Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje

Źródło:
Fakty TVN
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje
Michał Tracz/Fakty TVN
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicjeMichał Tracz/Fakty TVN

Za 10 tygodni znowu pójdziemy do urn. Rusza batalia o władzę w terenie. Wybory samorządowe z pozoru są tylko mniej emocjonujące niż te parlamentarne. W nowym obozie władzy trwa dyskusja o listach. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to różne koalicje w różnych sejmikach.

Prezydent Ciechanowa właśnie ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję. On i tysiące samorządowców w kraju rozpoczynają nieformalną kampanię wyborczą. - Mogą być te wybory samorządowe potwierdzeniem tego wyniku wyborczego z 15 października ubiegłego roku - uważa Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Właśnie na to liczy teraz rządowa większość, że po sukcesie w wyborach parlamentarnych uda się wygrać wybory samorządowe. Także w tych sejmikach, które do tej pory nazywane były bastionami PiS-u. - Mamy plan odbicia PiS-owi nawet tych samorządów na ścianie wschodniej. To jest możliwe - powiedział Krzysztof Paszyk z PSL-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kosiniak-Kamysz: szansę na zwycięstwo w wyborach samorządowych dadzą nam dwa bloki

Donald Tusk całej koalicji rządowej zaproponował to samo, co przed wyborami do Sejmu - jedną wspólną listę, czyli wszyscy przeciwko PiS-owi. Jest już odpowiedź od Lewicy, która uważa, że to dobry pomysł. Przeciwnego zdania jest Trzecia Droga, która przekonuje, że zwycięskiego składu się nie zmienia.

PSL najpewniej pójdzie do wyborów z partią Hołowni, licząc na wynik jeszcze lepszy niż jesienią. - Dopinamy naszą umowę koalicyjną przed wyborami samorządowymi - zdradził Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Formuła Trzeciej Drogi już raz się sprawdziła - mówią ludowcy. Oni na jedną wspólną listę rządzących nie będą się godzić. - PiS ma podcięte skrzydła po tej porażce, więc trzeba iść za ciosem i wygrać wybory samorządowe - zaznaczył Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury z PSL-Trzeciej Drogi.

Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukces
Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukcesKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Ma nie być bratobójczej walki, różne koalicje w różnych sejmikach

Lewica z jednej strony chce wspólnego startu i prowadzi rozmowy z Koalicją Obywatelską, ale równocześnie przygotowuje się na scenariusz samodzielnego startu. - Wszędzie tam, gdzie jest możliwość znalezienia wspólnego mianownika dla samorządów, tam jest większa gwarancja, że pogonimy PiS - podkreśla Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Ostateczną decyzję w najbliższych dniach ma podjąć Donald Tusk. - Rozważane są dwa bloki wyborcze, rozważane są trzy bloki wyborcze - zdradził Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji z PO. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to różne koalicje w różnych sejmikach, ale nigdzie ma nie dochodzić do bratobójczej walki w obozie władzy. - Partie opozycyjne szły w trzech blokach wyborczych i wygrały wybory. Potrafią ze sobą współpracować, potrafią budować trwałe koalicje - zaznaczył Marcin Kierwiński.

Wybory samorządowe 2024. Kamil Suchański powalczy o fotel prezydenta Kielc
Wybory samorządowe 2024. Kamil Suchański powalczy o fotel prezydenta Kielc

Kaczyński przyparty do muru

Po utracie władzy PiS wyraźnie jest teraz w defensywie. Pomysłem partii na kampanię jest objazd po kraju. Do wyborów liderzy PiS-u chcą odwiedzić każdy powiat. Prezes PiS-u ma utrzymać narrację z ostatnich dni. Mówił już i o tym, że nie istnieje legalny Sejm, Szymon Hołownia nie jest marszałkiem i potrzebne są ponowne wybory. Nie umie pogodzić się z wyborczą porażką. - Nie wiem, czy sam prezes Kaczyński wie, co robi. Zachowuje się tak nieracjonalnie, że myślę, że jego wyborcy już nie wiedzą, co czyni - skomentował Dariusz Klimczak. Na zgłoszenie komitetów wyborczych partie mają jeszcze dwa tygodnie.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS