Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach

Źródło:
Fakty TVN
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach
Magda Łucyan/Fakty TVN
Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołachMagda Łucyan/Fakty TVN

Edukacja klimatyczna ma trafić do podstawy programowej. Idea jest prosta: jeśli młode pokolenie nie pozna, z jakim problemem się mierzy, to kolejne pokolenia będą miały poważny problem. Ze wszystkim.  

Tajną bronią MEN w tej ekorewolucji mają być eksperci, którzy znaleźli się w zespole do spraw edukacji klimatycznej, a wśród nich naukowcy, aktywiści, nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- To nie jest kwestia abstrakcyjna, kwestia ochrony misiów polarnych, cała ta ochrona klimatu, tylko coś, co ma podnieść naszą jakość życia - zwraca uwagę Marcin Popkiewicz, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki.

O tym, że świat się zmienia, dzieci słyszą głównie z telewizji

Kryzys klimatyczny już tu jest. Coraz częstsze, dłuższe i coraz silniejsze pożary, powodzie, susze czy huragany to informacje, które niemal codziennie płyną ze świata i z Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Uwaga, turyści! A jeszcze niedawno byli jak kury znoszące złote jaja

Niestety, o tym, że świat się zmienia, dzieci mogą usłyszeć głównie z telewizji.

- Jako rodzice mamy doświadczenie, że tej edukacji klimatycznej w szkołach nie ma. Do tej pory nie było. Te tematy były traktowane bardziej po macoszemu - wskazuje Kamila Kadzidłowska z Fundacji Rodzice Dla Klimatu.

To właśnie ma się zmienić. - Ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeżeli nie setki lat - ocenia Joanna Mucha, wiceministra edukacji narodowej z Polski 2050.

To nie będzie oddzielny przedmiot. "Jest nam potrzebny sojusz nauk"

Edukacja klimatyczna nie będzie nowym, oddzielnym przedmiotem, a ma się pojawiać na wszystkich możliwych lekcjach.

- Jest nam potrzebny sojusz nauk. Sojusz nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, wszelkich. My reprezentujemy tu różne dyscypliny - wskazuje prof. Piotr Skubała, ekolog, etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Treści dotyczące ocieplenia klimatu mają być częścią lekcji fizyki, chemii, geografii, WOS-u czy historii, tak by uczniowie nie tylko znali podstawowe fakty, ale także umieli wyłapać bardzo powszechną w mediach społecznościowych dezinformację.

- Jesteśmy nieodporni na dezinformację i na greenwashing (marketing, który wprowadza w błąd, prezentując produkt jako ekologiczny - red.). Jak bardzo wpływa to na zdrowie publiczne, i jak bardzo tracimy szansę, by tym zmianom klimatu zapobiegać - mówi Kamila Kadzidłowska.

Energetyka odnawialna będzie tworzyła dużo miejsc pracy

Nowe treści w nowej podstawie programowej mają też otwierać dzieciom nowe perspektywy zawodowe.

- Żeby nasze dzieciaki, młodzież mogły mieć szansę na nowym rynku pracy, tym zielonym rynku pracy - wskazuje dr Małgorzata Snarska-Nieznańska z Fundacji Code for Green.

Już dziś wszelkie wyliczenia mówią, że to energetyka odnawialna stworzy znacznie więcej miejsc pracy niż górnictwo. Podobnie będzie w innych branżach, o czym już od dawna z powodzeniem uczy Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej.

- Jest to dla nich ważne, by mieli świadomość tego, co za 20 lat może się wydarzyć, jeżeli faktycznie nie zadbamy o ten problem - podkreśla Klaudia Jakubek z Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej w Urzędzie Miasta Krakowa.

Świat się zmienia i to jest fakt. Pytanie, czy skorzystamy z szansy, by za zmianami nadążyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS