Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"
Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Isayah Turner nie jest stereotypowym wyborcą Donalda Trumpa. Pracuje ze zwierzętami, ma kolczyki w uszach i 23 lata. W ostatnią sobotę jechał ze swoją matką dwie godziny z Milwakee do Green Bay w stanie Wisconsin, by być na wiecu swojego politycznego idola. - Nie widzę ryzyka dla demokracji, bo niezależnie od tego, co się stanie, jeśli zostanie wybrany, będzie rządził przez cztery lata i koniec. Wydaje mi się, że on chce po prostu zrobić wszystko, co może, żeby w tym czasie spróbować sprowadzić nas na właściwą drogę - mówi Isayah Turner, 23-letni zwolennik Donalda Trumpa.

Isayah popiera postulaty Trumpa dotyczące nowych odwiertów ropy naftowej, zamknięcia południowej granicy dla imigrantów i utrzymania dostępu do broni. Nie jest w tym odosobniony. - Jeśli Biden zostanie ponownie wybrany, ani przez sekundę nie uwierzę, że naprawdę wygrał - zapowiada Turner.

Chłopak reprezentuje coraz większą, coraz bardziej znaczącą grupę wyborców byłego prezydenta - generację Z. To pokolenie ma szansę zadecydować w listopadzie o tym, kto na kolejne cztery lata zamieszka w Białym Domu. - Gdy zacząłem interesować się polityką w wieku 15 lat i stałem się zwolennikiem Donalda Trumpa, byłem w mniejszości. Byłem wyrzutkiem. Teraz, patrząc na rówieśników na kampusach uniwersyteckich, dochodzę do wniosku, że młodzi ludzie, tacy jak ja, odgrywają coraz większą rolę w kampanii Trumpa - mówi Henry Wied, 24-letni zwolennik Trumpa , członek młodych republikanów.

"Nie chcę, byśmy wysyłani żołnierzy na wojnę z Rosją"

To, że przedstawiciele grupy wiekowej 18-29 lat coraz bardziej skłaniają się w stronę republikanów pokazują też badania. Według sondażu instytutu polityki Uniwersytetu Harvarda sprzed kilku dni, gdyby wybory odbyły się teraz, za Joe Bidenem zagłosowałoby 45 procent młodych dorosłych, za Donaldem Trumpem - 37 procent. Jeszcze 4 lata temu, w podobnym okresie kampanii, ta różnica wynosiła aż 23 punty procentowe na korzyść obecnego prezydenta. - Sądzę, że to efekt frustracji związanej z obecną administracją. Myślę, że ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej z prezydentem Trumpem na czele - komentuje Wied.

ZOBACZ TEŻ: Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Erozję poparcia w tej grupie demograficznej pogłębiły - jak analizuje Reuters - obawy dotyczące wojny - z jednej strony młodzi Amerykanie boją się wsparcia dla Izraela w jego wojnie z Hamasem, z drugiej, zbytniego zaangażowania w wojnę Ukrainy z Rosją. - Mamy coraz wyższe ceny żywności, ceny energii. Myślę, że chodzi też o politykę zagraniczną. Nie chcę, by mój syn brał udział w jakiekolwiek wojnie. Nie chcę, byśmy wysyłali żołnierzy na wojnę z Rosją, ja nie chcę jechać, oni nie chcą jechać. Ludzie chcą pokoju - mówi Jonathan Boyer, 25-letni zwolennik Donalda Trumpa. Jest też kwestia wieku Joe Bidena. Jego dotychczasowi wyborcy również uważają, że stanowi to problem.

Czy generacja Z przesądzi o wynikach wyborów w USA?

- Niepokoi mnie wiek Bidena. Wiele osób o tym mówi, porównując go do Trumpa, ale prawda jest taka, że ten drugi jest tylko trzy lata młodszy - zwraca uwagę William Joyner, wyborca demokratów.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Reuters przeprowadził rozmowy z 20 osobami poniżej 30. roku życia, które 2 kwietnia przyszły na spotkanie z Donaldem Trumpem. Żadna z tych osób nie przejęła się jego sprawami karnymi.

- Ludzie, którzy nie lubią Trumpa, nigdy nie chcą rozmawiać. Ucinają każdą dyskusję. Myślę, że to jest główny problem. Ludzie nie są otwarci na słuchanie. Uważają, że jeśli ktoś lubi byłego prezydenta, to musi być okropną osobą i już - mówi Briauna Bonilla, 21-letnia zwolenniczka Donalda Trumpa.

Sztab Trumpa postrzega młodych ludzi jako jedną z trzech grup, która może dać największe zyski w listopadowych wyborach, obok grupy wyborców ciemnoskórych i pochodzenia latynoskiego. Mając na celu szczególnie względy młodych mężczyzn, Trump pojawił się niedawno na konwencji sneakersów w Filadelfii, gdzie wystawił na sprzedaż swoje złote buty "Never Surrender High-Tops".

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS