Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli

Źródło:
Fakty TVN
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli
Michał Tracz/Fakty TVN
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby KontroliMichał Tracz/Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła fuzję Orlenu z Lotosem. W bilansie zysków i strat te drugie porażają, bo idą w miliardy złotych. Na dodatek - zdaniem NIK - powstało "istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego Polski". Do nadal nieopublikowanego dokumentu dotarli dziennikarze "Czarno na białym" TVN24.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka czyta doniesienia o raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat fuzji Orlenu z Lotosem i komentuje je tak: "miała być wielka fuzja, a jest wielka wyprzedaż narodowego majątku".

Jeszcze niejawny raport NIK-u cytują tvn24.pl i Business Insider. Wynika z niego, że część Lotosu sprzedana została Arabom po mocno zaniżonej cenie, a więc państwo straciło na transakcji miliardy. - Orlen sprzedał część Lotosu grubo poniżej wartości. Jak mówię grubo, to mam na myśli 7 miliardów 200 milionów złotych - informuje Łukasz Frątczak, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24.

Lotos po fuzji z Orlenem praktycznie zniknął z rynku. Większość wchłonął Orlen, a część sprzedano Saudi Aramco, co już nie raz udowadniano, znacząco poniżej rynkowej wartości. Część stacji Lotosu przejął węgierski MOL. To wszystko spowodowało potencjalne niebezpieczeństwo dla państwa.

Czytaj więcej: Jak doszło do sprzedaży Lotosu? Znamy pełny raport NIK 

- Pojawiły się "istotne ryzyka", jak podkreśla NIK, dla bezpieczeństwa paliwowego Polski - wskazuje Bartek Godusławski, dziennikarz Business Insider. - Ta cała transakcja, cała ta fuzja była - nie boję się tego powiedzieć - transakcją przestępczą - uważa dr Dariusz Wieczorek, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.

Najwyższa Izba Kontroli już dziś nie wyklucza wniosków do prokuratury i dalszych kontroli. - Jest duża szansa, że pojawimy się jeszcze w Orlenie - informuje Marcin Marjański z Najwyższej Izby Kontroli. - Ktoś na tej transakcji po prostu zrobił deal życia. Pytanie, kto. Myślę, że organy ścigania powinny bardzo wnikliwie przyjrzeć się tej sprawie - mówi wiceminister infrastruktury.

Frątczak: ta fuzja to był od początku do końca pomysł polityczny  Obajtka i Kaczyńskiego
Frątczak: ta fuzja to był od początku do końca pomysł polityczny Obajtka i KaczyńskiegoTVN24

PiS obwinia Komisję Europejską

Fuzja z Lotosem była oczkiem w głowie Daniela Obajtka. Prezesa Orlenu nadzorował ówczesny minister Jacek Sasin, zresztą do tego NIK też ma zarzuty, bo Sasin miał wydać pozytywną rekomendację do fuzji nie znając umów i dokumentów.

- Nasi poprzednicy tak się szczycili, że będą przywracać srebra narodowe, a oni je w tym wypadku wyprzedali - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Orlen odpiera zarzuty. Pisze, że "wycena i sprzedaż aktywów Lotosu odbyła się na rynkowych warunkach", wyceny przeprowadzili niezależni doradcy, a "cały proces został przeprowadzony z poszanowaniem przepisów prawa".

PiS z kolei dezawuuje całą kontrolę i uważa, że winna jest Unia Europejska. - To nie jest już żaden NIK, to nie jest żaden raport. Oni zdeprecjonowali całą Izbę - uważa Waldemar Buda, poseł prawa i Sprawiedliwości. - Bardzo niekorzystne warunki połączenia zostały przedstawione przez Komisję Europejską - dodaje Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nie jest to prawdą, bo Bruksela nigdy nie kazała Orlenowi wchłaniać Lotosu. - Winni, którzy podejmowali decyzje, mając świadomość, że narażają na szwank Skarb Państwa, będą z tego tytułu ponosić odpowiedzialność - oświadcza Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom. Co warto wiedzieć
Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom. Co warto wiedziećTVN24

Dymisja Obajtka?

Nowa władza wzywa Daniela Obajtka do dymisji. On sam jeszcze niedawno deklarował rezygnację ze stanowiska, jeśli w Polsce zmieni się władza. - Mam swój honor i mam swoją godność - podkreślał w kwietniu 2023 roku Obajtek. Do tej pory jednak nie odszedł. - Okazuje się, że honor pana Obajtka nie jest nic warty - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

6 lutego zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu, to wtedy mogą zapaść kluczowe decyzje personalne. - Walne zmieni radę nadzorczą, a rada nadzorcza zmieni prezesa - sugeruje Marek Sawicki, marszałek senior.

Zobacz też: Obajtek może stracić stanowisko. Szykuje się rewolucja w Orlenie

Dni Obajtka są więc w Orlenie policzone. - Polskie społeczeństwo nie godziło się na to, żeby on za bezcen, za darmo na dobrą sprawę jak patrzymy, oddawał 30 procent udziałów rafinerii - zaznacza Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Danielem Obajtkiem może też szybko zająć się prokuratura, bo NIK poskarżyła się, że Obajtek nie wpuszczał do Orlenu kontrolerów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS