"Inflacja zjada nam właściwie dwie miesięczne pensje w roku"

15.02.2023 | "Inflacja zjada nam właściwie dwie miesięczne pensje w roku"
15.02.2023 | "Inflacja zjada nam właściwie dwie miesięczne pensje w roku"
Paweł Płuska | Fakty TVN
15.02.2023 | "Inflacja zjada nam właściwie dwie miesięczne pensje w roku"Paweł Płuska | Fakty TVN

Drożyzna nie odpuszcza. Wstępne wskazanie GUS mówią o styczniowej inflacji na poziomie 17,2 procent. Polacy coraz mocniej odczuwają to w swoich portfelach.

Inflacja w styczniu - według wstępnych danych GUS - wyniosła 17,2 procent rok do roku. Była wyższa niż grudniowa, ale niższa od tej, jakiej się spodziewało wielu ekonomistów. Żywność i napoje bezalkoholowe są o jedną piątą droższe niż rok temu, alkohol i tytoń o prawie dziesięć procent, a za nośniki energii płacimy o ponad 1/3 więcej niż rok temu. Mocno - o minimum kilkanaście procent - wzrosły też wydatki na mieszkanie, transport i paliwa. - Inflacja już w tej chwili zjada nam właściwie dwie miesięczne pensje w roku - mówi profesor Marcin Kalinowski, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Jednak nie w każdego inflacja uderza z taką samą siłą. Najmocniej uderza ona w najsłabszych. Uderza też w cała gospodarkę, chociaż prezes NBP na ostatniej konferencji prasowej mówił, że recesja nam nie grozi i że Polskę czeka miękkie lądowanie.

W ostatnim kwartale 2022 roku - licząc rok do roku - nadal notowaliśmy wzrost gospodarczy - o dwa procent. Ale gdy liczymy wzrost kwartał do kwartału, to na tle innych państw Unii Polska nie była zieloną wyspą - wręcz przeciwnie. Mieliśmy ujemny wzrost gospodarczy - minus 2,4. Licząc tylko czwarty do trzeciego kwartału.

Sławomir Dudek radzi jednak, by na te spadki spojrzeć szerzej. - Od początku drugiego kwartału 2022 roku polska gospodarka jest w tendencji recesyjnej, tendencji spadkowej. Od szczytu spadliśmy juz o 4 procent - wyjaśnia doktor Sławomir Dudek, główny ekonomista z Instytutu Finansów Publicznych SGH.

Pytania o przyszłość

Jaka będzie inflacja na koniec 2023 roku? Według prognoz Komisji Europejskiej - będziemy wciąż w unijnym ogonie z dwucyfrową inflacją. Wyższa w Unii będzie tylko na Węgrzech. - Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego inflacja w Polsce, nie dość że będzie w tej czołówce europejskiej, pierwsze albo drugie miejsce, to będzie 18. najwyższą na świecie. Przed nami i przed Węgrami będą tylko takie kraje jak Sri Lanka, Ghana - podkreśla doktor Sławomir Dudek.

Prezes NBP w zeszłym tygodniu stwierdził, że w grudniu 2023 roku inflacja może wynieść sześć procent. Ale Adam Glapiński wielokrotnie powtarzał, że to jego własna prognoza. Członkowie RPP, do których trafiają prognozy analityków banku, nie mogą powiedzieć, jaką dokładnie inflację przewidują analitycy - mogą mówić o swoich przewidywaniach. - Wydaje się, że na koniec roku będzie można mówić o inflacji blisko 10 procent - twierdzi profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Według Komisji Europejskiej inflacja w Polsce na koniec 2023 roku może sięgać prawie 12 procent przy średniej unijnej na poziomie 6,4 procent i jeszcze niższej w strefie euro. - Jest to niewątpliwie sygnał ostrzegawczy dla naszej gospodarki pokazujący, że droga do stabilności jest jeszcze dla nas długa i daleka - przekonuje doktor Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Nie możemy też zapominać, że jesteśmy w roku wyborczym, a rozdawanie pieniędzy nie sprzyja walce z inflacją.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS