Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"

Źródło:
Fakty TVN
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"Anna Czerwińska/Fakty TVN

Dramatyczne kulisy kontrofensywy ukraińskich żołnierzy w opisie polskiego medyka bojowego. - Chcielibyśmy płakać, ale nie mamy czym. Nie daliśmy rady zabrać poległych - relacjonuje Damian Duda. Jego poświęcenie docenił niedawno prezydent Zełenski. 

To była dramatyczna akcja ratunkowa Fundacji "W międzyczasie". Polski medyk pola walki Damian Duda - razem ze swoim kolegą - przez siedem kilometrów nieśli rannego, a Rosjanie ich atakowali i ścigali. "Chcielibyśmy płakać, ale nie mamy czym. (...) Nie daliśmy rady zabrać poległych, ale wrócimy po nich. Swoich się nie zostawia" - tak poruszająco napisał pan Damian. Redakcji "Faktów" TVN opowiedział też o tej misji. - Niestety, nie obyło się bez ofiar, bez osób rannych, niestety, poległych. Poległych nie mogliśmy zabrać. Rannych siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim, wycofywaliśmy z pola walki. Stabilizowaliśmy ich życie, tak naprawdę próbując samemu nie zginąć. Dzisiaj wracamy po poległych - mówi Damian Duda, ratownik pola walki. Teraz są na zaporoskim odcinku frontu. Wcześniej byli między innymi w okolicach Bachmutu.

Prezydent Zełenski niedawno opublikował nagranie z okazji Dnia Konstytucji. Obok Ukraińców, których uhonorował, jest Polak - właśnie Damian Duda. Grupa "Białe anioły" to jedni z tych, którzy wywożą cywilów spod ostrzałów. Założyli ją ukraińscy policjanci z obwodu donieckiego. - Wszyscy musimy jasno to zrozumieć, rosyjskie siły na południu i wschodzie Ukrainy robią wszystko, żeby zatrzymać naszych wojskowych. Każde tysiąc metrów postępu, każdy sukces każdej bojowej brygady zasługuje na wdzięczność - podkreślił prezydent Ukrainy. Realia wojny - od jej wybuchu - też się znacznie zmieniły. - Bardzo ważne jest opanowanie nowych umiejętności. W przeciwnym razie zostaniemy w tyle i dojdzie do nieszczęścia. To inna wojna niż jeszcze trzy miesiące temu. Nie możesz stać w miejscu - ostrzega Żadan, ukraiński żołnierz.

Siła i determinacja

- Władimir Putin tak naprawdę już poniósł klęskę (...). Przypomnijmy, że chciał wymazać Ukrainę z powierzchni ziemi, z map, zakończyć jej niepodległość. Chciał wcielić jej ziemie do Rosji. To się jednak nie udało i myślę, że już się nie uda - jest zdania Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu. Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w wywiadzie dla "The Washington Post" mówił między innymi o odzyskaniu Krymu. - Jak tylko będę miał środki, coś zrobię. Mam to gdzieś, nikt mnie nie powstrzyma - zapewnił.

Jedna z wiosek w obwodzie sumskim leży zaledwie dwa kilometry od granicy z Rosją. Mimo ciągłych ataków część mieszkańców nie chce się ewakuować. - Już się do tego przyzwyczailiśmy. Wiemy, kiedy strzelają nasi. Kiedy atakują tamci, chowamy się. Każdy się wtedy boi. To, że stoję, jak wybucha, znaczy, że to nasi - wyjaśnia Serhij, mieszkaniec Iskryskiwszczyny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS