"Fundamentalna" reforma szpitali dopiero po wyborach. Resort zdrowia: to na prośbę samorządów

09.06.2022 | "Fundamentalna" reforma szpitali dopiero po wyborach. Resort zdrowia: to na prośbę samorządów
09.06.2022 | "Fundamentalna" reforma szpitali dopiero po wyborach. Resort zdrowia: to na prośbę samorządów
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.06.2022 | "Fundamentalna" reforma szpitali dopiero po wyborach. Resort zdrowia: to na prośbę samorządówMarek Nowicki | Fakty TVN

"Ten dzień zapisze się w historii polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa" - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówił pod koniec zeszłego roku. Reformy szpitali wciąż nie ma i na razie nie będzie. Resort zdrowia twierdzi, że robi to na prośbę samorządów, ale - według "Dziennika Gazety Prawnej" - rząd miał wystraszyć się ujawnienia przed wyborami listy ze szpitalami podzielonymi na kategorie.

Nie będzie reformy szpitali przed przyszłorocznymi wyborami. Zakładała ona podział szpitali na kategorie od A do D. W zależności do kategorii szpitale miały dostawać różne finansowanie. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że reformy nie ma na prośbę samorządów.

- Ta prośba została uwzględniona. Rzeczywiście przesuniemy tę pierwszą ocenę na 2024 rok, żeby ona była już w pełni obiektywna - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Tymczasem według "Dziennika Gazety Prawnej" rząd po prostu wystraszył się ujawnienia listy ze szpitalami podzielonymi na kategorie. Pierwotnie miała się ukazać w sierpniu 2023 roku.

Informacje "DGP" jednak dementuje resort zdrowia. - W szpitalach nie ma wyborów - podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

Tylko, że szpitale należą do miast i powiatów, które - kiedy ich placówka wpadnie do złej kategorii - same mogą wpaść w tarapaty finansowe. Projekt reformy szpitalnictwa został przez samorządy skrytykowany, jako nieprzemyślany i bardzo źle napisany.

- Z wszystkimi pozostałymi organizacjami - od gmin zaczynając, miasteczek, powiatów i województw - wydaliśmy opinię negatywną - informuje Rudolf Borusiewicz ze Związku Powiatów Polskich.

Wcześniejsze reformy

Pierwotną wersję reformy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił z wielką pompą na konferencji prasowej w ostatnich dniach 2021 roku.

- Ten dzień to jest dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeśli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa - zapowiedział Niedzielski 30 grudnia 2021 roku.

Fundamenty szybko się rozpadły. Projekt tuż po konferencji ministra zdrowia został zalany falą krytyki nie tylko samorządów terytorialnych, ale też lekarzy i pielęgniarek.

To już druga nieudana reforma szpitalnictwa w ciągu siedmiu lat. Najpierw rząd PiS-u wprowadził tak zwaną sieć szpitali. Wynik? Szpitale jeszcze bardziej się zadłużyły.

- Po sieci szpitali, która została wdrożona w ostatnim kwartale 2017 roku, żadnych problemów nie mamy rozwiązanych, mamy wręcz jeszcze więcej problemów - podkreśla Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

W czasie siedmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości szpitale podwoiły zadłużenie.

- Każdy z kolejnych ministrów wprowadzał swoje reformy wycinkowe, które tak naprawdę - z naszego punktu widzenia - tylko psuły funkcjonowanie ochrony zdrowia. Żadna z tych reform nie poprawiła funkcjonowania szpitali - uważa dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

To smutna ocena nie tylko rządów PiS-u, ale też i poprzednich.

Obecny minister zdrowia ze swojej fundamentalnej ustawy coś jednak obiecuje przed wyborami przeforsować. Jeszcze ten rząd zamierza powołać Agencję Rozwoju Szpitali, w której trzeba będzie szybko obsadzić stanowiska. W przyszłym roku na ten cel zarezerwowano sto milionów złotych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS