Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny

Źródło:
Fakty TVN
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronny
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Daniel Obajtek był podsłuchiwany przez CBA. Magdalena Sroka: miał nad sobą parasol ochronnyDariusz Łapiński/Fakty TVN

Za rządów PiS służby chciały wiedzieć, jak prezes Orlenu prowadzi interesy. Było o środkach czystości wysłanych do Watykanu na początku pandemii, a także o pustym samolocie wracającym z Chin. Mimo wniosków funkcjonariuszy CBA o skierowanie sprawy do zbadania przez prokuraturę raport nie trafił do śledczych. Zdaniem Magdaleny Sroki, szefowej komisji śledczej ds. Pegasusa, Daniel Obajtek miał nad sobą "parasol ochronny".

"Vampiryna" to kryptonim tajnej operacji CBA podsłuchiwania Adama Buraka - członka zarządu Orlenu i jednego z najbardziej zaufanych ludzi Daniela Obajtka. Obaj panowie często rozmawiali przez telefon, zatem CBA zdobyło bogatą dokumentację tego, co mówili i co robili szefowie największego polskiego koncernu. Stenogramy rozmów opublikował dziennikarz Onetu. - To co najmniej scenariusz na dobry film sensacyjny. Czyta się to jak dobrą powieść - podkreśla Jacek Harłukowicz, dziennikarz Onetu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Operacja "Vampiryna". Obajtek nagrywany przez CBA. "To historia jak z powieści sensacyjnej"

Jeden z rozdziałów analizy podsłuchów CBA w Orlenie nosi tytuł "Podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarności, nadużycia zaufania oraz działania na szkodę spółki". Opisuje, jak szefowie Orlenu w czasie pandemii chcieli kupić maseczki ochronne od Andrzeja Izdebskiego - handlarza bronią znanego z afery respiratorowej w Ministerstwie Zdrowia.

Orlen wyczarterował należący do LOT-u samolot, którym z Chin miały zostać przywiezione maseczki. Samolot z Polski poleciał i wrócił z Chin pusty. Orlen miał stracić na tym przelocie od pół miliona do miliona dolarów. Ze stenogramu rozmowy wynika, że nie o straty finansowe martwili się szefowie Orlenu.

Daniel Obajtek: Adam, słuchaj, ale nie zaatakują mnie medialnie o to, że pusty samolot przyleci? Adam Burak: Nikt o tym nie wie, więc spokojnie. Daniel Obajtek: Dobra, to na razie.

- Mieliśmy do czynienia z niekompetentnymi ludźmi. Tam, gdzie były wydawane pieniądze publiczne, nie sprawdzali, czy one są wydawane we właściwy sposób - alarmuje Agnieszka Pomaska, posłanka PO. - Nie można rządzących, czy takie osoby jak prezes PKN Orlen, pociągać do odpowiedzialności za to, że jako państwowiec chciał, żeby państwo reagowało - ocenia Jacek Ozdoba, poseł Suwerennej Polski.

Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiskaTVN24

"Parasol ochronny"

Kolejna sprawa, którą podsłuchali agenci CBA, to - jak sami zatytułowali w raporcie - "Nieprawidłowości podczas organizacji transportu ze środkami ochrony osobistej dla Watykanu, które mogą skutkować działaniem na szkodę spółki Orlen".

8 maja 2020 roku, w szczycie pandemii, Orlen wysłał do Watykanu konwój tirów ze środkami ochrony: dziesiątki tysięcy litrów płynów do dezynfekcji, kilkaset tysięcy maseczek ochronnych i dziesięć tysięcy kombinezonów za ponad trzy miliony złotych, gdy w Polsce brakowało tego wszystkiego, ale zamierzony efekt był.

Daniel Obajtek: Franciszek wie, że już Orlen ma dać płyn i wyobraź sobie, że Franciszek... Adam Burak: Papież? Daniel Obajtek: Dziękował prezydentowi. Papież.

- To był rok wyborczy. Andrzej Duda starał się o reelekcję, a Daniel Obajtek bardzo go w tym wspierał - zaznacza Jacek Harłukowicz.

W oświadczeniu o doniesieniach Onetu Daniel Obajtek napisał, że to mieszanina kłamstw i półprawd. - Mieli publiczne pieniądze, wyrzucali je w błoto - uważa Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. Mimo wniosków funkcjonariuszy CBA o skierowanie sprawy do zbadania przez prokuraturę raport nie trafił do śledczych. - Polityczny parasol ochronny, mimo zbierania grubych materiałów dowodowych na Daniela Obajtka, był rozpostarty bardzo szeroko - mówi Magdalena Sroka, posłanka PSL-Trzeciej Drogi.

Magdalena Sroka - szefowa komisji śledczej do spraw Pegasusa - zamierza przyjrzeć się raportowi w trakcie posiedzenia komisji. Zapewnia, że tym razem - jeśli doniesienia się potwierdzą - sprawa trafi w końcu nie tylko do prokuratury, ale też do sądu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty/X

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS