Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji

03.03.2023 | Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji
03.03.2023 | Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Donald Tusk: jestem gotów rozmawiać z Kaczyńskim o warunkach jego kapitulacjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Szans na debatę Donald Tusk kontra Jarosław Kaczyński nie ma, bo prezes PiS jej nie chce. Można za to porównać to, jak wyglądają ich wystąpienia publiczne. Lider PO uczestniczy w spotkaniach otwartych i odpowiada na trudne pytania. Jarosław Kaczyński trudnych pytań nawet nie usłyszy, bo spotkania z nim są zamknięte, a udziela się tylko w przyjaznych mu mediach.

Tak się różnią dwie wizje demokracji i dwa style uprawiania polityki. - Będę naprawdę bardzo wdzięczny, jeżeli chodzi o spotkanie z panią redaktor, ale także o inne spotkania w tych mediach publicznych właśnie, bo z innymi jest pewien kłopot - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polskim Radiem.

Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której padły konkretne pytania o aresztowanie Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra w rządzie Donalda Tuska. - Był dla mnie zawsze wzorem osobistej przyzwoitości i uczciwości, ale ja nie komentuję kwestii, które są w dyspozycji sądu i prokuratury - powiedział lider PO.

W trakcie rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim - w rządowych mediach - nie padły konkretne pytania o aferę mailową rządu PiS czy o aferę willa plus Przemysława Czarnka. Jarosław Kaczyński najwięcej mówił o bezprawiu w Unii Europejskiej. Donald Tusk za to mówił o bezprawiu w Polsce. - Sprawcami tego są solidarnie: prezydent Duda, prezes Kaczyński, minister Ziobro - ocenił Tusk.

- Poziom korupcji elit europejskich, powiedziałbym, jest bardzo znaczący, bardzo wysoki i różnego rodzaju akcje, także te przeciw nam, przeciwko Polsce, były po prostu robione za pieniądze - ocenił Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk wiele złego usłyszał od kobiet, które się czują pokrzywdzone PiS-owskim programem "Mieszkanie plus". W czasie spotkań dobrze mówi o Unii i słyszy o niej też dużo dobrego.

U Jarosława Kaczyńskiego wyłania się jednak inna wizja. - Takie wyobrażenie niektórych naszych rodaków, często ludzi dobrej woli, o Unii Europejskiej jako takiej dobrej organizacji, takim niemalże tatusiu, który będzie wspierał, to jest wyobrażenie godne niemowlaka - stwierdził prezes PiS.

Spotkania zamknięte, spotkania otwarte

Jarosław Kaczyński ma teraz przerwę w kampanii z powodów zdrowotnych.

Żeby pokazać, co się przez lata w tym pojedynku dwóch liderów zmieniło, warto się zatrzymać w Pabianicach, gdzie obaj byli podczas kampanii. Setki policjantów, nawet z użyciem dronów, czuwało nad Jarosławem Kaczyńskim, który ma jeszcze prywatną ochronę, też opłacaną z pieniędzy wszystkich podatników.

- Jakby przyjąć tę normę, czyli powiedzmy półtora policjanta na jednego uczestnika spotkania, wyobraźcie sobie, co by się działo w Pabianicach. Byłoby naprawdę niebiesko - ocenił podczas spotkania w Pabianicach Donald Tusk.

Przed miejscem wystąpienia Donalda Tuska też była grupa protestujących. Były poseł PiS Krzysztof Ciebiada narzekał, że nie może wejść, ale nie mówił prawdy, bo mógł wejść. Co więcej - to on organizował spotkanie Jarosława Kaczyńskiego - też w Pabianicach - na które nikt nie mógł wejść bez zaproszenia PiS-u. Na którym były wcześniej zapisane pytania, które sam odczytywał.

Na spotkaniu z Tuskiem nie było żadnych zaproszeń i wejść mógł każdy. Marek Matuszewski z PiS przekonywał, że nie chce wchodzić na spotkanie z Tuskiem, bo boi się o swoje bezpieczeństwo.

Co do różnic w treści, najłatwiej byłoby je porównać w czasie debaty. 16 lat temu taka się odbyła. Donald Tusk deklaruje gotowość do rozmowy "o warunkach kapitulacji" prezesa PiS. Jarosław Kaczyński nie był nawet o to pytany.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Radio, TVN24

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wołczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS