Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim

Źródło:
Fakty TVN
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckim
Paweł Płuska/Fakty TVN
Duża obniżka stóp procentowych. Opozycja mówi o wariancie tureckimPaweł Płuska/Fakty TVN

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o obniżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Z kolei w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ogłosił koniec dwucyfrowej inflacji. Dlaczego teraz? - Bo za kilka tygodni są wybory - mówi opozycja.

Opozycja nie ma wątpliwości - to, co w środę zrobiła Rada Polityki Pieniężnej, nie ma nic wspólnego z ekonomią. Nie było żadnych przesłanek, by obniżać stopy, a na pewno nie tak mocno. - My nie mamy dzisiaj wątpliwości, że Glapiński jest w pełni zaangażowany w politykę i w wybory - mówi Donald Tusk. Na potwierdzenie tej tezy szef Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że w marcu 2022 roku, kiedy inflacja wynosiła 11 procent, RPP podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Teraz, gdy oficjalnie inflacja przekraczała 10 procent, RPP obniżyła stopy o 75 punktów bazowych. - Wziął pilota Jarosław Kaczyński, nacisnął przycisk "Adam Glapiński obniż stopy procentowe, bo jest kampania wyborcza" i Adam Glapiński to zrobił - uważa Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonuje, że w tej obniżce stóp nie ma polityki. - Od lutego, krok po kroku, konsekwentnie inflacja w Polsce spada i to jest dobra informacja oczywiście i domyślam się, że właśnie na bazie tej decyzji, na bazie tych danych makroekonomicznych oraz inflacyjnych(...) Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na taki ruch - ocenia rzecznik rządu.

Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych zaskoczyła ekonomistów
Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych zaskoczyła ekonomistówStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wariant turecki?

Bardzo podobnie, jak słyszymy od polityków opozycji, było w Turcji. Są przekonani, że tak tam, jak i w Polsce - mimo zapewnień prezesa NBP, że bank centralny jest wolny od polityki - decyzje o wysokości stóp procentowych tak naprawdę nie zapadały w bankach centralnych. - Kaczyński idzie śladem Orbana i Erdogana. Obiecywał nam Budapeszt w Warszawie i niestety wiele elementów, łącznie z wysoką inflacją, mamy węgierskich, więc może teraz będzie Ankara - twierdzi Izabela Leszczyna z PO.

W 2022 roku Turcy mieli ponad 80-procentową inflację. Gdy przed wyborami oficjalnie spadła do 44 procent - bank centralny zaczął obniżać stopy. Dziś - mimo powyborczych drastycznych podwyżek stóp - inflacja sięga 60 procent, a na bazarach znowu chętniej przyjmowany jest dolar niż lira. - Nie chcę powiedzieć, że w Polsce zaraz będziemy płacić w dolarach czy w euro, ale tego typu polityka NBP w tym kierunku idzie. Nie chcę powiedzieć, że będzie jutro, ale złotówka już dzisiaj przestała być wiarygodna zupełnie - ocenia Ryszard Petru z Trzeciej Drogi.

- Ten ruch (obniżenie stóp procentowych - przyp. red.) jest takim właśnie bardzo szalonym posunięciem, takim podskakiwaniem na kruchym lodzie. A jak się podskakuje na kruchym lodzie, to się moczy cztery litery - ostrzega były premier Waldemar Pawlak.

Problem w tym, że ewentualne skutki tego "skakania" odczujemy wszyscy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS