Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny

Źródło:
Fakty TVN
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronnyDariusz Łapiński/Fakty TVN

Za rządów PiS służby chciały wiedzieć, jak prezes Orlenu prowadzi interesy. Było o środkach czystości wysłanych do Watykanu na początku pandemii, a także o pustym samolocie wracającym z Chin. Mimo wniosków funkcjonariuszy CBA o skierowanie sprawy do zbadania przez prokuraturę raport nie trafił do śledczych. Zdaniem Magdaleny Sroki, szefowej komisji śledczej ds. Pegasusa, Daniel Obajtek miał nad sobą "parasol ochronny".

"Vampiryna" to kryptonim tajnej operacji CBA podsłuchiwania Adama Buraka - członka zarządu Orlenu i jednego z najbardziej zaufanych ludzi Daniela Obajtka. Obaj panowie często rozmawiali przez telefon, zatem CBA zdobyło bogatą dokumentację tego, co mówili i co robili szefowie największego polskiego koncernu. Stenogramy rozmów opublikował dziennikarz Onetu. - To co najmniej scenariusz na dobry film sensacyjny. Czyta się to jak dobrą powieść - podkreśla Jacek Harłukowicz, dziennikarz Onetu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Operacja "Vampiryna". Obajtek nagrywany przez CBA. "To historia jak z powieści sensacyjnej"

Jeden z rozdziałów analizy podsłuchów CBA w Orlenie nosi tytuł "Podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarności, nadużycia zaufania oraz działania na szkodę spółki". Opisuje, jak szefowie Orlenu w czasie pandemii chcieli kupić maseczki ochronne od Andrzeja Izdebskiego - handlarza bronią znanego z afery respiratorowej w Ministerstwie Zdrowia.

Orlen wyczarterował należący do LOT-u samolot, którym z Chin miały zostać przywiezione maseczki. Samolot z Polski poleciał i wrócił z Chin pusty. Orlen miał stracić na tym przelocie od pół miliona do miliona dolarów. Ze stenogramu rozmowy wynika, że nie o straty finansowe martwili się szefowie Orlenu.

Daniel Obajtek: Adam, słuchaj, ale nie zaatakują mnie medialnie o to, że pusty samolot przyleci? Adam Burak: Nikt o tym nie wie, więc spokojnie. Daniel Obajtek: Dobra, to na razie.

- Mieliśmy do czynienia z niekompetentnymi ludźmi. Tam, gdzie były wydawane pieniądze publiczne, nie sprawdzali, czy one są wydawane we właściwy sposób - alarmuje Agnieszka Pomaska, posłanka PO. - Nie można rządzących, czy takie osoby jak prezes PKN Orlen, pociągać do odpowiedzialności za to, że jako państwowiec chciał, żeby państwo reagowało - ocenia Jacek Ozdoba, poseł Suwerennej Polski.

Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiskaTVN24

"Parasol ochronny"

Kolejna sprawa, którą podsłuchali agenci CBA, to - jak sami zatytułowali w raporcie - "Nieprawidłowości podczas organizacji transportu ze środkami ochrony osobistej dla Watykanu, które mogą skutkować działaniem na szkodę spółki Orlen".

8 maja 2020 roku, w szczycie pandemii, Orlen wysłał do Watykanu konwój tirów ze środkami ochrony: dziesiątki tysięcy litrów płynów do dezynfekcji, kilkaset tysięcy maseczek ochronnych i dziesięć tysięcy kombinezonów za ponad trzy miliony złotych, gdy w Polsce brakowało tego wszystkiego, ale zamierzony efekt był.

Daniel Obajtek: Franciszek wie, że już Orlen ma dać płyn i wyobraź sobie, że Franciszek... Adam Burak: Papież? Daniel Obajtek: Dziękował prezydentowi. Papież.

- To był rok wyborczy. Andrzej Duda starał się o reelekcję, a Daniel Obajtek bardzo go w tym wspierał - zaznacza Jacek Harłukowicz.

W oświadczeniu o doniesieniach Onetu Daniel Obajtek napisał, że to mieszanina kłamstw i półprawd. - Mieli publiczne pieniądze, wyrzucali je w błoto - uważa Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. Mimo wniosków funkcjonariuszy CBA o skierowanie sprawy do zbadania przez prokuraturę raport nie trafił do śledczych. - Polityczny parasol ochronny, mimo zbierania grubych materiałów dowodowych na Daniela Obajtka, był rozpostarty bardzo szeroko - mówi Magdalena Sroka, posłanka PSL-Trzeciej Drogi.

Magdalena Sroka - szefowa komisji śledczej do spraw Pegasusa - zamierza przyjrzeć się raportowi w trakcie posiedzenia komisji. Zapewnia, że tym razem - jeśli doniesienia się potwierdzą - sprawa trafi w końcu nie tylko do prokuratury, ale też do sądu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty/X

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN