Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim

Źródło:
Fakty TVN
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim
Paweł Płuska/Fakty TVN
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckimPaweł Płuska/Fakty TVN

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o obniżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Z kolei w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ogłosił koniec dwucyfrowej inflacji. Dlaczego teraz? - Bo za kilka tygodni są wybory - mówi opozycja.

Opozycja nie ma wątpliwości - to, co w środę zrobiła Rada Polityki Pieniężnej, nie ma nic wspólnego z ekonomią. Nie było żadnych przesłanek, by obniżać stopy, a na pewno nie tak mocno. - My nie mamy dzisiaj wątpliwości, że Glapiński jest w pełni zaangażowany w politykę i w wybory - mówi Donald Tusk. Na potwierdzenie tej tezy szef Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że w marcu 2022 roku, kiedy inflacja wynosiła 11 procent, RPP podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Teraz, gdy oficjalnie inflacja przekraczała 10 procent, RPP obniżyła stopy o 75 punktów bazowych. - Wziął pilota Jarosław Kaczyński, nacisnął przycisk "Adam Glapiński obniż stopy procentowe, bo jest kampania wyborcza" i Adam Glapiński to zrobił - uważa Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonuje, że w tej obniżce stóp nie ma polityki. - Od lutego, krok po kroku, konsekwentnie inflacja w Polsce spada i to jest dobra informacja oczywiście i domyślam się, że właśnie na bazie tej decyzji, na bazie tych danych makroekonomicznych oraz inflacyjnych(...) Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na taki ruch - ocenia rzecznik rządu.

Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych zaskoczyła ekonomistów
Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych zaskoczyła ekonomistówStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wariant turecki?

Bardzo podobnie, jak słyszymy od polityków opozycji, było w Turcji. Są przekonani, że tak tam, jak i w Polsce - mimo zapewnień prezesa NBP, że bank centralny jest wolny od polityki - decyzje o wysokości stóp procentowych tak naprawdę nie zapadały w bankach centralnych. - Kaczyński idzie śladem Orbana i Erdogana. Obiecywał nam Budapeszt w Warszawie i niestety wiele elementów, łącznie z wysoką inflacją, mamy węgierskich, więc może teraz będzie Ankara - twierdzi Izabela Leszczyna z PO.

W 2022 roku Turcy mieli ponad 80-procentową inflację. Gdy przed wyborami oficjalnie spadła do 44 procent - bank centralny zaczął obniżać stopy. Dziś - mimo powyborczych drastycznych podwyżek stóp - inflacja sięga 60 procent, a na bazarach znowu chętniej przyjmowany jest dolar niż lira. - Nie chcę powiedzieć, że w Polsce zaraz będziemy płacić w dolarach czy w euro, ale tego typu polityka NBP w tym kierunku idzie. Nie chcę powiedzieć, że będzie jutro, ale złotówka już dzisiaj przestała być wiarygodna zupełnie - ocenia Ryszard Petru z Trzeciej Drogi.

- Ten ruch (obniżenie stóp procentowych - przyp. red.) jest takim właśnie bardzo szalonym posunięciem, takim podskakiwaniem na kruchym lodzie. A jak się podskakuje na kruchym lodzie, to się moczy cztery litery - ostrzega były premier Waldemar Pawlak.

Problem w tym, że ewentualne skutki tego "skakania" odczujemy wszyscy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS