Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę

Źródło:
Fakty TVN
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę
Michał Tracz/Fakty TVN
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali PolskęMichał Tracz/Fakty TVN

Parlament Europejski porównał używanie systemu Pegasus do afery Watergate. Polska nie jest jedynym krajem w Unii, który ten system kupił. Ale jedynym, w którym ktoś wpadł na pomysł, by podsłuchiwać szefa kampanii wyborczej opozycji.

To kolejna już debata w europarlamencie, w której słowo "Polska" znów pada w negatywnym świetle. Tym razem w kontekście wykorzystania Pegasusa i szpiegowania opozycji. - Polski rząd nie zatrzyma się przed niczym, aby odwrócić uwagę od łamania praworządności w Polsce - stwierdził Jeroen Lenaerts, eurodeputowany, Europejska Partia Ludowa. - Użycie Pegasusa miało na celu szpiegowanie aktorów życia publicznego i zastraszenie ich - dodał Hannes Heide, eurodeputowany, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

- Europejczycy mają prawo wiedzieć, w jakim stopniu byli szpiegowani, gdzie i przez kogo - przekonywał Gilles Lebreton, eurodeputowany, Grupa Tożsamość i Demokracja.

Debata to finał rocznej pracy specjalnej komisji w Parlamencie Europejskim, która badała, kto i kogo inwigilował przy pomocy takich systemów jak Pegasus. Jak przekonuje eurodeputowana Katarina Barley "to, co wyszło na światło dzienne, jest przerażające". Komisja w swoim raporcie pisze o unijnej Watergate, a o Polsce, że "nadużycia Pegasusa należy postrzegać w pełnym kontekście kryzysu praworządności(...) i że w ciągu ostatnich kilku lat zakres inwigilacji w Polsce znacznie rozszerzono".

Komisja dowodzi, że systemów szpiegujących używano w wielu krajach Unii, ale tylko w dwóch zostały użyte przeciwko opozycji, społeczeństwu, dziennikarzom i prawnikom. Chodzi o Węgry i Polskę. - W Polsce powstał taki trójkąt bermudzki, czyli taka matnia pomiędzy prokuraturą, służbami specjalnymi a mediami publicznymi - ocenia Łukasz Kochut, eurodeputowany Nowej Lewicy.

W Strasburgu przedstawiciel PiS próbował reagować na oskarżenia pod adresem władzy. - Nie plujcie na Polskę, ale bądźcie jak Polska, uczcie się od Polski - apelował Dominik Tarczyński, eurodeputowany PiS. W trakcie prac specjalnej komisji nikt z władz PiS nie chciał składać żadnych wyjaśnień. - Rząd polski był jedynym, który w ogóle nie nawiązał żadnej współpracy - mówi Róża Thun, eurodeputowana Polski 2050.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce
Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w PolsceTVN24

Bierność prokuratury

Pegasus to narzędzie totalnej inwigilacji stworzone do walki z terroryzmem. Może nie tylko podsłuchiwać rozmowy, ale też na żywo słuchać wszystkiego, co dzieje się wokół telefonu. Może przeglądać zdjęcia, dokumenty czy fałszować treści wiadomości i wysyłać je w imieniu właściciela telefonu. - Nie tylko używanie Pegasusa jest nielegalne. Również samo nabycie takiego rodzaju oprogramowania jest w Polsce nielegalne - przekonuje doktor habilitowany Mikołaj Małecki, prezes krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, Uniwersytet Jagielloński.

Polska kupiła taki system, co przyznał Jarosław Kaczyński. Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że inwigilowani byli choćby niepokorna prokuratorka Ewa Wrzosek, krytyczny wobec władzy adwokat Roman Giertych czy senator Krzysztof Brejza, gdy był szefem kampanii wyborczej PO. - Ten układ paramafijny, który ma ogromne wpływy na szczytach władzy, nie pozwoli, żeby obecnie prokuratura PiS-owska zbadała to - uważa Krzysztof Brejza. - Powinna tę sprawę zbadać niezależna prokuratura - dodaje.

Ani PiS, ani sekundujący mu Paweł Kukiz nie zgodzili się na sejmową komisję śledczą. Komisja w Senacie wysłuchała ekspertów i osób inwigilowanych i w ciągu kilku tygodni ma przedstawić końcowy raport. - Wiele urzędów w Rzeczypospolitej popełniło przestępstwa i będziemy je w naszym raporcie wskazywać - zapowiada Marcin Bosacki z PO, przewodniczący senackiej komisji do spraw inwigilacji Pegasusem.

Raport Parlamentu Europejskiego ostatecznie przyjęty zostanie w czwartek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS