20 lat po przeszczepie stanie na starcie Ironmana

30.07.2022 | 20 lat po przeszczepie wystartuje w Ironmanie
30.07.2022 | 20 lat po przeszczepie wystartuje w Ironmanie
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.07.2022 | 20 lat po przeszczepie wystartuje w IronmanieMarek Nowicki | Fakty TVN

Walkę o życie już wygrał, w walce ze słabościami też się nie poddaje. Grzegorz Perzyński jest 20 lat po przeszczepie wątroby. Teraz rzuca losowi nowe wyzwanie - stanie na starcie Ironmana.

Grzegorz Perzyński właśnie rozpoczyna swój kolejny trening przed startem w Ironmanie. W ciągu jednego dnia ma zamiar o własnych siłach pokonać ponad dwieście kilometrów. - To jest 3,8 kilometrów pływania, potem 180 kilometrów na rowerze i pełen maraton zaraz potem. Tylko tyle - wylicza pan Grzegorz, który 20 lat temu przeszedł przeszczep wątroby.

Do wydarzenia dojdzie w Gdyni. Grzegorz Perzyński chce udowodnić, że wszystko jest możliwe, nawet po przeszczepie. Transplantację wątroby przeszedł dokładnie dwadzieścia lat temu - w sierpniu 2002 roku. - Mój organizm był już horrendalnie wyniszczony. Ważyłem niespełna 50 kilogramów. Byłem też dializowany, bo już to skutkowało tak zwanym zespołem wątrobowo-nerkowym. Odbiłem się, mogę powiedzieć, kompletnie od dna - opowiada pan Grzegorz.

Przełamywać bariery

Pan Grzegorz, jak każda osoba po przeszczepie, musi przyjmować leki zapobiegające odrzutowi. Z powodu immunosupresji ma nadwagę. Postanowił jednak się nie poddawać. Zaczął trenować triathlon. Dziesięć lat temu, w dziesiątą rocznicę operacji, odważył się po raz pierwszy wystartować w tak zwanej ćwiartce. Teraz zamierza pokonać cały dystans.

- Niestety nie jest to typowe, a powinno być. Natomiast tak wymagające, ekstremalne formy sportu raczej są wyjątkiem w przypadku osób po przeszczepieniu. Natomiast generalnie aktywność fizyczna, umiarkowana, w porozumieniu z lekarzem, który prowadzi tego pacjenta, jest absolutnie zalecana każdemu pacjentowi - przekonuje profesor Roman Danielewicz, chirurg i transplantolog.

W Polsce żyje kilkanaście tysięcy osób po przeszczepieniu narządów. Duża część to właśnie pacjenci z przeszczepionymi wątrobami. Wielu w doskonałej kondycji. Pan Grzegorz Perzyński w Ironmanie na pewno da radę. Tak jak dwadzieścia lat temu. - To była nieustająca walka pozytywnych i negatywnych emocji, myśli. Mogę z ogromną radością i z pewną dumą powiedzieć, że ja tę walkę wtedy wygrałem - przekonuje.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS