Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"

Źródło:
Fakty TVN
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Coraz więcej osób zmaga się z atakami paniki. Jak przekonują specjaliści, problem jest tak poważny, że można już mówić o epidemii lęku. Objawy to między innymi zawroty głowy, nudności, duszność czy drżenie rąk, ale u każdego może to przebiegać inaczej.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- Czułam, jakbym umierała - mówi Sabina Mil, która pierwszy atak paniki miała kilkanaście lat temu, ale do dziś pamięta to uczucie. - To jest tak, jakby taka fala tsunami na nas nacierała, a my nie wiemy, co robić w tym momencie - opowiada. Prosto z pracy zabrała ją karetka. Potem pojawił się lęk przed lękiem, czyli kolejnym atakiem i skutecznie na lata odebrał radość życia. - Przestałam pracować, wychodzić do ludzi, schudłam, ważyłam 42 kilo. Praktycznie wszystkie włosy mi wyleciały. Byłam po prostu wrakiem człowieka - wylicza pani Sabina.

- Atak paniki to jest jakby umieranie za życia - dodaje Nicola Sipa, która też mierzy się z tym zaburzeniem. - Uczucie odrealnienia, omdlewania, uczucie kłucia w klatce piersiowej - tłumaczy. Nerwica zamknęła ją w czterech ścianach. Lęk uprzykrzał codzienne funkcjonowanie. - Potrafi utrudnić wyjście z domu, utrudnić zrobienie zakupów w sklepie, pojechanie gdzieś samochodem, odprowadzenie dziecka do przedszkola - wylicza.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

"Trzeba zacząć żyć"

Zdaniem specjalistów możemy już mówić o epidemii lęku. Coraz więcej osób zmaga się z atakami paniki, które opisują jako umieranie i nie ma w tym przesady. - Nasz organizm walczy na śmierć i życie w tym momencie i takie też możemy mieć odczucia - Marcin Matych, psychoterapeuta.

Objawy ataku paniki to między innymi zawroty głowy, nudności, duszność czy drżenie rąk, ale u każdego może to przebiegać inaczej. Według WHO zaburzenia lękowe są najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. W 2019 roku miało je ponad 300 milionów osób. Nadmierny lęk jest niechlubną zdobyczą XXI wieku. - Jesteśmy zabiegani, mamy za dużo na głowach. My sobie nie dajemy sobie odpoczywać i trochę nie słuchamy naszego ciała - wyjaśnia Monika Dzikowska, psychoterapeutka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Ale z lękiem można, a nawet trzeba pracować. Pani Sabina od lat nie miała ataków paniki i napisała książkę o tym, jak sobie z nimi radzić. Pani Nicola jest na najlepszej drodze do zdrowia. - Naprawdę da się wrócić do normalności, ale trzeba to zrozumieć, zaakceptować, umieć odpuścić - mówi Nicola Sipa.

Warto coś zmienić, bo nadmierny lęk to często drogowskaz. - Ataki paniki mogą być bardzo ważnym sygnałem: zwolnij, przyjrzyj się sobie, zaopiekuj się sobą - podkreśla Marcin Matych.

Pani Sabinie w dochodzeniu do zdrowia pomógł między innymi sport, ale też wiele dużych zmian. - Czekałam z życiem aż wyleczę się z nerwicy, a tymczasem zależność jest odwrotna. Trzeba zacząć żyć, żeby z tej nerwicy się wyleczyć - podkreśla Sabina Mil.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS