Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej

Źródło:
Fakty TVN
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej
Jacek Tacik/Fakty TVN
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniejJacek Tacik/Fakty TVN

Jeśli w stosunku do wyborów z 15 października Trzecia Droga i Lewica znacząco traciły, to Konfederacja wyraźnie zyskała. Będzie miała sześciu eurodeputowanych. Wśród nich jest człowiek, który do ministra zdrowia mówił, że będzie wisiał, bo promował szczepienia na COVID-19, zrywał z masztu flagę Ukrainy, gasił świece chanukowe gaśnicą, a Unia to dla niego zamordyzm.

Grzegorz Braun uzyskał najlepszy wynik w Konfederacji, ponad 110 tysięcy głosów. - Będzie jeszcze ciekawiej. Myślę, że będzie jeszcze bardziej strasznie. Myślę, że Mordor dopiero nadciąga. Dopiero ryknie - stwierdził po ogłoszeniu wyników exit poll.

"Przynależność Polski do eurokołchozu jest nadal dogmatem. Zjednoczony front eurokołchozowo-wojenno-covidowo-chanukowy" - można było usłyszeć w jego spocie kampanijnym.

Dla jego ugrupowania - o czym wielokrotnie mówił w kampanii - Unia Europejska to zło w czystej postaci. "Eurokołchoz" i "eurokomuna", która zagraża suwerenności i bezpieczeństwu naszego kraju.

Antyunijna strategia Konfederacji

- Polacy nie chcą wyjść z Unii Europejskich, ale to, co powiedziałam: jeżeli Unia Europejska swojego kierunku nie zmieni, może się zdarzyć, że Polacy zaczną się koncentrować wokół ruchów gwarantujących Polexit. To nie jest nic nadzwyczajnego. To jest normalne podejście - skomentowała Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Patryk Jaki z "drugim wynikiem na prawicy w Polsce"

To ma być strategia Konfederacji na kolejne lata i gwarancja sukcesu. To nie przypadek, że na wieczorze kończącym wybory do europarlamentu w sztabie partii zabrakło unijnych barw.

- Przeprowadziliśmy kampanię, w której w mojej ocenie powiedzieliśmy najwięcej w historii polskich kampanii krytycznych rzeczy o Unii Europejskiej - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

Kto z Konfederacji zostanie europosłem?

Dało to konkretne rezultaty. Konfederacja zdobyła ponad półtora miliona głosów. To 12 procent poparcia. Niemal trzy razy więcej niż w poprzednich wyborach do europarlamentu. - Jesteśmy trzecią siłą na polskiej scenie politycznej - powiedział Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji.

Konfederacja wprowadziła do europarlamentu sześciu swoich polityków: poza Braunem do Brukseli pojadą: Marcin Sypniewski, Tomasz Buczek, Stanisław Tyszka, Anna Bryłka i Ewa Zajączkowska-Hernik. - Chcemy, by polskie kobiety, nasze dzieci, mogły po Polsce poruszać się w sposób bezpieczny. By tutaj imigranci nasyłani przez Niemcy, Francję czy Włochy po prostu nie przyjeżdżali - powiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

Czyli Polska dla Polaków. Na pewno nie dla Ukraińców. To jeden z postulatów Konfederacji w europarlamencie. - Odrzuci rozszerzenie Unii Europejskiej na niekorzystnych dla nas zasadach, a w szczególności rozszerzenie o Ukrainę, czego inne formacje nie mają odwagi powiedzieć - zapowiedział Krzysztof Bosak.

CZYTAJ TAKŻE: Unię nazywał "dziełem szatana", będzie europosłem

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 TVN24

Sukces Grzegorza Brauna zauważyły światowe media

- Polacy potwornie pomogli Ukraińcom i Ukrainie, i państwo polskie - powiedział Stanisław Tyszka z Konfederacji, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego. - Trzeba znać umiar we wszystkim - dodał.

Sukces Konfederacji, a szczególnie Grzegorza Brauna, zauważyły światowe media. Przypominają o incydencie w polskim Sejmie, gdy poseł zgasił gaśnicą świecę chanukową. To był akt antysemityzmu.

- Cieszę się z każdego posła Konfederacji, który wszedł do Parlamentu Europejskiego - powiedziała Anna Bryłka z Konfederacji, która uzyskała mandat do PE. - Ja odpowiadam za siebie, a pan poseł Braun odpowiada za siebie - dodała.

To nie do końca prawda. Grzegorz Braun w europarlamencie będzie odpowiadać nie tylko za siebie i Konfederację, ale także, a może przede wszystkim, za Polskę. W "eurokołchozie", którego tak nienawidzi i którym tak gardzi, zarobi około 50 tysięcy złotych miesięcznie przez pięć lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS