Czy PiS wykorzystywało wojsko w kampanii wyborczej? Zapytaliśmy Polaków. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Czy PiS wykorzystywało wojsko w kampanii wyborczej? Zapytaliśmy Polaków. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy PiS wykorzystywało wojsko w kampanii wyborczej? Zapytaliśmy Polaków. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Czy PiS wykorzystywało wojsko w kampanii wyborczej? Zapytaliśmy Polaków. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Minister obrony ostro skrytykował emerytowanych generałów, którzy kandydują do parlamentu z list opozycji. Z kolei Polacy ostro ocenili rząd PiS. Zdaniem większości ankietowanych w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 PiS wykorzystywało wojsko w swojej kampanii wyborczej, a wojsko powinno być apolityczne.

W specjalnym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 Polacy usłyszeli pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem wojsko polskie powinno być apolityczne?". Twierdzącej odpowiedzi udzieliło aż 77 procent respondentów. Przeciwnego zdania było 18 procent. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 5 procent respondentów.

Sondaż: PiS wykorzystywało wojsko w kampanii

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci usłyszeli też pytanie: "Czy według Pana(i) Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało wojsko w swojej kampanii wyborczej?". 56 procent udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Przeciwnego zdania było 35 procent. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 9 procent respondentów.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Dymisje w wojsku

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski zrezygnowali w poniedziałek ze swoich stanowisk. We wtorek prezydent oficjalnie przyjął ich rezygnacje z najwyższych funkcji w wojsku i powołał nowych dowódców na ich miejsce. Zostali nimi generał broni Wiesław Kukuła i generał dywizji Maciej Klisz.

Pomimo dymisji i zamieszania w resorcie Mariusz Błaszczak postanowił na finiszu kampanii zaatakować wojskowych, którzy startują do parlamentu z list opozycji. - Oprzemy się atakom ze strony ośmiogwiazdkowych generałów. Rzeczywiście, to wulgarne słowo, które jest zamieniane w gwiazdki, do nich pasuje - tak o emerytowanych wojskowych, którzy kandydują w wyborach parlamentarnych, mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Osiem gwiazdek to powód do dumy w obecnych czasach" - napisał na platformie X jeden z kandydatów, generał rezerwy Jan Rajchel.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 października 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1702 pełnoletnich osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS