"Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"

19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
Jacek Tacik | Fakty TVN
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"Jacek Tacik | Fakty TVN

W Muzeum POLIN w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyła się premiera spektaklu "Mama zawsze wraca" na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej. Spektakl przedstawia historię trzyletniej Zosi Zajczyk. Dziewczynka była ukrywana przez wiele miesięcy na terenie getta warszawskiego przez swoją mamę.

Zabawy z mamą w ciemnej piwnicy warszawskiego getta to był cały świat Zofii Zajczyk. Innego nie znała, a gdy mama ją zostawiała, była sama i czekała, aż mama wróci. A mama zawsze wracała.

Zofia Zajczyk miała zaledwie trzy lata, gdy trafiła do warszawskiego getta. Już jako dorosła osoba opowiedziała swoją historię Agacie Tuszyńskiej. W ten sposób powstała książka "Mama zawsze wraca", a teraz - na podstawie książki - spektakl w Muzeum POLIN.

- Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię, która jest tak niezwykle poruszająca. I bardzo długo do niej nie wracała. Nie mówiła też w Izraelu po polsku - opowiada Agata Tuszyńska, autorka książki "Mama zawsze wraca".

W Izraelu - już po wojnie - prawie nikt nie chciał mówić po polsku i opowiadać o tym, co działo się w żydowskich gettach i obozach zagłady. Nikt też nie chciał tego słuchać, bo trudno było komukolwiek uwierzyć, żeby sześć milionów Żydów dało się zabić Niemcom niemal bez stawiania oporu.

- Wszyscy myśleli, że gdyby nasze wojsko było w Polsce i Europie w czasie tej wojny, to oni wygraliby tę wojnę w sześć dni - mówi Alona Frankel, ilustratorka, autorka książek.

Dlatego pamięć o powstaniu w getcie warszawskim dla setek tysięcy Żydów uciekających z Europy była punktem odniesienia i dowodem, że - wbrew opiniom innych Żydów - nie byli tchórzami.

- Sam fakt, że się można zbuntować jest obrazem siły, że się nie idzie - jak to się mówi po hebrajsku - jak bydło na rzeź - podkreśla Batszewa Dagan, ocalona z obozu Auschwitz-Birkenau.

Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Malowanie to pasja Awiwa Blum-Wachs. Kobieta maluje pejzaże, neutralne miejsca z Jerozolimy, w której mieszka. Nigdy jednak nie chciała namalować przeszłości i getta, w którym żyła z rodziną.

Ojciec Awiwy 19 kwietnia 1943 roku złapał za broń i razem z innymi bojownikami rozpoczął powstanie w getcie warszawskim.

- To było bardzo ważne dla dumy narodowej, dla poczucia ludzi, że oni kierują swoim losem: nie ktoś nimi kieruje - mówi Awiwa.

- To była próba stworzenia spuścizny, pamięci dla przyszłych pokoleń. Tu nie chodziło o tych, którzy chcieli przeżyć. Tu chodziło o nasze pokolenie, które teraz patrzy i ocenia ich zachowanie jako bohaterskie - dodaje Szaron Kangisser Cohen z Instytutu Jad Waszem.

Dzięki powstaniu w getcie warszawskim wielu z tych, którzy przeżyli zagładę, zaczęło o piekle getta mówić. Zosia Zajczyk, która spędziła w getcie szesnaście miesięcy, przeżyła. Ma 83 lata, mieszka w Jerozolimie.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS