Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"

Źródło:
Fakty TVN
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Gdzie jest raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? "Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować"Marek Nowicki/Fakty TVN

Termin minął kilka tygodni temu, a wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej brak. Trwał lata i miał dać odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i sprawnie zorganizować leczenie pacjentów chorych na nowotwory, by miesiącami nie czekali na diagnozę, badania i terapię.

W internecie pracuje licznik założony przez Ogólnopolską Federację Onkologiczną, który odlicza dni. Już ponad trzy tygodnie minęły od terminu planowanej publikacji raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. - Najpewniej nie ma danych, żeby ten raport opublikować w ostatecznej formie. Te cząstkowe informacje pokazywały, że w tym raporcie nie znalazły się te rzeczy, które powinny się znaleźć po kilkuletnim pilotażu - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog.

Pilotaż ruszył w 2019 roku. W czterech województwach rząd stworzył na próbę mini sieć onkologiczną. Pilotaż miał poprzedzać wprowadzenie wielkiej ogólnopolskiej reformy onkologicznej. Pacjenci w tych województwach mieli dostać lepsze wsparcie. Ich leczenie miało być pilotowane i koordynowane. Wnioski z tego pilotażu miały być wykorzystane potem do tworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej. W praktyce Krajowa Sieć Onkologiczna kilka miesięcy temu ruszyła bez weryfikacji danych z pilotażu. - Do dzisiejszego dnia nie rozumiem, jak to się stało, że minister, który podał się do dymisji, bez wyników badania pilotażowego, konkretnych, liczbowych, spowodował to, że ta ustawa została uchwalona - komentuje profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.

Niepokój specjalistów

- Wprowadzono ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej bez publikacji danych z pilotażu - zaznacza Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Zdecydował o tym Adam Niedzielski, który nadzorował pilotaż. Natomiast za jego przygotowanie odpowiada poprzedni minister - Łukasz Szumowski. - Wskaźniki zostały ustalone, po czym okazało się, że wiele z nich jest zupełnie nierealnych, że jest ich za dużo, że bardzo ważnych brakuje. Próbowano to jakoś sztukować w biegu. Ale czego nie zrobiono? Nie zrobiono raportu otwarcia - mówi profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na pilotaż Ministerstwo Zdrowia wydało kilkadziesiąt milionów złotych. - Niepokoimy się, czy Krajowa Sieć Onkologiczna w tej formie, która została zaproponowana, spełni oczekiwania. Czy faktycznie poprawi sytuację pacjentów onkologicznych w Polsce, czy poprawi wskaźniki przeżywalności - tłumaczy Joanna Frątczak-Kazana, menadażerka ds. programów pomocowych Fundacji "Alivia". Mowa o wskaźnikach, które w tej chwili są fatalne. Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym - to dane GUS. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że śmiertelność z powodu raka jest wyższa w Polsce niż średnio w Unii Europejskiej aż o piętnaście procent. Do tego pacjenci chorzy na raka z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania - to dane z NFZ. Redakcja "Faktów" TVN zapytała panią minister zdrowia, kiedy ma zamiar opublikować raport z pilotażu. Wciąż czekamy na odpowiedź.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS