Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Michał Tracz/Fakty TVN
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Michał Tracz/Fakty TVN

Zdaniem większości badanych polityka Prawa i Sprawiedliwości wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Komisja Europejska wielokrotnie oskarżała Polskę o łamanie prawa UE. Z powodu upolitycznienia sądownictwa zamrożone są wypłaty na Krajowy Plan Odbudowy.

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ponad połowa pytanych - 54 procent - sądzi, że działania rządu prowadzą do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. 32 procent uważa, że działania PiS umacniają pozycję Polski w UE. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent pytanych.

Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty TVN

Polska kontra Unia

Ciągłe konflikty z Unią mają swoją cenę. Za każdą kwotą, której nie dostajemy na KPO, kryją się konkretne inwestycje, których nie ma. Lubliniec czeka na pieniądze, by zbudować tunel pod torami kolejowymi. Mikołów chce oszczędzać energię i wybudować własne farmy fotowoltaiczne. Szpital w Gliwicach też nie powstanie - jeśli nie będzie pieniędzy na KPO. Takie inwestycje są, a raczej mogłyby być w każdym powiecie i gminie. Projekty, których bez unijnych pieniędzy lokalne władze nie będą w stanie udźwignąć. Autorzy nawet tych najmniejszych, także rewitalizacji basenu w Żarkach, doskonale wiedzą, kto za ten chaos odpowiada. Samo KPO to kilkaset miliardów złotych. Do tego są inne fundusze - też zamrożone przez Unię. - To mogło powstać i ups, nie ma tego. Kto jest za to odpowiedzialny? Kaczyński i jego banda - mówi Aleksandra Gajewska, PO.

>> Pozostałe sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24 <<

Powodem jest łamanie przez rząd europejskiego prawa, zawłaszczenie Trybunału Konstytucyjnego, represje wobec niezależnych sędziów, upolitycznienie KRS. Po latach łamania zasad praworządności Bruksela powiedziała jasno, że najpierw zmiany w prawie, a dopiero później pieniądze. To zrodziło kolejne konflikty wewnątrz obozu władz, ale PiS winą za brak pieniędzy obarcza tylko Unię. - My nie spełniamy kryteriów, nie wypełniamy wniosków, pieniędzy nie dostajemy. Wszyscy dostają koło nas, a my sami nie dostajemy - zauważa Dariusz Joński, Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska. Do tego dochodzi afera wizowa, czasowe przywrócenie kontroli na granicach, sojusze z Orbanem, tworzenie stref wolnych od LGBT - opozycja mówi, że następnym krokiem może być pożegnanie się przez Polskę z UE. Podobnie uważa też większość Polaków.

Władza zaprzecza. - To nie znaczy, że chcemy wyjść z Unii Europejskiej. Chcemy korzystać z naszych podmiotowych praw, jakie Polsce przysługują - zapewnia Zbigniew Ziobro. Tylko w kwestii pieniędzy na KPO władza nie robi już nic poza czekaniem na wyrok skłóconego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma nawet wniosku o wypłatę. Niebawem minie 900 dni bez KPO.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dniach 2-4 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wiola Wiaderek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS