Duda uważa, że Kaczyński powinien odejść? Awansował tego, który skrytykował prezesa PiS

Źródło:
Fakty TVN
Duda uważa, że Kaczyński powinien odejść? Awansował tego, który skrytykował prezesa PiS
Duda uważa, że Kaczyński powinien odejść? Awansował tego, który skrytykował prezesa PiS
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Duda uważa, że Kaczyński powinien odejść? Awansował tego, który skrytykował prezesa PiSJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Co usłyszeli od prezydenta przedstawiciele PiS-u? "Jasna deklaracja nie padła" - mówi Rafał Bochenek, który - razem z premierem Mateuszem Morawieckim i wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim - uczestniczył w konsultacjach. Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz twierdzi, że chodzi o grę na czas, żeby rząd PiS trwał jak najdłużej. Tymczasem Marcin Mastalerek, który uważa, że Jarosław Kaczyński powinien odejść na emeryturę, został awansowany w Kancelarii Prezydenta tuż przed rozmową z przedstawicielami PiS.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim nie było prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. - Zostały zaproszone całościowo komitety, a to one decydują o swoim przedstawicielstwie - informuje Marcin Przydacz, minister w Kancelarii Prezydenta.

W rozmowach wziął za to udział Marcin Mastalerek, który w ostatnim wywiadzie przyznał, że Jarosław Kaczyński powinien odejść na emeryturę i wszyscy z tym wiązali nieobecność najważniejszego polityka PiS-u na najważniejszych rozmowach dotyczących tworzenia rządu.

Marcin Mastalerek niedawno dostał od prezydenta awans i został szefem jego gabinetu. Na chwilę przed rozmowami w Pałacu Prezydenckim odbyło się oficjalne przekazanie mu stanowiska, co PiS uznało za afront, chociaż oficjalnie nikt tego nie przyznaje.

Skład delegacji bez Jarosława Kaczyńskiego też mógł być odebrany za afront wobec głowy państwa - w końcu na konsultacje z prezydentem nie przyjechał najważniejszy polityk, tylko Mateusz Morawiecki, który ma małe szanse, by dalej być premierem, a wraz z nim Ryszard Terlecki i Rafał Bochenek. - My wskazaliśmy te kierunki działań, które w tym momencie podejmujemy, ponieważ takie rozmowy również z naszej strony, z naszej perspektywy, się toczą - mówił po spotkaniu Bochenek.

Brodzińska-Mirowska: Dlaczego Rafał Bochenek natychmiast wydał oświadczenie? Bo ma bardzo ważną misję
Brodzińska-Mirowska: Dlaczego Rafał Bochenek natychmiast wydał oświadczenie? Bo ma bardzo ważną misjęTVN24

Gra na czas?

Rzecznik partii zapewnia, że PiS już buduje większość, już negocjuje i informuje o tym prezydenta. Jednak rzecznik rządu informuje, że PiS większości nie buduje, tylko dopiero zacznie, gdy prezydent powierzy PiS-owi misję tworzenia rządu. - My rozmawiać o potencjalnym tworzeniu rządu będziemy wtedy, kiedy taką misję tworzenia rządu uzyskamy od pana prezydenta - podkreśla Piotr Müller.

Nawet w budowaniu atmosfery do ewentualnych rozmów z PSL-em PiS nie jest zgodne. Marek Suski bardzo się starał w rozmowie z Agnieszką Kłopotek z Trzeciej Drogi w rządowej telewizji, ale pomylił jej męża z jej ojcem. Z kolei Antoni Macierewicz nie buduje atmosfery - o Trzeciej Drodze mówi jak najgorzej. Wiceprezes PiS już w weekend mówił wprost, o co tak naprawdę chodzi w działaniach jego partii i prezydenta. - Walczyć o to, żeby jak najdłużej działał rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli rząd niepodległościowy. To jest nasze główne zadanie - podkreślał Macierewicz.

Jeśli PiS gra na czas, to prezydent powinien to wziąć pod uwagę, a także to, że Zbigniew Ziobro ciągle i znacząco nie chce powiedzieć wprost, czy Suwerenna Polska utworzy jeden klub z PiS-em, czy swój własny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS