Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"

14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"
14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"
Robert Jałocha | Fakty TVN
14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"Robert Jałocha | Fakty TVN

1300 drzew do wycięcia w Chorzowie z działki tuż przy Parku Śląskim. Jest zgoda na wycinkę, bo jest inwestor i są plany zabudowy. Ekolodzy i społecznicy mówią "nie". Chcą bronić zielonych płuc regionu.

Urzędnicy i deweloper szumu wokół drzew nie rozumieją. Pierwsi tłumaczą, że działka od lat nie leży już na terenie parku. Deweloper podkreśla, że wycinka to wielka szansa dla całego miejsca.

- To nie jest szkoda ekologiczna, to jest korzyść ekologiczna dla tego terenu. W tej chwili rosną tam drzewa niejednokrotnie zmurszałe, samosiejki, które grożą powaleniem przez wiatr - tłumaczy Marek Klimek ze spółki deweloperskiej Green Park Silesia.

Pozwolenie na wycinkę dotyczy dokładnie 1327 drzew. Z przesłanej dokumentacji wynika, że są to głownie klony, topole, brzozy dęby i lipy. Przy większości nie ma zapisów o tym, że drzewa są chore lub stanowią niebezpieczeństwo.

- Te drzewa, które znajdują się na obecnej działce, to jest jakby kontynuacja tej najbardziej dzikiej, bogatej przyrodniczo części leśnej parku - mówi Janusz Kminikowski ze Stowarzyszenia "Nasz Park".

- Skandaliczna, nieodpowiedzialna decyzja, na którą, mam nadzieje, mieszkańcy się nie zgodzą - dodaje Michał Książek, ekolog.

- Większą część tej decyzji zajmuje nakaz zasadzenia co najmniej takiej samej liczby nowych drzew - odpowiada jednak Klimek.

Mieszkańcy protestują

Tłumaczenia dewelopera mieszkańców nie przekonują. W niedzielę zorganizowali marsz. Chcą, by sprawą wycinki zajęło się także Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Jeśli próba zablokowania decyzji urzędników z Chorzowa będzie nieskuteczna, to deweloper może rozpoczynać przygotowania pod inwestycje.

- Warunkiem rozpoczęcia wycinki jest uzyskanie pozwolenia na budowę, o czym powszechnie wiadomo - tłumaczy Marek Klimek. - Pytanie teraz jest takie: pozwolenie na jaką budowę dostaniemy - dodaje jednak.

Pytanie zasadne, bo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na działce mogą powstać wyłącznie obiekty usługowe, handlowe lub wystawiennicze. Inwestor podtrzymuje jednak, że jego celem jest wybudowanie osiedla mieszkaniowego.

Już raz próbował uzyskać na to zgodę, ale radni Chorzowa jego wniosek odrzucili.

Co ciekawe, zdaje się, że władze miasta w całej sprawie zmieniły zdanie i nie chcą nowej inwestycji.

- Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest to, by ten teren przyłączyć do Parku Śląskiego; by właściciel Parku Śląskiego - samorząd województwa - złożył stosowna ofertę prywatnym właścicielom - uważa Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Wiceprezydent Chorzowa dodaje jednak, że miasto przy sprzedaży było tylko pośrednikiem. Działka należała do Skarbu Państwa, a więc zgodę na jej zbycie musiał wydać wojewoda. Jeśli wiec dojdzie ostatecznie do wycinki, to nikt sam do błędu raczej się nie przyzna.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS