Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"

Źródło:
Fakty TVN
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"
Paweł Szot/Fakty TVN
Polski weteran wojny w Afganistanie od wielu lat walczy o sprawiedliwość. "To moja najdłuższa sprawa"Paweł Szot/Fakty TVN

Jedną nogą jestem w Afganistanie cały czas - mówi pan Franciszek, bo na wojnie w Afganistanie stracił nogę. Ma też uszkodzony wzrok i stuprocentowy uszczerbek zdrowia. Walczy o 3 miliony złotych i w swojej sprawie właśnie usłyszał sądowy wyrok.

15 maja 2010 roku transporter Rosomak, którym dowodził sierżant Franciszek Jurgielewicz, wpadł w zasadzkę talibów. - Pierwszy pocisk uderzył, przepalił i otrzymałem całą falę uderzeniową na siebie - opowiada weteran misji w Afganistanie. Wojskowi medycy ocalili jego życie, ale nie zdołali uratować nogi. - Wdało się zakażenie i w Bagram amputowali nogę. Także jedną nogą jestem w Afganistanie cały czas - mówi Franciszek Jurgielewicz. Przeszedł kilkanaście operacji. Ma uszkodzony wzrok. Komisja lekarska stwierdziła u niego stuprocentowy uszczerbek zdrowia. Od dziesięciu lat weteran walczy z Ministerstwem Obrony Narodowej o podwyższenie renty, odszkodowanie i zadośćuczynienie. Domaga się trzech milionów złotych. Sąd w Warszawie właśnie przyznał mu rację. Częściowo.

- Zasądza od pozwanego Skarbu Państwa, ministra obrony narodowej, na rzecz powoda Franciszka Jurgielewicza kwotę 600 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami - przekazał Piotr Królikowski z Sądu Okręgowego w Warszawie. To kwota zadośćuczynienia. Pozostałe roszczenia sąd odrzucił. - Zadośćuczynienie jest korzystne i tutaj chylę czoła w tym przypadku i chyba tutaj raczej nie powinienem mieć żadnych zastrzeżeń - mówi pan Franciszek. Zastrzeżenie budzi za to tempo prac wymiaru sprawiedliwości. W tym czasie zmieniały się rządy. Było trzech ministrów obrony narodowej. - To jest najdłużej prowadzona przeze mnie sprawa przed polskimi sądami. Ona trwa już niemalże 10 lat. Nie mogę zrozumieć do dziś, dlaczego człowiek, który oddał to, co najcenniejsze, zdrowie, ojczyźnie, musi tak długo zabiegać o sprawiedliwość - uważa Piotr Sławek, radca prawny i pełnomocnik pana Franciszka.

Weteranka Powstania Warszawskiego na celowniku prokuratury
Weteranka Powstania Warszawskiego na celowniku prokuraturyTVN24

Problem systemowy

Stan zdrowia sierżanta Jurgielewicza pogarsza się. Rozpadła mu się rodzina. - Gdyby to się wszystko zdarzyło wcześniej, to na pewno moje życie by wyglądało znacznie inaczej - uważa weteran. Redakcja "Faktów" TVN zapytała MON, czy wypłaci zasądzone pieniądze. Odpowiedzi wprost brak. Ministerstwo poinformowało za to, że weteran otrzymał już świadczenia o łącznej wartości ponad 700 tysięcy złotych. Weterani tacy jak Przemysław Wójtowicz twierdzą, że rozwiązania systemowe wciąż są niewystarczające.

- Pomoc, jaką otrzymałem, to jest tylko pomoc od bliskich i pomoc od przełożonych bezpośrednich, którzy albo mnie szanowali, albo uważali, że należy mi pomóc w tamtym momencie. Obecnie nie zajmuje się mną nikt. Nawet mnie nikt nie zaprosi na żadną uroczystość - przekonuje Przemysław Wójtowicz, ekspert fundacji Stratpoints, weteran misji w Afganistanie. Od zakończenia drugiej wojny światowej w misjach zagranicznych poległo 121 Polaków. Kilkuset zostało rannych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS