Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?

Źródło:
Fakty TVN
Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?
Jakie poglądy właściwie ma Karol Nawrocki?
Maciej Knapik/Fakty TVN
Karol Nawrocki, choć ma być kandydatem obywatelskim, to często powtarza znane poglądy PiS-u Maciej Knapik/Fakty TVN

PiS powtarza, że Karol Nawrocki to kandydat obywatelski. Jednak po jego wystąpieniach wiadomo, że powtarza doskonale znane poglądy PiS-u na kluczowe tematy - od Niemiec, przez neosędziów i Unię Europejską, po Smoleńsk.

Karol Nawrocki stara się rozwiązać problem swojej kampanii wyborczej i zapowiada, że od razu pójdzie na urlop w Instytucie Pamięci Narodowej. Kandydat domaga się też urlopu od konkurentów, ale tylko jego obowiązuje ustawowy zapis, że jako prezes IPN-u powinien być, mówiąc w skrócie, apolityczny, a nie jest. Zatem urlop na cały okres kampanii to minimum. 

Rafał Trzaskowski, jak mówi, oddziela obowiązki w ratuszu od kampanii. - W momencie kiedy cały dzień zajmuję się kampanią wyborczą, zawsze brałem urlop i będę brał urlop - zapewnia prezydent Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Karol Nawrocki to nowa twarz w polityce, ale po kilku wystąpieniach publicznych już wiadomo, że powtarza doskonale znany zestaw politycznych poglądów i sympatii PiS-u: o reparacjach, o sądownictwie, o Smoleńsku czy o Unii Europejskiej.

Jego zdaniem "nie ma takiej kategorii jak neosędzia".

- Naiwnością byłoby uważanie czy niepodejrzewanie, że mógłby to być zamach - tak powiedział o katastrofie smoleńskiej.

O Unii Europejskiej powiedział, że opowiada się przeciwko centralizacji.

Karol Nawrocki, prezes IPNPAP/Tomasz Golla

Brak emblematów partyjnych na jego spotkaniach może zwieść wyborców, podobnie jak hasło "koniec wojny polsko-polskiej". Bo Karol Nawrocki, gdy z nadania PiS-u został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, to - jak słyszymy - zaczął wojnę z pracownikami. 

- Po prostu wyrzucał, zwalniał, innych zmuszał do odejścia. Dyrektor ma wiele ku temu sposobów. A inni odchodzili sami, nie mogąc wytrzymać atmosfery - informuje prof. Paweł Machcewicz, historyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w latach 2008-2017.

"Nawrocki wezwał główną księgową, położył na stole zdjęcia z nielegalnej inwigilacji i zmusił ją do odejścia"
"Nawrocki wezwał główną księgową, położył na stole zdjęcia z nielegalnej inwigilacji i zmusił ją do odejścia"TVN24

Jak Karol Nawrocki zwalczał Pawła Adamowicza

Kolejna wojna wybuchła wokół samego muzeum i wystawy. - Dokonał arbitralnych zmian, motywowany politycznie, jak sądzę. (...) Zgodnie z zaleceniami prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przekazuje dr Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Była też wojna z władzami Gdańska, doniesienie do prokuratury na prezydenta Pawła Adamowicza. A potem wojna o Westerplatte, odebrane w końcu miastu siłowo, specjalną ustawą władzy PiS. - Nie ma barier i uważa, że machanie flagą biało-czerwoną uzasadnia każde zachowanie - ocenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

CZYTAJ TEŻ: "Najbardziej drastyczna historia". Profesor Machcewicz o działaniach Nawrockiego

Muzeum Westerplatte ciągle jest w budowie. Kupiono tam też eksponat - nosze, rzekomo z Westerplatte, a w rzeczywistości powojenne i zupełnie bez wartości. - Nie tak działa historyk - mówi profesor Rafał Wnuk, który pełni obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Powinien myśleć krytycznie. Powinien poszukiwać prawdy, a nie zakładać, że coś prawdą musi być - podkreśla.

Stanowisko szefa IPN Karol Nawrocki też zawdzięcza PiS-owi. Także w IPN-ie zwalniał pracowników, ale za to pił kawę czy fotografował się z zawodnikiem MMA i - jak donosiły media - byłym kryminalistą. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS