Finisz kampanii PiS w cieniu konfliktów. "Widać, jak oni się wewnętrznie nienawidzą"

Źródło:
Fakty TVN
Finisz kampanii PiS w cieniu wewnętrznych konfliktów. "Widać, jak oni się wewnętrznie nienawidzą"
Finisz kampanii PiS w cieniu wewnętrznych konfliktów. "Widać, jak oni się wewnętrznie nienawidzą"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Finisz kampanii PiS w cieniu konfliktów. "Widać, jak oni się wewnętrznie nienawidzą"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Im więcej ujawnianych przez Tomasza Mraza rewelacji i im bliżej eurowyborów, tym częściej pada pytanie o to, jaka część odpowiedzialności przypadnie Prawu i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński milczy, a jego ludzie zajęci są wewnętrznymi problemami i sporami, co może zaważyć na finiszu kampanii.

To nie Maciej Wąsik, numer jeden na liście PiS-u w województwie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, ale Karol Karski zdaniem Marka Suskiego powinien zostać europosłem. - Proszę sobie wyobrazić, jak w Unii Europejskiej kolega z "jedynki" będzie szanowany, kiedy tutaj niedawno spędził jakiś czas w więzieniu. Po prostu nikt z nim nie będzie się liczył, a chcemy, żeby tam w europarlamencie byli ludzie, z którymi się liczą, a z panem profesorem się liczą - uzasadnia poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Słowa posła Suskiego na finiszu kampanii wywołały w partii awanturę. "Wypowiedź pana posła Suskiego skierowana wobec pana posła Wąsika jest nieuzasadniona i powiela kłamstwa obecnej koalicji 13 grudnia" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik PiS Rafał Bochenek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Była reprymenda za słowa o Wąsiku? Czarnek ma "apel do serdecznego przyjaciela"

- Tutaj Suski ma racje. To jest kompromitacja i wstyd, że ktoś taki jak Wąsik ma reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim, ale z tej sytuacji wychodzi głębszy obraz, bo widać, jak oni się wewnętrznie nienawidzą - zwraca uwagę Marcin Kierwiński, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To jest narracja Platformy Obywatelskiej, powiedział o tym Rafał Bochenek - komentuje słowa Suskiego Maciej Wąsik, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jarosław Kaczyński atakuje dziennikarzy i myli mu się, kim był Daniel Obajtek
Jarosław Kaczyński atakuje dziennikarzy i myli mu się, kim był Daniel ObajtekJakub Sobieniowski/Fakty TVN

"My się nie trzemy"

Na czas kampanii politycy PiS-u mieli wyciszyć partyjne spory, ale walka między kandydatami PiS-u o to, kto zdobędzie mandat, tylko te napięcia między różnymi frakcjami podgrzała. - To miały być "listy śmierci" i są. (...) My się nie trzemy, tylko docieramy do różnych grup wyborców - zapewnia Anna Zalewska, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Marek Suski był w niedzielę na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w okręgu mazowieckim, gdzie Jarosław Kaczyński - zachwalając konkretnych kandydatów - o sprawie Wąsik-Suski nie wspomniał.

Prezes PiS za to dużo mówił o zagrożeniach wynikających z dalszej integracji europejskiej i o niespełnionych obietnicach rządów Donalda Tuska. - Naprawdę nic nie potrafił nam załatwić, dlatego że on, tu w Polsce, w sposób taki zupełnie wprost, bezczelnie, nawet bez żadnych przesłon, realizuje po prostu agendę niemiecką - mówił Jarosław Kaczyński.

- Nie tego potrzebuje polska racja stanu. Potrzebuje ludzi kompetentnych, zrównoważonych, którzy potrafią przekonywać do siebie, a nie tylko szczuć na innych - mówi o słowach Kaczyńskiego Adam Jarubas, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Ponad 82 procent Polaków za obecnością w UE. W sondażu wskazali główną korzyść

Liderki Koalicji Obywatelskiej przypominały na spotkaniu w Sopocie pod hasłem "kobiety na wybory", że to frekwencja była kluczowa 15 października. - To się może udać po raz kolejny. Możemy po raz kolejny zepchnąć PiS w to miejsce, na które zasługuje - przekonywała Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

- Stoimy tutaj, żeby poprosić was jeszcze raz, dlatego że te wybory są również wyborami o wszystkim - mówiła z kolei na spotkaniu Lewicy wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.

Donald Tusk po raz kolejny zaprosił na wiec 4 czerwca w Warszawie, który ma być kluczowym punktem kampanii Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojtek Jargiło

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS