Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"

26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"
26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"
Jacek Tacik | Fakty TVN
26.02.2023 | Czemu Polska wciąż importowała ropę z Rosji? "Była obawa, że Rosnieft wygra w sądzie"Jacek Tacik | Fakty TVN

Polska cały czas kupowała rosyjską ropę, aż kontrakt sam wygasł, a Rosja sama zakręciła kurek. Rządzący różnie tłumaczą, dlaczego tak było. Greenpeace policzył, że w ubiegłym roku Orlen przelał na rosyjskie konta 32 miliardy złotych.

Po 366 dniach od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę rosyjska ropa nie płynie już do Polski. Decyzję podjął Władimir Putin. - Kupowaliśmy rosyjską ropę, dosypując pieniądze do rosyjskiego budżetu - podkreśla Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnia, że Polska była przygotowana na decyzję Putina o zakręceniu kurka z ropą i zaznacza, że dostawy rosyjskiego surowca pokrywały tylko 10 procent naszego zapotrzebowania.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapytany, czy jest mu wstyd, że przez cały rok trwania wojny Polska współfinansowała reżim Putina, odpowiedział, że "to nie jest kwestia wstydu". - To jest kwestia tego, aby Polska dobrze funkcjonowała i jej rynek energetyczny dobrze funkcjonował - dodał.

Do końca stycznia - jak donosił Bloomberg - rosyjska ropa stanowiła niemal jedną trzecią polskiego zapotrzebowania. Polska jeszcze na początku roku była największym w Unii Europejskiej importerem ropy naftowej z Rosji.

- Od początku tego roku ropa nie płynęła już do Niemiec. Jak widać po naszym sąsiedzie, można było na poziomie kraju członkowskiego zrezygnować z odbioru rosyjskiego surowca - wskazuje Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego energetyka24.com.

Dlaczego kontraktu nie zerwano wcześniej?

Rosyjski surowiec docierał do naszego kraju przez rurociąg Przyjaźń. Nie został objęty po interwencji Viktora Orbana unijnymi sankcjami. Kontrakt z firmą Rosnieft wygasł dopiero z końcem stycznia tego roku i nie został już przedłużony.

- Orlen wiedział, że kontrakt się kończył, a ponieważ równocześnie była to ropa dostarczana drogą lądową, taka, którą, niestety, nie obejmowały sankcje, była obawa, że zerwanie takiego kontraktu może zakończyć się zwycięstwem Rosnieftu w sądzie - wyjaśnia Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Polska może zerwać kontrakty z rosyjskimi koncernami paliwowymi. Można to zrobić na gruncie polskich przepisów o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu. To można było zrobić wiele miesięcy temu - zaznacza Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Greanpeace policzył, że w ubiegłym roku Orlen przelał na rosyjskie konta 32 miliardy złotych. Gdyby Putin nie zakręcił kurka z ropą, w tym i w przyszłym roku Orlen przelałby w sumie jeszcze osiem miliardów. Rząd PiS wiedział, że to niemoralne, a jednak dawał na to zgodę. To wypowiedź wicepremiera z soboty, sprzed ogłoszenia decyzji o zablokowaniu kurka z ropą.

- W tej chwili kupowanie czegokolwiek od Rosjan, dawanie pieniędzy na wojnę w Ukrainie, jest po prostu niemoralne - przyznał w sobotę wicepremier Jacek Sasin.

Tematu - jak mówią rządzący - już nie ma. Tak jak taniej ropy, na której przez rok bogacił się koncern Daniela Obajtka.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN