Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Rodzina Salmanów od października była przesiedlana już osiem razy. Teraz znów musi uciekać. Z jej schronienia w Rafah niewiele zostało. - Byliśmy w namiocie, kiedy nagle zaczął się ostrzał. Nie wiedzieliśmy, gdzie mamy uciekać. Było ciemno. Karetki nie dotarły od razu. Wszędzie leżały ciała. Zabieramy nasz dobytek. Nie wiemy, dokąd mamy pójść. Nigdzie nie jest bezpiecznie - relacjonuje Manal Salman, mieszkanka Strefy Gazy.

Netanjahu nazwał nalot na Rafah "tragicznym błędem"

W wyniku izraelskiego ataku zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Wielu przesiedleńców doznało poważnych oparzeń. Przemawiając w parlamencie, Benjamin Netanjahu atak nazwał "tragicznym błędem". Zapowiedział jednak, że dopóki Izrael nie osiągnie wszystkich zamierzonych celów, będzie kontynuował wojnę z Hamasem.

- Ewakuowaliśmy około miliona ludzi z Rafah. Niestety pomimo naszych największych wysiłków, których celem było niekrzywdzenie cywilów, doszło do tragicznego błędu. Prowadzimy dochodzenie w sprawie tego incydentu - przekazał premier Izraela.

- To smutne, że mamy ofiary wśród cywilów, ale to jest wojna, której chciał i którą rozpoczął Hamas - dodaje Avi Hyman, rzecznik prasowy izraelskiego rządu.

Atak na Rafah potępiło wielu światowych przywódców i wiele organizacji międzynarodowych. Emmanuel Macron wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni. Prezydent Turcji zapewnił zaś, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Unia Europejska naciska na Izrael, żeby zastosował się do zeszłotygodniowego orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał między innymi wstrzymanie działań militarnych w Rafah.

- Z całą mocą potępiam ten atak. Pokazuje on, że w Gazie nigdzie nie jest bezpiecznie. Do ataku doszło krótko po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wszelkich działań wojskowych w Strefie Gazy - mówi szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością"

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił, że Stany Zjednoczone współpracują z Izraelem, żeby ustalić, co dokładnie się wydarzyło. Podkreślił jednocześnie, że Izrael ma prawo atakować Hamas.

Po ostrzale Rafah Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołała nadzwyczajne posiedzenie.

"Potępiam działania Izraela, które doprowadziły do zabicia dziesiątek niewinnych cywilów szukających schronienia przed tym śmiertelnym konfliktem. W Strefie Gazy nie ma bezpiecznego miejsca. Ten horror musi się skończyć" - można przeczytać we wpisie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na platformie X.

"Niezależnie od tego, czy atak na Rafah był zbrodnią wojenną, czy 'tragiczną pomyłką', dla mieszkańców Gazy nie ma miejsca na dyskusję. To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością" - czytamy w komunikacie Martina Griffithsa, szefa operacji humanitarnych ONZ. 

ZOBACZ TEŻ: Reuters: izraelskie czołgi w centrum Rafah

Izrael ostrzelał Rafah kilka godzin po pierwszym od miesięcy ataku rakietowym Hamasu na Tel Awiw. Izraelska armia twierdzi, że przeprowadziła "precyzyjny" ostrzał, ale Lekarze bez Granic odrzucają te stwierdzenia. Uważają, że atak na tak zwaną bezpieczną strefę Rafah pokazuje, że Izrael lekceważy życie palestyńskich cywilów. Rafah zmieniło się w piekło na ziemi - twierdzą organizacje humanitarne.

- Palestyńczykom powiedziano, że nie mogą przebywać w niektórych obszarach Rafah. Ale w miejscu, w którym doszło do ostrzału, mieli prawo być. Nagle ich namioty zostały zbombardowane. Zajął je ogień. Moi koledzy pracujący na miejscu mówili mi, że słyszeli płaczące dzieci, ale nie mogli im pomóc. Nie było straży pożarnej, która mogłaby zareagować - mówi James Elder z UNICEF-u.

Katar uważa, że atak na obóz dla uchodźców w Rafah może utrudnić negocjacje dotyczące uwolnienia zakładników i zawieszenia broni. Katarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że przeprowadzony przez Izrael ostrzał stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Pomimo apeli światowych przywódców we wtorek izraelskie czołgi wjechały do centrum Rafah.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS