Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Rodzina Salmanów od października była przesiedlana już osiem razy. Teraz znów musi uciekać. Z jej schronienia w Rafah niewiele zostało. - Byliśmy w namiocie, kiedy nagle zaczął się ostrzał. Nie wiedzieliśmy, gdzie mamy uciekać. Było ciemno. Karetki nie dotarły od razu. Wszędzie leżały ciała. Zabieramy nasz dobytek. Nie wiemy, dokąd mamy pójść. Nigdzie nie jest bezpiecznie - relacjonuje Manal Salman, mieszkanka Strefy Gazy.

Netanjahu nazwał nalot na Rafah "tragicznym błędem"

W wyniku izraelskiego ataku zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Wielu przesiedleńców doznało poważnych oparzeń. Przemawiając w parlamencie, Benjamin Netanjahu atak nazwał "tragicznym błędem". Zapowiedział jednak, że dopóki Izrael nie osiągnie wszystkich zamierzonych celów, będzie kontynuował wojnę z Hamasem.

- Ewakuowaliśmy około miliona ludzi z Rafah. Niestety pomimo naszych największych wysiłków, których celem było niekrzywdzenie cywilów, doszło do tragicznego błędu. Prowadzimy dochodzenie w sprawie tego incydentu - przekazał premier Izraela.

- To smutne, że mamy ofiary wśród cywilów, ale to jest wojna, której chciał i którą rozpoczął Hamas - dodaje Avi Hyman, rzecznik prasowy izraelskiego rządu.

Atak na Rafah potępiło wielu światowych przywódców i wiele organizacji międzynarodowych. Emmanuel Macron wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni. Prezydent Turcji zapewnił zaś, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Unia Europejska naciska na Izrael, żeby zastosował się do zeszłotygodniowego orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał między innymi wstrzymanie działań militarnych w Rafah.

- Z całą mocą potępiam ten atak. Pokazuje on, że w Gazie nigdzie nie jest bezpiecznie. Do ataku doszło krótko po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wszelkich działań wojskowych w Strefie Gazy - mówi szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością"

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił, że Stany Zjednoczone współpracują z Izraelem, żeby ustalić, co dokładnie się wydarzyło. Podkreślił jednocześnie, że Izrael ma prawo atakować Hamas.

Po ostrzale Rafah Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołała nadzwyczajne posiedzenie.

"Potępiam działania Izraela, które doprowadziły do zabicia dziesiątek niewinnych cywilów szukających schronienia przed tym śmiertelnym konfliktem. W Strefie Gazy nie ma bezpiecznego miejsca. Ten horror musi się skończyć" - można przeczytać we wpisie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na platformie X.

"Niezależnie od tego, czy atak na Rafah był zbrodnią wojenną, czy 'tragiczną pomyłką', dla mieszkańców Gazy nie ma miejsca na dyskusję. To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością" - czytamy w komunikacie Martina Griffithsa, szefa operacji humanitarnych ONZ. 

ZOBACZ TEŻ: Reuters: izraelskie czołgi w centrum Rafah

Izrael ostrzelał Rafah kilka godzin po pierwszym od miesięcy ataku rakietowym Hamasu na Tel Awiw. Izraelska armia twierdzi, że przeprowadziła "precyzyjny" ostrzał, ale Lekarze bez Granic odrzucają te stwierdzenia. Uważają, że atak na tak zwaną bezpieczną strefę Rafah pokazuje, że Izrael lekceważy życie palestyńskich cywilów. Rafah zmieniło się w piekło na ziemi - twierdzą organizacje humanitarne.

- Palestyńczykom powiedziano, że nie mogą przebywać w niektórych obszarach Rafah. Ale w miejscu, w którym doszło do ostrzału, mieli prawo być. Nagle ich namioty zostały zbombardowane. Zajął je ogień. Moi koledzy pracujący na miejscu mówili mi, że słyszeli płaczące dzieci, ale nie mogli im pomóc. Nie było straży pożarnej, która mogłaby zareagować - mówi James Elder z UNICEF-u.

Katar uważa, że atak na obóz dla uchodźców w Rafah może utrudnić negocjacje dotyczące uwolnienia zakładników i zawieszenia broni. Katarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że przeprowadzony przez Izrael ostrzał stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Pomimo apeli światowych przywódców we wtorek izraelskie czołgi wjechały do centrum Rafah.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS