Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"

Źródło:
Fakty TVN
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Coraz więcej osób cierpi na ataki paniki. "Nie słuchamy naszego ciała"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Coraz więcej osób zmaga się z atakami paniki. Jak przekonują specjaliści, problem jest tak poważny, że można już mówić o epidemii lęku. Objawy to między innymi zawroty głowy, nudności, duszność czy drżenie rąk, ale u każdego może to przebiegać inaczej.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- Czułam, jakbym umierała - mówi Sabina Mil, która pierwszy atak paniki miała kilkanaście lat temu, ale do dziś pamięta to uczucie. - To jest tak, jakby taka fala tsunami na nas nacierała, a my nie wiemy, co robić w tym momencie - opowiada. Prosto z pracy zabrała ją karetka. Potem pojawił się lęk przed lękiem, czyli kolejnym atakiem i skutecznie na lata odebrał radość życia. - Przestałam pracować, wychodzić do ludzi, schudłam, ważyłam 42 kilo. Praktycznie wszystkie włosy mi wyleciały. Byłam po prostu wrakiem człowieka - wylicza pani Sabina.

- Atak paniki to jest jakby umieranie za życia - dodaje Nicola Sipa, która też mierzy się z tym zaburzeniem. - Uczucie odrealnienia, omdlewania, uczucie kłucia w klatce piersiowej - tłumaczy. Nerwica zamknęła ją w czterech ścianach. Lęk uprzykrzał codzienne funkcjonowanie. - Potrafi utrudnić wyjście z domu, utrudnić zrobienie zakupów w sklepie, pojechanie gdzieś samochodem, odprowadzenie dziecka do przedszkola - wylicza.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

"Trzeba zacząć żyć"

Zdaniem specjalistów możemy już mówić o epidemii lęku. Coraz więcej osób zmaga się z atakami paniki, które opisują jako umieranie i nie ma w tym przesady. - Nasz organizm walczy na śmierć i życie w tym momencie i takie też możemy mieć odczucia - Marcin Matych, psychoterapeuta.

Objawy ataku paniki to między innymi zawroty głowy, nudności, duszność czy drżenie rąk, ale u każdego może to przebiegać inaczej. Według WHO zaburzenia lękowe są najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. W 2019 roku miało je ponad 300 milionów osób. Nadmierny lęk jest niechlubną zdobyczą XXI wieku. - Jesteśmy zabiegani, mamy za dużo na głowach. My sobie nie dajemy sobie odpoczywać i trochę nie słuchamy naszego ciała - wyjaśnia Monika Dzikowska, psychoterapeutka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Ale z lękiem można, a nawet trzeba pracować. Pani Sabina od lat nie miała ataków paniki i napisała książkę o tym, jak sobie z nimi radzić. Pani Nicola jest na najlepszej drodze do zdrowia. - Naprawdę da się wrócić do normalności, ale trzeba to zrozumieć, zaakceptować, umieć odpuścić - mówi Nicola Sipa.

Warto coś zmienić, bo nadmierny lęk to często drogowskaz. - Ataki paniki mogą być bardzo ważnym sygnałem: zwolnij, przyjrzyj się sobie, zaopiekuj się sobą - podkreśla Marcin Matych.

Pani Sabinie w dochodzeniu do zdrowia pomógł między innymi sport, ale też wiele dużych zmian. - Czekałam z życiem aż wyleczę się z nerwicy, a tymczasem zależność jest odwrotna. Trzeba zacząć żyć, żeby z tej nerwicy się wyleczyć - podkreśla Sabina Mil.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS