Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"

26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"
26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"
Jacek Tacik | Fakty TVN
26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"Jacek Tacik | Fakty TVN

Polska cały czas kupowała rosyjską ropę, aż kontrakt sam wygasł, a Rosja sama zakręciła kurek. Rządzący różnie tłumaczą, dlaczego tak było. Greenpeace policzył, że w ubiegłym roku Orlen przelał na rosyjskie konta 32 miliardy złotych.

Po 366 dniach od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę rosyjska ropa nie płynie już do Polski. Decyzję podjął Władimir Putin. - Kupowaliśmy rosyjską ropę, dosypując pieniądze do rosyjskiego budżetu - podkreśla Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnia, że Polska była przygotowana na decyzję Putina o zakręceniu kurka z ropą i zaznacza, że dostawy rosyjskiego surowca pokrywały tylko 10 procent naszego zapotrzebowania.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapytany, czy jest mu wstyd, że przez cały rok trwania wojny Polska współfinansowała reżim Putina, odpowiedział, że "to nie jest kwestia wstydu". - To jest kwestia tego, aby Polska dobrze funkcjonowała i jej rynek energetyczny dobrze funkcjonował - dodał.

Do końca stycznia - jak donosił Bloomberg - rosyjska ropa stanowiła niemal jedną trzecią polskiego zapotrzebowania. Polska jeszcze na początku roku była największym w Unii Europejskiej importerem ropy naftowej z Rosji.

- Od początku tego roku ropa nie płynęła już do Niemiec. Jak widać po naszym sąsiedzie, można było na poziomie kraju członkowskiego zrezygnować z odbioru rosyjskiego surowca - wskazuje Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego energetyka24.com.

Dlaczego kontraktu nie zerwano wcześniej?

Rosyjski surowiec docierał do naszego kraju przez rurociąg Przyjaźń. Nie został objęty po interwencji Viktora Orbana unijnymi sankcjami. Kontrakt z firmą Rosnieft wygasł dopiero z końcem stycznia tego roku i nie został już przedłużony.

- Orlen wiedział, że kontrakt się kończył, a ponieważ równocześnie była to ropa dostarczana drogą lądową, taka, którą, niestety, nie obejmowały sankcje, była obawa, że zerwanie takiego kontraktu może zakończyć się zwycięstwem Rosnieftu w sądzie - wyjaśnia Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Polska może zerwać kontrakty z rosyjskimi koncernami paliwowymi. Można to zrobić na gruncie polskich przepisów o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu. To można było zrobić wiele miesięcy temu - zaznacza Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Greanpeace policzył, że w ubiegłym roku Orlen przelał na rosyjskie konta 32 miliardy złotych. Gdyby Putin nie zakręcił kurka z ropą, w tym i w przyszłym roku Orlen przelałby w sumie jeszcze osiem miliardów. Rząd PiS wiedział, że to niemoralne, a jednak dawał na to zgodę. To wypowiedź wicepremiera z soboty, sprzed ogłoszenia decyzji o zablokowaniu kurka z ropą.

- W tej chwili kupowanie czegokolwiek od Rosjan, dawanie pieniędzy na wojnę w Ukrainie, jest po prostu niemoralne - przyznał w sobotę wicepremier Jacek Sasin.

Tematu - jak mówią rządzący - już nie ma. Tak jak taniej ropy, na której przez rok bogacił się koncern Daniela Obajtka.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS