Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach

Źródło:
Fakty TVN
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Magda Łucyan/Fakty TVN
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołachMagda Łucyan/Fakty TVN

Edukacja klimatyczna ma trafić do podstawy programowej. Idea jest prosta: jeśli młode pokolenie nie pozna, z jakim problemem się mierzy, to kolejne pokolenia będą miały poważny problem. Ze wszystkim.  

Tajną bronią MEN w tej ekorewolucji mają być eksperci, którzy znaleźli się w zespole do spraw edukacji klimatycznej, a wśród nich naukowcy, aktywiści, nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- To nie jest kwestia abstrakcyjna, kwestia ochrony misiów polarnych, cała ta ochrona klimatu, tylko coś, co ma podnieść naszą jakość życia - zwraca uwagę Marcin Popkiewicz, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki.

O tym, że świat się zmienia, dzieci słyszą głównie z telewizji

Kryzys klimatyczny już tu jest. Coraz częstsze, dłuższe i coraz silniejsze pożary, powodzie, susze czy huragany to informacje, które niemal codziennie płyną ze świata i z Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Uwaga, turyści! A jeszcze niedawno byli jak kury znoszące złote jaja

Niestety, o tym, że świat się zmienia, dzieci mogą usłyszeć głównie z telewizji.

- Jako rodzice mamy doświadczenie, że tej edukacji klimatycznej w szkołach nie ma. Do tej pory nie było. Te tematy były traktowane bardziej po macoszemu - wskazuje Kamila Kadzidłowska z Fundacji Rodzice Dla Klimatu.

To właśnie ma się zmienić. - Ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeżeli nie setki lat - ocenia Joanna Mucha, wiceministra edukacji narodowej z Polski 2050.

To nie będzie oddzielny przedmiot. "Jest nam potrzebny sojusz nauk"

Edukacja klimatyczna nie będzie nowym, oddzielnym przedmiotem, a ma się pojawiać na wszystkich możliwych lekcjach.

- Jest nam potrzebny sojusz nauk. Sojusz nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, wszelkich. My reprezentujemy tu różne dyscypliny - wskazuje prof. Piotr Skubała, ekolog, etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Treści dotyczące ocieplenia klimatu mają być częścią lekcji fizyki, chemii, geografii, WOS-u czy historii, tak by uczniowie nie tylko znali podstawowe fakty, ale także umieli wyłapać bardzo powszechną w mediach społecznościowych dezinformację.

- Jesteśmy nieodporni na dezinformację i na greenwashing (marketing, który wprowadza w błąd, prezentując produkt jako ekologiczny - red.). Jak bardzo wpływa to na zdrowie publiczne, i jak bardzo tracimy szansę, by tym zmianom klimatu zapobiegać - mówi Kamila Kadzidłowska.

Energetyka odnawialna będzie tworzyła dużo miejsc pracy

Nowe treści w nowej podstawie programowej mają też otwierać dzieciom nowe perspektywy zawodowe.

- Żeby nasze dzieciaki, młodzież mogły mieć szansę na nowym rynku pracy, tym zielonym rynku pracy - wskazuje dr Małgorzata Snarska-Nieznańska z Fundacji Code for Green.

Już dziś wszelkie wyliczenia mówią, że to energetyka odnawialna stworzy znacznie więcej miejsc pracy niż górnictwo. Podobnie będzie w innych branżach, o czym już od dawna z powodzeniem uczy Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej.

- Jest to dla nich ważne, by mieli świadomość tego, co za 20 lat może się wydarzyć, jeżeli faktycznie nie zadbamy o ten problem - podkreśla Klaudia Jakubek z Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej w Urzędzie Miasta Krakowa.

Świat się zmienia i to jest fakt. Pytanie, czy skorzystamy z szansy, by za zmianami nadążyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Nietypowa oferta na rynku mieszkaniowym - sześć metrów kwadratowych. Nie chodzi o komórkę na rower czy wózek, chodzi o sześć metrów kwadratowych do mieszkania. Jak wygląda to szaleństwo za 850 złotych miesięcznie?

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku".  Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku". Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę doszło do krótkiego, bo 10-minutowego spotkania Duda-Trump. Rozmawiali o wojnie w Ukrainie. Andrzej Duda powiedział potem, że podkreślił w rozmowie, że chciałby, aby agresja Rosji skończyła się raz na zawsze. Donald Trump ocenił rozmowę z polskim prezydentem jako "fantastyczną".

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Źródło:
Fakty TVN

Papież Franciszek wciąż jest w stanie krytycznym, choć od soboty nie nastąpił kolejny kryzys. Z informacji z kliniki Gemelli wynika, że papież jest przytomny, ale - jak mówią lekarze - "złożoność obrazu klinicznego nie pozwala na dalsze prognozy". Przed kliniką czuwają wierni, a w Watykanie mnożą się scenariusze, co dalej.

Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariusze

Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Większość amerykańskich prezydentur zaczynała się od jakiegoś złudzenia, że da się dogadać z autokratą na Kremlu. To nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO). Komentował też głosowanie USA wspólnie z Rosją przeciwko ukraińskiej rezolucji na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Źródło:
TVN24

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

"Dojście Merza do władzy nie mogło nastąpić w bardziej krytycznym momencie dla Europy. Kadencja Merza na stanowisku kanclerza prawdopodobnie będzie najbardziej znaczącą od czasu zimnej wojny" - ocenia portal Politico. Takich komentarzy jest więcej. Zwraca się uwagę na to, że nowe niemieckie władze będą musiały stawić czoła wyzwaniom krajowym, ale i globalnym - w świetle nowego porządku, który właśnie powstaje po tym, jak do Białego Domu wrócił Donald Trump.

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy"

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS