Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN
Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów
Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów
Magda Łucyan/Fakty TVN
Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ówMagda Łucyan/Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Wygląda jak zwykłe pole, ale zwykłe nie jest. Co drugi dzień wyjeżdża stamtąd tona cukinii, do tego buraki, ziemniaki i dynie. Wszystko jest ekologiczne i wyjątkowe, bo to pierwsza tak wielka miejska farma warzywna. Jej plony trafiają do wrocławskich żłobków i DPS-ów, a uprawiają je osoby bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym lub po wyrokach.

- Są wychowankami, podopiecznymi, wrocławskiego centrum integracji. Dzięki pracy mogą zdobywać, odbudowywać umiejętności, by później powrócić na rynek pracy - zaznacza Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Na razie obsiane jest 2,5 hektara, co ma dać rocznie 70 ton warzyw. Docelowo może to być nawet 30 hektarów.

W Poznaniu z kolei jest tak zwany ogród otwarty, czyli miejsce, w którym mieszkańcy dzielnicy - głównie bloków - mogą uprawiać grządki. - Tworzymy wspólnotę ludzi, którzy robią coś z pasją: od serca, dla natury i dla siebie - mówi Marta Pawlak, członkini społeczności Otwartego Ogrodu Nadolnik w Poznaniu.

Pracy jest dużo, ale frajdy jest jeszcze więcej. - Trzeba nasady zrobić w domu, wsadzić do ziemi i trzeba bardzo dużo podlewać. Dzielimy się swoimi plonami, ktoś wyspecjalizował się w ogórkach, ktoś w pomidorach, więc jest między nami wymiana - opowiada Joanna Śliwiak, członkini społeczności Otwartego Ogrodu Nadolnik w Poznaniu.

Nasila się problem suszy hydrologicznej w Polsce. "To jest jeden z symptomów zmiany klimatu"
Nasila się problem suszy hydrologicznej w Polsce. "To jest jeden z symptomów zmiany klimatu"Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Czym jest "urban farming"?

Społeczne miejskie ogrody i farmy można spotkać coraz częściej. W Ciechanowie nad warzywami spotykają się wszystkie pokolenia. - Ciechanowianie ze stowarzyszeń senioralnych, są to dzieci, młodzież z pobliskich szkół miejskich, jak również osoby z niepełnosprawnością - informuje Adrianna Saganek, sekretarz Urzędu Miasta Ciechanów.

ZOBACZ TEŻ: Owoce, szampon, keczup. Jest porozumienie

Jednak - poza społecznym wymiarem - jest też wymiar praktyczny. Na świecie "urban farming", czyli produkowanie żywności w miastach, jest już bardzo popularne. Coraz częściej też ogrody są zakładane na dachach. Szpital w Bostonie na swoim dachu hoduje świeże warzywa dla pacjentów. Uprawiają tam aż ćwierć hektara.

Takie wykorzystywanie miejskich przestrzeni może być lekarstwem na to, że - według wyliczeń ONZ - do 2050 roku liczba ludności może sięgnąć blisko 10 miliardów, z czego aż 80 procent będzie żyło w miastach. By ich wszystkich wyżywić, rolnictwo przyszłości będzie musiało wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS