Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"

Źródło:
Fakty TVN
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"
Paweł Szot/Fakty TVN
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"Paweł Szot/Fakty TVN

Jedną nogą jestem w Afganistanie cały czas - mówi pan Franciszek, bo na wojnie w Afganistanie stracił nogę. Ma też uszkodzony wzrok i stuprocentowy uszczerbek zdrowia. Walczy o 3 miliony złotych i w swojej sprawie właśnie usłyszał sądowy wyrok.

15 maja 2010 roku transporter Rosomak, którym dowodził sierżant Franciszek Jurgielewicz, wpadł w zasadzkę talibów. - Pierwszy pocisk uderzył, przepalił i otrzymałem całą falę uderzeniową na siebie - opowiada weteran misji w Afganistanie. Wojskowi medycy ocalili jego życie, ale nie zdołali uratować nogi. - Wdało się zakażenie i w Bagram amputowali nogę. Także jedną nogą jestem w Afganistanie cały czas - mówi Franciszek Jurgielewicz. Przeszedł kilkanaście operacji. Ma uszkodzony wzrok. Komisja lekarska stwierdziła u niego stuprocentowy uszczerbek zdrowia. Od dziesięciu lat weteran walczy z Ministerstwem Obrony Narodowej o podwyższenie renty, odszkodowanie i zadośćuczynienie. Domaga się trzech milionów złotych. Sąd w Warszawie właśnie przyznał mu rację. Częściowo.

- Zasądza od pozwanego Skarbu Państwa, ministra obrony narodowej, na rzecz powoda Franciszka Jurgielewicza kwotę 600 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami - przekazał Piotr Królikowski z Sądu Okręgowego w Warszawie. To kwota zadośćuczynienia. Pozostałe roszczenia sąd odrzucił. - Zadośćuczynienie jest korzystne i tutaj chylę czoła w tym przypadku i chyba tutaj raczej nie powinienem mieć żadnych zastrzeżeń - mówi pan Franciszek. Zastrzeżenie budzi za to tempo prac wymiaru sprawiedliwości. W tym czasie zmieniały się rządy. Było trzech ministrów obrony narodowej. - To jest najdłużej prowadzona przeze mnie sprawa przed polskimi sądami. Ona trwa już niemalże 10 lat. Nie mogę zrozumieć do dziś, dlaczego człowiek, który oddał to, co najcenniejsze, zdrowie, ojczyźnie, musi tak długo zabiegać o sprawiedliwość - uważa Piotr Sławek, radca prawny i pełnomocnik pana Franciszka.

Weteranka Powstania Warszawskiego na celowniku prokuratury
Weteranka Powstania Warszawskiego na celowniku prokuraturyTVN24

Problem systemowy

Stan zdrowia sierżanta Jurgielewicza pogarsza się. Rozpadła mu się rodzina. - Gdyby to się wszystko zdarzyło wcześniej, to na pewno moje życie by wyglądało znacznie inaczej - uważa weteran. Redakcja "Faktów" TVN zapytała MON, czy wypłaci zasądzone pieniądze. Odpowiedzi wprost brak. Ministerstwo poinformowało za to, że weteran otrzymał już świadczenia o łącznej wartości ponad 700 tysięcy złotych. Weterani tacy jak Przemysław Wójtowicz twierdzą, że rozwiązania systemowe wciąż są niewystarczające.

- Pomoc, jaką otrzymałem, to jest tylko pomoc od bliskich i pomoc od przełożonych bezpośrednich, którzy albo mnie szanowali, albo uważali, że należy mi pomóc w tamtym momencie. Obecnie nie zajmuje się mną nikt. Nawet mnie nikt nie zaprosi na żadną uroczystość - przekonuje Przemysław Wójtowicz, ekspert fundacji Stratpoints, weteran misji w Afganistanie. Od zakończenia drugiej wojny światowej w misjach zagranicznych poległo 121 Polaków. Kilkuset zostało rannych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS