Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje

Źródło:
Fakty TVN
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicje
Michał Tracz/Fakty TVN
Czy Koalicja 15 października zjednoczy się na wybory? Nieoficjalnie: w różnych sejmikach różne koalicjeMichał Tracz/Fakty TVN

Za 10 tygodni znowu pójdziemy do urn. Rusza batalia o władzę w terenie. Wybory samorządowe z pozoru są tylko mniej emocjonujące niż te parlamentarne. W nowym obozie władzy trwa dyskusja o listach. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to różne koalicje w różnych sejmikach.

Prezydent Ciechanowa właśnie ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję. On i tysiące samorządowców w kraju rozpoczynają nieformalną kampanię wyborczą. - Mogą być te wybory samorządowe potwierdzeniem tego wyniku wyborczego z 15 października ubiegłego roku - uważa Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Właśnie na to liczy teraz rządowa większość, że po sukcesie w wyborach parlamentarnych uda się wygrać wybory samorządowe. Także w tych sejmikach, które do tej pory nazywane były bastionami PiS-u. - Mamy plan odbicia PiS-owi nawet tych samorządów na ścianie wschodniej. To jest możliwe - powiedział Krzysztof Paszyk z PSL-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kosiniak-Kamysz: szansę na zwycięstwo w wyborach samorządowych dadzą nam dwa bloki

Donald Tusk całej koalicji rządowej zaproponował to samo, co przed wyborami do Sejmu - jedną wspólną listę, czyli wszyscy przeciwko PiS-owi. Jest już odpowiedź od Lewicy, która uważa, że to dobry pomysł. Przeciwnego zdania jest Trzecia Droga, która przekonuje, że zwycięskiego składu się nie zmienia.

PSL najpewniej pójdzie do wyborów z partią Hołowni, licząc na wynik jeszcze lepszy niż jesienią. - Dopinamy naszą umowę koalicyjną przed wyborami samorządowymi - zdradził Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Formuła Trzeciej Drogi już raz się sprawdziła - mówią ludowcy. Oni na jedną wspólną listę rządzących nie będą się godzić. - PiS ma podcięte skrzydła po tej porażce, więc trzeba iść za ciosem i wygrać wybory samorządowe - zaznaczył Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury z PSL-Trzeciej Drogi.

Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukces
Wybory samorządowe sprawdzianem dla opozycji. Michał Wójcik: myślę, że będzie sukcesKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Ma nie być bratobójczej walki, różne koalicje w różnych sejmikach

Lewica z jednej strony chce wspólnego startu i prowadzi rozmowy z Koalicją Obywatelską, ale równocześnie przygotowuje się na scenariusz samodzielnego startu. - Wszędzie tam, gdzie jest możliwość znalezienia wspólnego mianownika dla samorządów, tam jest większa gwarancja, że pogonimy PiS - podkreśla Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Ostateczną decyzję w najbliższych dniach ma podjąć Donald Tusk. - Rozważane są dwa bloki wyborcze, rozważane są trzy bloki wyborcze - zdradził Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji z PO. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to różne koalicje w różnych sejmikach, ale nigdzie ma nie dochodzić do bratobójczej walki w obozie władzy. - Partie opozycyjne szły w trzech blokach wyborczych i wygrały wybory. Potrafią ze sobą współpracować, potrafią budować trwałe koalicje - zaznaczył Marcin Kierwiński.

Wybory samorządowe 2024. Kamil Suchański powalczy o fotel prezydenta Kielc
Wybory samorządowe 2024. Kamil Suchański powalczy o fotel prezydenta Kielc

Kaczyński przyparty do muru

Po utracie władzy PiS wyraźnie jest teraz w defensywie. Pomysłem partii na kampanię jest objazd po kraju. Do wyborów liderzy PiS-u chcą odwiedzić każdy powiat. Prezes PiS-u ma utrzymać narrację z ostatnich dni. Mówił już i o tym, że nie istnieje legalny Sejm, Szymon Hołownia nie jest marszałkiem i potrzebne są ponowne wybory. Nie umie pogodzić się z wyborczą porażką. - Nie wiem, czy sam prezes Kaczyński wie, co robi. Zachowuje się tak nieracjonalnie, że myślę, że jego wyborcy już nie wiedzą, co czyni - skomentował Dariusz Klimczak. Na zgłoszenie komitetów wyborczych partie mają jeszcze dwa tygodnie.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS