"Covidowe" osiedle w Mechelinkach ma zostać rozebrane. Jest ostateczna decyzja nadzoru budowlanego

Źródło:
Fakty TVN
"Covidowe" osiedle w Mechelinkach ma zostać rozebrane. Jest decyzja nadzoru budowlanego
"Covidowe" osiedle w Mechelinkach ma zostać rozebrane. Jest decyzja nadzoru budowlanego
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
"Covidowe" osiedle w Mechelinkach ma zostać rozebrane. Jest decyzja nadzoru budowlanegoJan Błaszkowski/Fakty TVN

"Covidowe" domki tuż nad brzegiem morza będą rozebrane. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku uznał ostatecznie, że całe osiedle w Mechelinkach to samowola budowlana. Deweloperowi przysługuje jednak odwołanie do sądu administracyjnego.

10 domków położonych na samym brzegu Zatoki Puckiej zostanie nieodwołalnie rozebranych. - Jest to decyzja ostateczna, którą inwestor zobowiązany jest wykonać. Natomiast w terminie 30 dni służy mu prawo złożenia skargi do sądu administracyjnego - informuje Małgorzata Liczbik, zastępczyni wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Gdańsku.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku uznał, że całe osiedle to samowola budowlana, bo jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego i nie ma pozwolenia na budowę. - To nie była inwestycja covidowa - podkreśla Liczbik.

Domków nie można było też zbudować bez żadnych formalności na cele walki z pandemią, choć deweloper zapewniał, że to nie turystyczne apartamenty na sprzedaż, tylko sanatorium dla ozdrowieńców. Domy samowolnie postawił w otulinie parku krajobrazowego i sąd wymierzył mu grzywnę za złamanie przepisów o ochronie przyrody.

Kwestia grzywny

Jeśli deweloper odwoła się do sądu, to może starać się o wstrzymanie rozbiórki. Proces toczyć się będzie nawet kilka lat.

- Myślę, że kwestia rozebrania takiej inwestycji będzie takim sygnałem, że nie warto iść na skróty, że inwestycje powinno się zrealizować zgodnie z przepisami - ocenia Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Zobacz także: Nad morzem wybudował tzw. osiedle covidowe. Deweloper został skazany

Jeśli sądy administracyjne podtrzymają decyzję o rozbiórce, a deweloper osiedla nie usunie, to narazi się na grzywnę. Dziś to 35 tysięcy złotych za każdy z 10 domków. Będzie musiał też zapłacić za rozbiórkę wykonaną przez inną, wynajętą przez nadzór budowlany firmę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS