Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"

Źródło:
Fakty TVN
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Damian Duda ratuje ukraińskich żołnierzy. "Siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim"Anna Czerwińska/Fakty TVN

Dramatyczne kulisy kontrofensywy ukraińskich żołnierzy w opisie polskiego medyka bojowego. - Chcielibyśmy płakać, ale nie mamy czym. Nie daliśmy rady zabrać poległych - relacjonuje Damian Duda. Jego poświęcenie docenił niedawno prezydent Zełenski. 

To była dramatyczna akcja ratunkowa Fundacji "W międzyczasie". Polski medyk pola walki Damian Duda - razem ze swoim kolegą - przez siedem kilometrów nieśli rannego, a Rosjanie ich atakowali i ścigali. "Chcielibyśmy płakać, ale nie mamy czym. (...) Nie daliśmy rady zabrać poległych, ale wrócimy po nich. Swoich się nie zostawia" - tak poruszająco napisał pan Damian. Redakcji "Faktów" TVN opowiedział też o tej misji. - Niestety, nie obyło się bez ofiar, bez osób rannych, niestety, poległych. Poległych nie mogliśmy zabrać. Rannych siedem kilometrów, pod ostrzałem rosyjskim, wycofywaliśmy z pola walki. Stabilizowaliśmy ich życie, tak naprawdę próbując samemu nie zginąć. Dzisiaj wracamy po poległych - mówi Damian Duda, ratownik pola walki. Teraz są na zaporoskim odcinku frontu. Wcześniej byli między innymi w okolicach Bachmutu.

Prezydent Zełenski niedawno opublikował nagranie z okazji Dnia Konstytucji. Obok Ukraińców, których uhonorował, jest Polak - właśnie Damian Duda. Grupa "Białe anioły" to jedni z tych, którzy wywożą cywilów spod ostrzałów. Założyli ją ukraińscy policjanci z obwodu donieckiego. - Wszyscy musimy jasno to zrozumieć, rosyjskie siły na południu i wschodzie Ukrainy robią wszystko, żeby zatrzymać naszych wojskowych. Każde tysiąc metrów postępu, każdy sukces każdej bojowej brygady zasługuje na wdzięczność - podkreślił prezydent Ukrainy. Realia wojny - od jej wybuchu - też się znacznie zmieniły. - Bardzo ważne jest opanowanie nowych umiejętności. W przeciwnym razie zostaniemy w tyle i dojdzie do nieszczęścia. To inna wojna niż jeszcze trzy miesiące temu. Nie możesz stać w miejscu - ostrzega Żadan, ukraiński żołnierz.

Siła i determinacja

- Władimir Putin tak naprawdę już poniósł klęskę (...). Przypomnijmy, że chciał wymazać Ukrainę z powierzchni ziemi, z map, zakończyć jej niepodległość. Chciał wcielić jej ziemie do Rosji. To się jednak nie udało i myślę, że już się nie uda - jest zdania Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu. Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w wywiadzie dla "The Washington Post" mówił między innymi o odzyskaniu Krymu. - Jak tylko będę miał środki, coś zrobię. Mam to gdzieś, nikt mnie nie powstrzyma - zapewnił.

Jedna z wiosek w obwodzie sumskim leży zaledwie dwa kilometry od granicy z Rosją. Mimo ciągłych ataków część mieszkańców nie chce się ewakuować. - Już się do tego przyzwyczailiśmy. Wiemy, kiedy strzelają nasi. Kiedy atakują tamci, chowamy się. Każdy się wtedy boi. To, że stoję, jak wybucha, znaczy, że to nasi - wyjaśnia Serhij, mieszkaniec Iskryskiwszczyny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS