Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Rodzina Salmanów od października była przesiedlana już osiem razy. Teraz znów musi uciekać. Z jej schronienia w Rafah niewiele zostało. - Byliśmy w namiocie, kiedy nagle zaczął się ostrzał. Nie wiedzieliśmy, gdzie mamy uciekać. Było ciemno. Karetki nie dotarły od razu. Wszędzie leżały ciała. Zabieramy nasz dobytek. Nie wiemy, dokąd mamy pójść. Nigdzie nie jest bezpiecznie - relacjonuje Manal Salman, mieszkanka Strefy Gazy.

Netanjahu nazwał nalot na Rafah "tragicznym błędem"

W wyniku izraelskiego ataku zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Wielu przesiedleńców doznało poważnych oparzeń. Przemawiając w parlamencie, Benjamin Netanjahu atak nazwał "tragicznym błędem". Zapowiedział jednak, że dopóki Izrael nie osiągnie wszystkich zamierzonych celów, będzie kontynuował wojnę z Hamasem.

- Ewakuowaliśmy około miliona ludzi z Rafah. Niestety pomimo naszych największych wysiłków, których celem było niekrzywdzenie cywilów, doszło do tragicznego błędu. Prowadzimy dochodzenie w sprawie tego incydentu - przekazał premier Izraela.

- To smutne, że mamy ofiary wśród cywilów, ale to jest wojna, której chciał i którą rozpoczął Hamas - dodaje Avi Hyman, rzecznik prasowy izraelskiego rządu.

Atak na Rafah potępiło wielu światowych przywódców i wiele organizacji międzynarodowych. Emmanuel Macron wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni. Prezydent Turcji zapewnił zaś, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Unia Europejska naciska na Izrael, żeby zastosował się do zeszłotygodniowego orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał między innymi wstrzymanie działań militarnych w Rafah.

- Z całą mocą potępiam ten atak. Pokazuje on, że w Gazie nigdzie nie jest bezpiecznie. Do ataku doszło krótko po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wszelkich działań wojskowych w Strefie Gazy - mówi szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością"

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił, że Stany Zjednoczone współpracują z Izraelem, żeby ustalić, co dokładnie się wydarzyło. Podkreślił jednocześnie, że Izrael ma prawo atakować Hamas.

Po ostrzale Rafah Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zwołała nadzwyczajne posiedzenie.

"Potępiam działania Izraela, które doprowadziły do zabicia dziesiątek niewinnych cywilów szukających schronienia przed tym śmiertelnym konfliktem. W Strefie Gazy nie ma bezpiecznego miejsca. Ten horror musi się skończyć" - można przeczytać we wpisie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na platformie X.

"Niezależnie od tego, czy atak na Rafah był zbrodnią wojenną, czy 'tragiczną pomyłką', dla mieszkańców Gazy nie ma miejsca na dyskusję. To, co się wydarzyło, było najnowszą i być może najbardziej okrutną obrzydliwością" - czytamy w komunikacie Martina Griffithsa, szefa operacji humanitarnych ONZ. 

ZOBACZ TEŻ: Reuters: izraelskie czołgi w centrum Rafah

Izrael ostrzelał Rafah kilka godzin po pierwszym od miesięcy ataku rakietowym Hamasu na Tel Awiw. Izraelska armia twierdzi, że przeprowadziła "precyzyjny" ostrzał, ale Lekarze bez Granic odrzucają te stwierdzenia. Uważają, że atak na tak zwaną bezpieczną strefę Rafah pokazuje, że Izrael lekceważy życie palestyńskich cywilów. Rafah zmieniło się w piekło na ziemi - twierdzą organizacje humanitarne.

- Palestyńczykom powiedziano, że nie mogą przebywać w niektórych obszarach Rafah. Ale w miejscu, w którym doszło do ostrzału, mieli prawo być. Nagle ich namioty zostały zbombardowane. Zajął je ogień. Moi koledzy pracujący na miejscu mówili mi, że słyszeli płaczące dzieci, ale nie mogli im pomóc. Nie było straży pożarnej, która mogłaby zareagować - mówi James Elder z UNICEF-u.

Katar uważa, że atak na obóz dla uchodźców w Rafah może utrudnić negocjacje dotyczące uwolnienia zakładników i zawieszenia broni. Katarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że przeprowadzony przez Izrael ostrzał stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Pomimo apeli światowych przywódców we wtorek izraelskie czołgi wjechały do centrum Rafah.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje wycofuje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS