartości. - Nie tak działa historyk - mówi profesor Rafał Wnuk, który pełni obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Powinien myśleć krytycznie. Powinien poszukiwać prawdy, a nie zakładać, że coś prawdą musi być - podkreśla.

Stanowisko szefa IPN Karol Nawrocki też zawdzięcza PiS-owi. Także w IPN-ie zwalniał pracowników, ale za to pił kawę czy fotografował się z zawodnikiem MMA i - jak donosiły media - byłym kryminalistą. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS