Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Źródło:
Fakty TVN
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie
Marek Nowicki/Fakty TVN
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowieMarek Nowicki/Fakty TVN

Pacjentów można ewakuować, ale komory hiperbarycznej, tomografu czy rezonansu nie da się przenieść na wyższe piętro. Szpital w Nysie został zniszczony przez wielką wodę, ale Fundacja TVN pomoże go odbudować. Można pomóc, robiąc przelew bankowy, wysyłając SMS lub blika albo oglądając specjalny blok reklamowy już w piątek po "Faktach". 

Pracownia diagnostyki obrazowej to jedno z najważniejszych miejsc, bez którego szpital nie może działać. Półtorametrowa fala wody i błota z naddatkiem wystarczyła, żeby zniszczyć wart półtora miliona złotych tomograf komputerowy w szpitalu w Nysie. Stan drugiego urządzenia jest identyczny. Oba nadają się do wyrzucenia. Najbardziej jednak bolesna strata to komora hipebaryczna, która była jedyną w całym województwie opolskim. Do tego rezonans magnetyczny, kilka urządzeń USG i całe laboratorium diagnostyczne.

Zniszczone są też sale, gabinety i korytarze. - Ta posadzka wygląda, jakby ktoś granat wrzucił. Tutaj był tak silny nurt i jeszcze tak wysoki, że dokonał zniszczeń w posadzce i nawet w uzbrojeniu posadzki - opisuje Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie.

ZOBACZ TEŻ: W Nysie powstanie szpital polowy, trwa sprzątanie miasta

Woda, która wdarła się do placówki, błyskawicznie odcięła jej przyziemie i parter. Pacjentów trzeba było ewakuować przez okno. W momencie nadejścia fali na oddziałach leżało stu chorych. Ci najbardziej potrzebujący w nocy byli najpierw wynoszeni przez strażaków, a potem łodzią lub pontonem transportowani do karetek.

- Opanowaliśmy to, co się dzieje. Jesteśmy bez światła, bez wody. Praktycznie zalany jest cały dół, można powiedzieć, że jakieś półtora metra. Zalane jest dużo sprzętu, udało nam się uratować sprzęt ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i aptekę - relacjonował Marek Szymkowicz, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Ewakuacja szpitala w Nysie
Ewakuacja szpitala w NysieAleksandra Fitas/Starostwo Powiatowe w Nysie

Pomoc dla szpitala

Cóż jednak z tego, że sprzęt z SOR-u udało się uratować, jeżeli sam Szpitalny Oddział Ratunkowy po przejściu kataklizmu jest zdewastowany. Dlatego Fundacja TVN postanowiła pomóc.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej ten szpital postawić na nogi, dlatego że brak pomocy medycznej w tym obszarze jest bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców - podkreśla Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

CZYTAJ TEŻ: Fundacja TVN dla szpitala w Nysie. Zbiórka środków i specjalny blok reklamowy

Szpital dostanie pół miliona złotych od Fundacji TVN od ręki. Do tego wszystkie pieniądze, które wpływają na konto Fundacji od wtorku do odwołania, będą przekazywane właśnie na Szpital Powiatowy w Nysie. Widzowie mogą je przekazywać także SMS-ami i blikiem. Dodatkowo w najbliższy piątek po "Faktach" zostanie wyemitowany charytatywny blok reklamowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na pomoc dla szpitala. 

Więcej informacji o tym, jak pomóc Szpitalowi Powiatowemu w Nysie za pośrednictwem Fundacji TVN

Jak wpłacić darowiznę?Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość kolejny dzień krytykuje rząd za sytuację powodzian. We wtorek poseł Mariusz Błaszczak przekonywał, że brak zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej to wina Niemców i "uleganie religii klimatycznej". Z kolei Anna Zalewska w 2019 roku, jako przedstawicielka koalicji rządzącej, zapewniała, że nie powstanie więcej zbiorników retencyjnych. Teraz oskarża o ich brak Komisję Europejską.

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Źródło:
Fakty TVN

W niedzielę Andrzej Duda ma spotkać się w miejscowości zwanej Amerykańską Częstochową z Donaldem Trumpem. Spotkanie polskiego prezydenta z kandydatem na prezydenta USA w szczycie kampanii może być odczytane jako wsparcie.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom zniszczeń po przejściu powodzi w Stroniu Śląskim, Lądku-Zdroju i innych miejscowościach Doliny Białej Lądeckiej jest porażający. Dlatego pojawiają się głosy, że najbardziej potrzeba fachowców, którzy potrafią zarządzać sytuacją kryzysową.

Uzdrowiskowe miasta zamieniły się w ruinę, ale mieszkańcy się nie poddają. Liczą, że turyści wrócą

Uzdrowiskowe miasta zamieniły się w ruinę, ale mieszkańcy się nie poddają. Liczą, że turyści wrócą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy robią, co mogą, żeby uratować przed wielką wodą kolejne zagrożone tereny. W Nysie udało się opanować sytuację i wzmocnić uszkodzony wał. Burmistrz we wtorek w mediach społecznościowych napisał, że miasto jest uratowane, i podziękował mieszkańcom za pomoc. Teraz trwają akcje w kolejnych miastach - między innymi w Brzegu.

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wśród miast, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, są Kłodzko oraz Głuchołazy. - Jeżeli będzie pomoc z Unii lub od rządu, to w ciągu pięciu, sześciu lat będziemy w stanie zniwelować to, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz opowiadał, że w niedzielę miasto zostało podzielone na dwie części.

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

We wtorek w Libanie doszło do masowych eksplozji pagerów. Urządzenia do komunikacji wykorzystywali członkowie Hezbollahu. Zginęło co najmniej 12 osób, a blisko 3 tysiące zostało rannych. Hezbollah uważa, że stoi za tym Izrael. Właściciel marki z Tajwanu twierdzi, że to nie jego firma wyprodukowała te urządzenia. Licencjobiorcą jest firma z Węgier.

Pagery członków Hezbollahu eksplodowały. Trop prowadzi do Budapesztu, węgierska opozycja chce śledztwa

Pagery członków Hezbollahu eksplodowały. Trop prowadzi do Budapesztu, węgierska opozycja chce śledztwa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rząd w Berlinie wprowadził kontrole na wszystkich swoich granicach, żeby pokazać, że coś robi w kwestii migracji. Jednak sens tego ruchu kwestionują sąsiedzi Niemiec, którzy, tak jak choćby Francja, sami mają olbrzymi problem z nielegalną migracją. Ruch Berlina wywołuje pytania, czy narodowe egoizmy są w zjednoczonej Europie właściwą odpowiedzią na wspólne wyzwania.

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS