Eugeniusz Grzeszczak został nowym Łowczym Krajowym. Nominacja budzi spore kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN
Eugeniusz Grzeszczak został nowym Łowczym Krajowym. Nominacja budzi spore kontrowersje
Eugeniusz Grzeszczak został nowym Łowczym Krajowym. Nominacja budzi spore kontrowersje
Renata Kijowska/Fakty TVN
Eugeniusz Grzeszczak został nowym Łowczym Krajowym. Nominacja budzi spore kontrowersjeRenata Kijowska/Fakty TVN

To jedna z najbardziej niezwykłych ambon w Polsce. Nie ma jej kościele, a jest w czerniejewskich lasach. Duża, wysoka, zamykana na kłódkę, a na jej szczycie widnieje napis "Senator". Chodzi o byłego senatora PSL Eugeniusza Grzeszczaka. Kim jest nowy Łowczy Krajowy?

Od kilku dni były senator PSL, myśliwy Eugeniusz Grzeszczak, zasiada na stanowisku Łowczego Krajowego. - Nowy Łowczy Krajowy to jest policzek dla całego środowiska. To jest filozofia, że "teraz my", czyli "teraz my, myśliwi, a wy z lasu się wynoście". "My jesteśmy pany w lesie" jest gwarantem dla tej grupy myśliwych, zabetonowanych, że z tej drogi "nie zejdziemy nawet o włos" - ocenia Marcin Kostrzyński, przyrodnik z Koalicji "Niech Żyją!".

Większość Polek i Polaków oczekuje zmian - by zwierzęta nie cierpiały, a ludzie do lasu wchodzili bez strachu. Mieszkańcy terenów, na których poluje Bura Chata, czyli myśliwi jednego z kilku kół łowieckich, do którego należy Eugeniusz Grzeszczak, proszą o anonimowość. - Bura Chata łamie wszelkie przepisy. Często poluje właśnie bez ostrzeżeń, tablic. Przyjeżdża kilka samochodów, rozstawiają się, gnają zwierzynę. To jakby zalegalizowane kłusownictwo - zaznacza Wojciech, mieszkaniec Nekielki.

Tusk: PiS upartyjnił polskie lasy. Oni w jakimś sensie lasy i drzewa chcieli zapisać do partii
Tusk: PiS upartyjnił polskie lasy. Oni w jakimś sensie lasy i drzewa chcieli zapisać do partiiTVN24

Wiele nieprawidłowości

Nieprawidłowości w Burej Chacie jako pierwsza nagłaśniała "Gazeta Wyborcza". - Spacerując po lesie, znajdujemy wiele zwierząt, które zmarły w wyniku ran zadanych przez myśliwych. Budzi to nie tylko sprzeciw normalnych ludzi, niezwiązanych z łowiectwem, ale także myśliwych - mówi profesor Hanna Mamzer z Wydziału Socjologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, biegła sądowa w zakresie dobrostanu zwierząt.

- Grupa myśliwych, co właśnie pan Grzeszczak się wywodzi, to oni podstępem się dostali do naszego koła, bo z tego, co wiem, to polują w sposób nieetyczny, czyli z podjazdu, z otwartych okienek strzelają. Mam tutaj pewnie wątpliwości, czy ta etyka łowiecka będzie dochowana - przyznaje jeden z myśliwych. Łowczy Krajowy, szef zrzeszonych w PZŁ myśliwych, były senator, poseł, wicemarszałek Sejmu z PSL, znajomy prezydenta Komorowskiego - był w poniedziałek nieuchwytny dla ekipy "Faktów" TVN. Ministerstwo Środowiska, które mianowało go na stanowisko, mówi, że nowy Łowczy Krajowy jest otwarty na dialog.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "KRÓL KŁUSOWNIKÓW I ŚMIERĆ NA POLOWANIACH" W TVN24 GO

Optymizmu trudno wypatrywać, gdy prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej został były siatkarz Marcin Możdżonek. Aktywiści antyłowieccy przypominają zadowolenie, z jakim pozuje po upolowaniu dzika. Niedawno zasłynął wypowiedzią, że bez gospodarki łowieckiej zwierzęta by nas zjadły. - W obecnych czasach borykamy się niewątpliwie z bardzo poważną rzeczą, czyli bardzo niską akceptacją społeczną łowiectwa w naszym kraju - ocenia.

Pora zatem na zmiany. Jeśli te personalne nie pomogą, to może pomogą zmiany w prawie?

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS