Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej

Źródło:
Fakty TVN
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniej
Jacek Tacik/Fakty TVN
Grzegorz Braun jedzie do Strasburga i Brukseli. Co nas czeka? Jak on sam mówi: będzie ciekawiej i straszniejJacek Tacik/Fakty TVN

Jeśli w stosunku do wyborów z 15 października Trzecia Droga i Lewica znacząco traciły, to Konfederacja wyraźnie zyskała. Będzie miała sześciu eurodeputowanych. Wśród nich jest człowiek, który do ministra zdrowia mówił, że będzie wisiał, bo promował szczepienia na COVID-19, zrywał z masztu flagę Ukrainy, gasił świece chanukowe gaśnicą, a Unia to dla niego zamordyzm.

Grzegorz Braun uzyskał najlepszy wynik w Konfederacji, ponad 110 tysięcy głosów. - Będzie jeszcze ciekawiej. Myślę, że będzie jeszcze bardziej strasznie. Myślę, że Mordor dopiero nadciąga. Dopiero ryknie - stwierdził po ogłoszeniu wyników exit poll.

"Przynależność Polski do eurokołchozu jest nadal dogmatem. Zjednoczony front eurokołchozowo-wojenno-covidowo-chanukowy" - można było usłyszeć w jego spocie kampanijnym.

Dla jego ugrupowania - o czym wielokrotnie mówił w kampanii - Unia Europejska to zło w czystej postaci. "Eurokołchoz" i "eurokomuna", która zagraża suwerenności i bezpieczeństwu naszego kraju.

Antyunijna strategia Konfederacji

- Polacy nie chcą wyjść z Unii Europejskich, ale to, co powiedziałam: jeżeli Unia Europejska swojego kierunku nie zmieni, może się zdarzyć, że Polacy zaczną się koncentrować wokół ruchów gwarantujących Polexit. To nie jest nic nadzwyczajnego. To jest normalne podejście - skomentowała Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Patryk Jaki z "drugim wynikiem na prawicy w Polsce"

To ma być strategia Konfederacji na kolejne lata i gwarancja sukcesu. To nie przypadek, że na wieczorze kończącym wybory do europarlamentu w sztabie partii zabrakło unijnych barw.

- Przeprowadziliśmy kampanię, w której w mojej ocenie powiedzieliśmy najwięcej w historii polskich kampanii krytycznych rzeczy o Unii Europejskiej - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

Kto z Konfederacji zostanie europosłem?

Dało to konkretne rezultaty. Konfederacja zdobyła ponad półtora miliona głosów. To 12 procent poparcia. Niemal trzy razy więcej niż w poprzednich wyborach do europarlamentu. - Jesteśmy trzecią siłą na polskiej scenie politycznej - powiedział Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji.

Konfederacja wprowadziła do europarlamentu sześciu swoich polityków: poza Braunem do Brukseli pojadą: Marcin Sypniewski, Tomasz Buczek, Stanisław Tyszka, Anna Bryłka i Ewa Zajączkowska-Hernik. - Chcemy, by polskie kobiety, nasze dzieci, mogły po Polsce poruszać się w sposób bezpieczny. By tutaj imigranci nasyłani przez Niemcy, Francję czy Włochy po prostu nie przyjeżdżali - powiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

Czyli Polska dla Polaków. Na pewno nie dla Ukraińców. To jeden z postulatów Konfederacji w europarlamencie. - Odrzuci rozszerzenie Unii Europejskiej na niekorzystnych dla nas zasadach, a w szczególności rozszerzenie o Ukrainę, czego inne formacje nie mają odwagi powiedzieć - zapowiedział Krzysztof Bosak.

CZYTAJ TAKŻE: Unię nazywał "dziełem szatana", będzie europosłem

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 TVN24

Sukces Grzegorza Brauna zauważyły światowe media

- Polacy potwornie pomogli Ukraińcom i Ukrainie, i państwo polskie - powiedział Stanisław Tyszka z Konfederacji, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego. - Trzeba znać umiar we wszystkim - dodał.

Sukces Konfederacji, a szczególnie Grzegorza Brauna, zauważyły światowe media. Przypominają o incydencie w polskim Sejmie, gdy poseł zgasił gaśnicą świecę chanukową. To był akt antysemityzmu.

- Cieszę się z każdego posła Konfederacji, który wszedł do Parlamentu Europejskiego - powiedziała Anna Bryłka z Konfederacji, która uzyskała mandat do PE. - Ja odpowiadam za siebie, a pan poseł Braun odpowiada za siebie - dodała.

To nie do końca prawda. Grzegorz Braun w europarlamencie będzie odpowiadać nie tylko za siebie i Konfederację, ale także, a może przede wszystkim, za Polskę. W "eurokołchozie", którego tak nienawidzi i którym tak gardzi, zarobi około 50 tysięcy złotych miesięcznie przez pięć lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS