Doniesienia o wizach od Polski za pieniądze. "To się nazywa wprost obłuda i hipokryzja"

Źródło:
Fakty TVN
Doniesienia o wizach od Polski za pieniądze. "To się nazywa wprost obłuda i hipokryzja"
Doniesienia o wizach od Polski za pieniądze. "To się nazywa wprost obłuda i hipokryzja"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Doniesienia o wizach od Polski za pieniądze. "To się nazywa wprost obłuda i hipokryzja"Maciej Knapik/Fakty TVN

5000 dolarów - tyle imigranci mieli płacić za wizę do Polski. Przed jedną z naszych ambasad w Afryce miało być stoisko - tam można było kupić gotowe dokumenty. Lider opozycji mówi, że rząd wpuścił do Polski ćwierć miliona imigrantów, choć w rządowych mediach dzień w dzień straszy się nimi Polaków.

- Od 2021 roku do dzisiaj wydano prawie ćwierć miliona wiz - alarmuje Donald Tusk. Chodzi o wizy wydane tylko obywatelom krajów Azji i Afryki - czyli tym, wobec których PiS od miesięcy prowadzi kampanie strachu, sugerując, że rabują, niszczą i gwałcą.

PiS wymyśliło referendum, w którym Polacy mają być przeciwko rzekomej przymusowej relokacji. - Jesteśmy przeciwko temu wielkiemu oszustwu - mówi zgodnie opozycja. - To się nazywa wprost obłuda i hipokryzja - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u. - Z jednej strony mają gęby pełne frazesów, że tutaj trzeba zablokować, strzec granic, terytorium, a z drugiej strony stali się największą, najszerzej otwartą bramą - dodaje Donald Tusk. Straż Graniczna, pilnującą płotu na granicy z Białorusią, chwali się, że tylko w środę zatrzymano 15 cudzoziemców, a w całym 2023 roku - 21 tysięcy. To ma się jednak nijak do 250 tysięcy wydanych wiz. - Kaczynski buduje mur, a Wawrzyk z kolegami wykopuje czy wybija w tym murze dziurę i za pieniądze przepuszcza ludzi, którzy chcą przechodzić z drugiej strony - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Migranci wciąż koczują na polsko-białoruskiej granicy. "Jakim my jesteśmy narodem tak naprawdę?" (materiał z 29.05.2023)
Migranci wciąż koczują na polsko-białoruskiej granicy. "Jakim my jesteśmy narodem tak naprawdę?" (materiał z 29.05.2023)Paweł Laskosz/ Fakty po Południu TVN24

Dymisja wiceministra, śledztwo CBA

Piotr Wawrzyk - były wiceminister spraw zagranicznych, odpowiedzialny za sprawy konsularne - został zdymisjonowany. CBA prowadzi śledztwo. Prasa donosi o procederze korupcyjnym. Wizy do Polski miały być sprzedawane za 5000 dolarów. Czy to prawda? - Nie mam żadnego komunikatu, jeśli chodzi o potwierdzenie tego typu sytuacji - odpowiada Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Miliardy złotych - mówi opozycja - trafiały do firm pośredniczących. Pytanie jednak brzmi: do kogo trafiały dalej? - Jest jakąś skrajną patologią, że polskie służby nie zauważyły tego procederu, że nie zauważyły tej skali - mówi Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Skala mogła być jeszcze większa. W kwietniu w Łodzi zainaugurowano nowe Centrum Decyzji Wizowych.

W obozie władzy nastąpił rozdźwięk. Podczas gdy premier Mateusz Morawiecki ostrzegał przed imigrantami i mówił o gwałtach, rabunkach i morderstwach - minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślał, że otwarcie nowego centrum w Łodzi będzie znakomitym ułatwieniem.

Oczywiście słyszymy też, że przybywający do Polski migranci nie są nielegalni, bo są sprawdzani i to - jak dodaje rzecznik rządu - w kilkustopniowym procesie weryfikacji, tylko że w nowym centrum wszystko miało być załatwiane przez internet. - Wizy przez internet, bez jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem, który ma do Polski przyjechać - zauważa Jan Grabiec z PO.

Radio ZET donosi, że w jednym z afrykańskich krajów przed polską ambasadą było stoisko, gdzie oferowano już podstemplowane dokumenty i wystarczyło wpisać nazwisko. - Mam nadzieję, że to tylko pogłoski - komentuje eurodeputowana PiS Anna Zalewska.

Opozycja podkreśla, że choć kontrola napływu cudzoziemców jest bardzo ważna, to po pierwsze trzeba powstrzymać haniebną kampanii nienawiści wobec innych ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS