Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę

Źródło:
Fakty TVN
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali Polskę
Michał Tracz/Fakty TVN
Debata w PE na temat inwigilacji w krajach unijnych. Europosłowie krytykowali PolskęMichał Tracz/Fakty TVN

Parlament Europejski porównał używanie systemu Pegasus do afery Watergate. Polska nie jest jedynym krajem w Unii, który ten system kupił. Ale jedynym, w którym ktoś wpadł na pomysł, by podsłuchiwać szefa kampanii wyborczej opozycji.

To kolejna już debata w europarlamencie, w której słowo "Polska" znów pada w negatywnym świetle. Tym razem w kontekście wykorzystania Pegasusa i szpiegowania opozycji. - Polski rząd nie zatrzyma się przed niczym, aby odwrócić uwagę od łamania praworządności w Polsce - stwierdził Jeroen Lenaerts, eurodeputowany, Europejska Partia Ludowa. - Użycie Pegasusa miało na celu szpiegowanie aktorów życia publicznego i zastraszenie ich - dodał Hannes Heide, eurodeputowany, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

- Europejczycy mają prawo wiedzieć, w jakim stopniu byli szpiegowani, gdzie i przez kogo - przekonywał Gilles Lebreton, eurodeputowany, Grupa Tożsamość i Demokracja.

Debata to finał rocznej pracy specjalnej komisji w Parlamencie Europejskim, która badała, kto i kogo inwigilował przy pomocy takich systemów jak Pegasus. Jak przekonuje eurodeputowana Katarina Barley "to, co wyszło na światło dzienne, jest przerażające". Komisja w swoim raporcie pisze o unijnej Watergate, a o Polsce, że "nadużycia Pegasusa należy postrzegać w pełnym kontekście kryzysu praworządności(...) i że w ciągu ostatnich kilku lat zakres inwigilacji w Polsce znacznie rozszerzono".

Komisja dowodzi, że systemów szpiegujących używano w wielu krajach Unii, ale tylko w dwóch zostały użyte przeciwko opozycji, społeczeństwu, dziennikarzom i prawnikom. Chodzi o Węgry i Polskę. - W Polsce powstał taki trójkąt bermudzki, czyli taka matnia pomiędzy prokuraturą, służbami specjalnymi a mediami publicznymi - ocenia Łukasz Kochut, eurodeputowany Nowej Lewicy.

W Strasburgu przedstawiciel PiS próbował reagować na oskarżenia pod adresem władzy. - Nie plujcie na Polskę, ale bądźcie jak Polska, uczcie się od Polski - apelował Dominik Tarczyński, eurodeputowany PiS. W trakcie prac specjalnej komisji nikt z władz PiS nie chciał składać żadnych wyjaśnień. - Rząd polski był jedynym, który w ogóle nie nawiązał żadnej współpracy - mówi Róża Thun, eurodeputowana Polski 2050.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce
Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w PolsceTVN24

Bierność prokuratury

Pegasus to narzędzie totalnej inwigilacji stworzone do walki z terroryzmem. Może nie tylko podsłuchiwać rozmowy, ale też na żywo słuchać wszystkiego, co dzieje się wokół telefonu. Może przeglądać zdjęcia, dokumenty czy fałszować treści wiadomości i wysyłać je w imieniu właściciela telefonu. - Nie tylko używanie Pegasusa jest nielegalne. Również samo nabycie takiego rodzaju oprogramowania jest w Polsce nielegalne - przekonuje doktor habilitowany Mikołaj Małecki, prezes krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, Uniwersytet Jagielloński.

Polska kupiła taki system, co przyznał Jarosław Kaczyński. Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że inwigilowani byli choćby niepokorna prokuratorka Ewa Wrzosek, krytyczny wobec władzy adwokat Roman Giertych czy senator Krzysztof Brejza, gdy był szefem kampanii wyborczej PO. - Ten układ paramafijny, który ma ogromne wpływy na szczytach władzy, nie pozwoli, żeby obecnie prokuratura PiS-owska zbadała to - uważa Krzysztof Brejza. - Powinna tę sprawę zbadać niezależna prokuratura - dodaje.

Ani PiS, ani sekundujący mu Paweł Kukiz nie zgodzili się na sejmową komisję śledczą. Komisja w Senacie wysłuchała ekspertów i osób inwigilowanych i w ciągu kilku tygodni ma przedstawić końcowy raport. - Wiele urzędów w Rzeczypospolitej popełniło przestępstwa i będziemy je w naszym raporcie wskazywać - zapowiada Marcin Bosacki z PO, przewodniczący senackiej komisji do spraw inwigilacji Pegasusem.

Raport Parlamentu Europejskiego ostatecznie przyjęty zostanie w czwartek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS