Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"
Michał Tracz/Fakty TVN
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"Michał Tracz/Fakty TVN

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska triumfuje, bo to po jej zawiadomieniu prokuratura zbada gigantyczne pensje wypłacone w zarządzie i radzie nadzorczej Orlenu. - Za czasów Daniela Obajtka w spółce Orlen była omijana ustawa kominowa - przekonuje posłanka.

Rok temu prokuratura Zbigniewa Ziobry sprawę umorzyła, teraz śledczy do niej wracają i piszą o możliwym wyrządzeniu spółce Orlen "szkody majątkowej wielkiej wartości”. Chodzi o ponad 8 milionów 300 tysięcy złotych. To o tyle członkowie rady nadzorczej i zarządu Orlenu mieli zarobić więcej, niż ustawa przewiduje. - Dotyczy to wynagrodzeń, które były zawyżone niezgodnie z ustawą kominową obowiązującą w tym czasie - przekazuje Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokuratura bada działania nie tylko Orlenu, ale i byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. - Pan Jacek Sasin nie dopełnił swoich obowiązków nadzorczych nad spółkami Skarbu Państwa - uważa posłanka Agnieszka Pomaska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Sasin - podobnie jak wszyscy w ostatnim czasie działacze Prawa i Sprawiedliwości - mówi o upolitycznionej prokuraturze i szukaniu haków na każdego z poprzedniej władzy. - Spodziewam się, że te śledztwa politycznie nadzorowane i politycznie prowadzone, inspirowane, będą trwały - komentuje były minister aktywów państwowych.

- Wyjaśnimy każdą nieprawidłowość, która miała miejsce w Orlenie. A każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem - zapewnia Borys Budka, były minister aktywów państwowych z Koalicji Obywatelskiej.

W tym konkretnym śledztwie członkom rady nadzorczej Orlenu grozi więzienie, ministrowi - kara finansowa. - Mówimy tu o ewentualnej grzywnie - przekazuje Piotr Skiba. - Niezależnie od tego, jak głośno pan Obajtek czy pan Sasin będą krzyczeć, że to jest robienie z igły widły, to jest po prostu to, co powinno się dziać w demokratycznym państwie prawa - uważa Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

"G**no", "piekło". Tak Obajtek mówił o Orlenie. "Mogłem być zmęczony pracą"TVN24

Daniel Obajtek pod lupą śledczych

O gigantycznych zarobkach w Orlenie mówiło się od lat. Daniel Obajtek zresztą oskarżany był nieraz o skrzętne ukrywanie majątku. Orlen informuje, że tylko w zeszłym roku Obajtek zarobił tam prawie 3 miliony, ale że walne zgromadzenie akcjonariuszy ostatnio nie udzieliło mu absolutorium, to Obajtek prawdopodobnie nie dostanie na odchodne milionowej premii.

Nowa władza zapowiada, że konsekwencje mogą kiedyś dosięgnąć i samego Daniela Obajtka. - Nawet ta ucieczka do Brukseli nie pomoże mu, bo jeżeli prokuratura i sąd uznają, że to są niesłusznie zarobione pieniądze, to będzie musiał je oddać - wskazuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury z Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Prokuratura już prowadzi szereg śledztw dotyczących Orlenu i Daniela Obajtka. Pod ich lupą jest fuzja Orlenu z Lotosem, sprzedaż Saudyjczykom części Rafinerii Gdańskiej, zaniżanie cen paliw w czasie kampanii wyborczej i nieudolny handel ropą przez nominata Obajtka sympatyzującego z Hezbollahem.

Prokuratura jest zdeterminowana. - Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni - mówił pod koniec kwietnia Dariusz Korneluk, prokurator krajowy. - Rozliczenie Prawa i Sprawiedliwości i jego najważniejszych ludzi to jest coś, co jest Polsce bardzo potrzebne - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Trzeciej Drogi.

Daniel Obajtek został europosłem, a więc chroni go immunitet. Jeśli prokuratura zdecyduje się postawić mu zarzuty, będzie musiała poprosić Parlament Europejski o zgodę, ale z tym nie powinno być problemu. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS