Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli

Źródło:
Fakty TVN
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli
Michał Tracz/Fakty TVN
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby KontroliMichał Tracz/Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła fuzję Orlenu z Lotosem. W bilansie zysków i strat te drugie porażają, bo idą w miliardy złotych. Na dodatek - zdaniem NIK - powstało "istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego Polski". Do nadal nieopublikowanego dokumentu dotarli dziennikarze "Czarno na białym" TVN24.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka czyta doniesienia o raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat fuzji Orlenu z Lotosem i komentuje je tak: "miała być wielka fuzja, a jest wielka wyprzedaż narodowego majątku".

Jeszcze niejawny raport NIK-u cytują tvn24.pl i Business Insider. Wynika z niego, że część Lotosu sprzedana została Arabom po mocno zaniżonej cenie, a więc państwo straciło na transakcji miliardy. - Orlen sprzedał część Lotosu grubo poniżej wartości. Jak mówię grubo, to mam na myśli 7 miliardów 200 milionów złotych - informuje Łukasz Frątczak, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24.

Lotos po fuzji z Orlenem praktycznie zniknął z rynku. Większość wchłonął Orlen, a część sprzedano Saudi Aramco, co już nie raz udowadniano, znacząco poniżej rynkowej wartości. Część stacji Lotosu przejął węgierski MOL. To wszystko spowodowało potencjalne niebezpieczeństwo dla państwa.

Czytaj więcej: Jak doszło do sprzedaży Lotosu? Znamy pełny raport NIK 

- Pojawiły się "istotne ryzyka", jak podkreśla NIK, dla bezpieczeństwa paliwowego Polski - wskazuje Bartek Godusławski, dziennikarz Business Insider. - Ta cała transakcja, cała ta fuzja była - nie boję się tego powiedzieć - transakcją przestępczą - uważa dr Dariusz Wieczorek, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.

Najwyższa Izba Kontroli już dziś nie wyklucza wniosków do prokuratury i dalszych kontroli. - Jest duża szansa, że pojawimy się jeszcze w Orlenie - informuje Marcin Marjański z Najwyższej Izby Kontroli. - Ktoś na tej transakcji po prostu zrobił deal życia. Pytanie, kto. Myślę, że organy ścigania powinny bardzo wnikliwie przyjrzeć się tej sprawie - mówi wiceminister infrastruktury.

Frątczak: ta fuzja to był od początku do końca pomysł polityczny  Obajtka i Kaczyńskiego
Frątczak: ta fuzja to był od początku do końca pomysł polityczny Obajtka i KaczyńskiegoTVN24

PiS obwinia Komisję Europejską

Fuzja z Lotosem była oczkiem w głowie Daniela Obajtka. Prezesa Orlenu nadzorował ówczesny minister Jacek Sasin, zresztą do tego NIK też ma zarzuty, bo Sasin miał wydać pozytywną rekomendację do fuzji nie znając umów i dokumentów.

- Nasi poprzednicy tak się szczycili, że będą przywracać srebra narodowe, a oni je w tym wypadku wyprzedali - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Orlen odpiera zarzuty. Pisze, że "wycena i sprzedaż aktywów Lotosu odbyła się na rynkowych warunkach", wyceny przeprowadzili niezależni doradcy, a "cały proces został przeprowadzony z poszanowaniem przepisów prawa".

PiS z kolei dezawuuje całą kontrolę i uważa, że winna jest Unia Europejska. - To nie jest już żaden NIK, to nie jest żaden raport. Oni zdeprecjonowali całą Izbę - uważa Waldemar Buda, poseł prawa i Sprawiedliwości. - Bardzo niekorzystne warunki połączenia zostały przedstawione przez Komisję Europejską - dodaje Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nie jest to prawdą, bo Bruksela nigdy nie kazała Orlenowi wchłaniać Lotosu. - Winni, którzy podejmowali decyzje, mając świadomość, że narażają na szwank Skarb Państwa, będą z tego tytułu ponosić odpowiedzialność - oświadcza Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom. Co warto wiedzieć
Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom. Co warto wiedziećTVN24

Dymisja Obajtka?

Nowa władza wzywa Daniela Obajtka do dymisji. On sam jeszcze niedawno deklarował rezygnację ze stanowiska, jeśli w Polsce zmieni się władza. - Mam swój honor i mam swoją godność - podkreślał w kwietniu 2023 roku Obajtek. Do tej pory jednak nie odszedł. - Okazuje się, że honor pana Obajtka nie jest nic warty - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

6 lutego zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu, to wtedy mogą zapaść kluczowe decyzje personalne. - Walne zmieni radę nadzorczą, a rada nadzorcza zmieni prezesa - sugeruje Marek Sawicki, marszałek senior.

Zobacz też: Obajtek może stracić stanowisko. Szykuje się rewolucja w Orlenie

Dni Obajtka są więc w Orlenie policzone. - Polskie społeczeństwo nie godziło się na to, żeby on za bezcen, za darmo na dobrą sprawę jak patrzymy, oddawał 30 procent udziałów rafinerii - zaznacza Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Danielem Obajtkiem może też szybko zająć się prokuratura, bo NIK poskarżyła się, że Obajtek nie wpuszczał do Orlenu kontrolerów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS