DJ-e zorganizowali atrakcje dla dzieci chorych onkologicznie

Źródło:
Fakty TVN
DJ-e zorganizowali atrakcje dla dzieci chorych onkologicznie
DJ-e zorganizowali atrakcje dla dzieci chorych onkologicznie
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
DJ-e zorganizowali atrakcje dla dzieci chorych onkologicznieDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Dzieci chore na raka niewiele mają powodów do uśmiechu, stąd akcja DJ-ów, by dać im trochę radości. Muzyka i zabawa pomagają w terapii. Hirek Wrona to wie.

Impreza na oddziale wśród pacjentów w trakcie chemioterapii. To wszystko dla nich. Z okazji Dnia DJ-a pacjenci onkologiczni Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie mogli spróbować swoich sił za konsoletą.

- Dzieciaki totalnie poszły za tym, czym zajmuje się Hirek, czym zajmuję się ja. Udało nam się zrobić kilka fajnych bitów - mówi Kacper Nowak, DJ Steve Nash.

Hirek Wrona to dziennikarz, DJ i publicysta, a także były pacjent onkologiczny. - Monotonia leżenia w szpitalu jest absolutnie nie do zniesienia - mówi.

Dobrze to wie, dlatego regularnie angażuje się w podobne akcje. - Wiem, co to znaczy chorować, wiem, co to znaczy przeżywać depresję - przyznaje Hirek Wrona.

Chodzi przede wszystkim o to, by zabić nudę. - Jak nie ma wydarzeń, to jest po prostu nudno, dzieci siedzą po prostu zamknięte w pokojach i patrzą na kroplówkę, która leci - mówi Aneta Rostkowska-Rau z Fundacji Herosi.

Momenty, które są nie do przecenienia

Ta akcja to oderwanie dzieci od szpitalnej i czasami bolesnej rzeczywistości. - Momenty nadziei, momenty lepszego samopoczucia psychicznego, one są do nie przecenienia - zaznacza Magdalena Lange-Rachwał, psycholożka dziecięca.

CZYTAJ TAKŻE: Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Również dla rodziców, dla których choroba dziecka jest wyzwaniem i ciężarem. - Jeżeli rzeczywiście rodzice mają siłę, mają pozytywne myślenie, mają pozytywne nastawienie, to w tym momencie mogą to przekazać dziecku - wskazuje Zofia Małas, onkolożka i hematolożka dziecięca z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

- Te inicjatywy, wszystkie, realizowane tutaj przez fundację, są przewspaniałe - mówi Aniela Mach-Zając, matka Ameli.

Fundacja Herosi od 16 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi. Każdy uśmiech to dla nich wiatr w żagle. - Kochamy to, co robimy, i widzimy, że nasi pacjenci, podopieczni, właśnie ich rodzice, są zadowoleni, to my rośniemy, i właściwie ja nie mam teraz 1,60 metra, tylko 2,10 co najmniej - mówi Aneta Rostkowska-Rau.

Ekspert o różnicach w nowotworach dzieci i dorosłych
Ekspert o różnicach w nowotworach dzieci i dorosłychTVN24

Szacuje się, że jedno na 600 dzieci w Polsce między urodzeniem a 18. rokiem życia będzie musiało zmierzyć się z chorobą nowotworową.

Ola choruje od listopada. Czuje się już dobrze, ale tęskni do tego, co lubi najbardziej. - Grałam w piłkę nożną. Chciałabym do tego wrócić jak najszybciej - mówi Aleksandra, pacjentka.

Wiktoria jak najszybciej chciałaby wrócić do domu. - Moje marzenie? Być zdrowa i wrócić do Ukrainy - mówi Wiktoria, pacjentka.

Może muzyka pozwoliła jej choć na chwilę zapomnieć o wojnach, które toczą ona i jej kraj.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS