Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Michał Tracz/Fakty TVN
Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Michał Tracz/Fakty TVN

Zdaniem większości badanych polityka Prawa i Sprawiedliwości wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Komisja Europejska wielokrotnie oskarżała Polskę o łamanie prawa UE. Z powodu upolitycznienia sądownictwa zamrożone są wypłaty na Krajowy Plan Odbudowy.

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ponad połowa pytanych - 54 procent - sądzi, że działania rządu prowadzą do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. 32 procent uważa, że działania PiS umacniają pozycję Polski w UE. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent pytanych.

Czy polityka PiS wyprowadza Polskę z UE? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty TVN

Polska kontra Unia

Ciągłe konflikty z Unią mają swoją cenę. Za każdą kwotą, której nie dostajemy na KPO, kryją się konkretne inwestycje, których nie ma. Lubliniec czeka na pieniądze, by zbudować tunel pod torami kolejowymi. Mikołów chce oszczędzać energię i wybudować własne farmy fotowoltaiczne. Szpital w Gliwicach też nie powstanie - jeśli nie będzie pieniędzy na KPO. Takie inwestycje są, a raczej mogłyby być w każdym powiecie i gminie. Projekty, których bez unijnych pieniędzy lokalne władze nie będą w stanie udźwignąć. Autorzy nawet tych najmniejszych, także rewitalizacji basenu w Żarkach, doskonale wiedzą, kto za ten chaos odpowiada. Samo KPO to kilkaset miliardów złotych. Do tego są inne fundusze - też zamrożone przez Unię. - To mogło powstać i ups, nie ma tego. Kto jest za to odpowiedzialny? Kaczyński i jego banda - mówi Aleksandra Gajewska, PO.

>> Pozostałe sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24 <<

Powodem jest łamanie przez rząd europejskiego prawa, zawłaszczenie Trybunału Konstytucyjnego, represje wobec niezależnych sędziów, upolitycznienie KRS. Po latach łamania zasad praworządności Bruksela powiedziała jasno, że najpierw zmiany w prawie, a dopiero później pieniądze. To zrodziło kolejne konflikty wewnątrz obozu władz, ale PiS winą za brak pieniędzy obarcza tylko Unię. - My nie spełniamy kryteriów, nie wypełniamy wniosków, pieniędzy nie dostajemy. Wszyscy dostają koło nas, a my sami nie dostajemy - zauważa Dariusz Joński, Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska. Do tego dochodzi afera wizowa, czasowe przywrócenie kontroli na granicach, sojusze z Orbanem, tworzenie stref wolnych od LGBT - opozycja mówi, że następnym krokiem może być pożegnanie się przez Polskę z UE. Podobnie uważa też większość Polaków.

Władza zaprzecza. - To nie znaczy, że chcemy wyjść z Unii Europejskiej. Chcemy korzystać z naszych podmiotowych praw, jakie Polsce przysługują - zapewnia Zbigniew Ziobro. Tylko w kwestii pieniędzy na KPO władza nie robi już nic poza czekaniem na wyrok skłóconego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma nawet wniosku o wypłatę. Niebawem minie 900 dni bez KPO.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dniach 2-4 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wiola Wiaderek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS