Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta

29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta
29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydenta
Maciej Knapik | Fakty TVN
29.11.2022 | Głosy o zawetowanie zmian w Kodeksie karnym coraz głośniejsze. Eksperci ostrzegają prezydentaMaciej Knapik | Fakty TVN

Ponad 170 wybitnych prawników, karnistów i profesorów uczelni wyższych apeluje do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. "Cofa nasze prawo do czasów PRL-u" - czytamy w liście do Andrzeja Dudy. Przekonują, że w konsekwencji nowelizacji sprawcy przestępstw częściej będą unikać kar.

Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia Kodeksu karnego. W myśl nowego prawa 14-latek będzie mógł trafić nawet na 30 lat do więzienia, z dorosłymi przestępcami. Co się będzie działo i kim będzie, gdy wyjdzie na wolność w wieku 44 lat? Prawnicy mówią, że tu chodzi nie tylko o dobro tej osoby, ale i jej otoczenia.

- W naszym dobrze pojętym interesie jest, żeby ta osoba wyszła zresocjalizowana - podkreśla doktor Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

- Poprawczak, resocjalizacja, a nie jedna cela z wyrokowcami - mówią eksperci. - Mi się to nie mieści w głowie. To jest tak gigantyczna hipokryzja, że to wywołuje wręcz zgorszenie - ocenia Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Ponad 170 prawników i ekspertów apeluje o weto prezydenta. Przekonują, że ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u. Podobne zmiany prezydent już raz skierował do Trybunału Konstytucyjnego i nie weszły one w życie. Eksperci wskazują na ślepe zaostrzanie represji. Piszą też, że wprowadzane bezwzględne dożywocie jest zakazane na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Państwa, w których ta kara jest stosowana, te państwa są wyłączone ze współpracy sądowej - zauważa Włodzimierz Wróbel.

- To może spowodować, że najgroźniejsi sprawcy przestępstw po prostu nie będą wydawani Polsce - ostrzega doktor habilitowany Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Głosy ekspertów i opozycji

Ministerstwo problemów nie dostrzega. - Funkcja kary to też izolacja sprawców przestępstw od obywateli - przekonuje Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski.

Eksperci twierdzą, że skazany na bezwzględne dożywocie, nie mając już nic do stracenia, stanowi tym większe zagrożenie dla współwięźniów i Służby Więziennej. Drastyczne zaostrzenie kar - za rozboje czy gwałty - ma odstraszać, ale tworzy ryzyko, że sprawcy mogą bezwzględnie zabijać świadków czy ofiary - ze strachu przed wyrokiem. Minister widzi to inaczej. - Chodzi o bezpieczeństwo, chodzi też o sprawiedliwość, chodzi o skuteczną karę - mówi Ziobro.

Karniści pytają o sprawiedliwość. - Jakiś drobny złodziejaszek może w ramach kary łącznej usłyszeć taką karę 30 lat więzienia. Tylko dlatego, że popełnił wiele drobnych kradzieży - uważa doktor habilitowany Mikołaj Małecki.

- Nie ma powodów, by zaostrzać kary - twierdzą eksperci. - Zagrożenie przestępczością w Polsce, liczba przestępstw spada od lat - zapewnia doktor Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ustawa zmieniająca Kodeks karny została odrzucona przez Senat. - Apelowałbym do pana prezydenta, aby poważnie to wezwanie karnistów i weto Senatu potraktował - alarmuje Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

- PiS-owi nie chodzi o to, żeby kogoś karać. Oni chcą pokazać, że Ziobro jest prawdziwym szeryfem - uważa Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

Słynna konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu odstraszy - jak mówią eksperci - jeśli auto jest w miarę nowe i coś warte.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS