Miało nie być podwyżek, nie będzie rekompensat. Za prąd zapłacimy więcej?

15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?
15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?
Paweł Płuska | Fakty TVN
15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?Paweł Płuska | Fakty TVN

Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny prądu, chociaż wicepremier Jacek Sasin zapowiadał, że za prąd więcej nie zapłacimy. Jesteśmy też jednymi z tych, którzy za prąd w Europie płacą najwięcej. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad dodatkami dla tych, którym grozi "ubóstwo energetyczne". Pewne jest tylko to, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już podwyżki cen prądu.

"Sukces" z rekompensatami za podwyżki cen prądu nie ma ojca. Nawet wicepremier Jacek Sasin, który miesiącami przekonywał, że będzie dobrze, nabrał wody w usta i odsyła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Proszę pytać właściwe osoby - mówi Ireneusz Zyska, wiceminister w tym resorcie. - Ja akurat zajmuję się trochę inną dziedziną dzisiaj - dodał. We wtorek prezentował na sejmowej komisji projekt ustawy w sprawie morskich wiatraków. Przewodniczący komisji, poseł PiS Marek Suski też nie chciał o rekompensatach rozmawiać.

Nikt niczego nie słyszał, a przecież miało być inaczej. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał z mównicy sejmowej, że nie będzie podwyżek cen energii.

Historia z podwyżkami cen prądu zaczęła się grubo ponad rok temu - przed wyborami do Sejmu i Senatu zapowiedzi drożyzny energetycznej spotykały się z ostrą reakcją polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Sasin obiecywał, że ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną. Potem pojawiła się koncepcja rekompensat za podwyżki.

Pojawiły się też konkrety - rekompensaty będą, ale na wniosek i nie dla wszystkich. - Dla osób w pierwszym progu podatkowym - tłumaczył Jacek Sasin.

Stary projekt w koszu, a podwyżki będą

W połowie roku Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało nawet projekt ustawy o rekompensatach, który przejął resort klimatu, do którego wicepremier Jacek Sasin chętnie odsyłał. - Ja nie odpowiadam za wszystkie sprawy w rządzie - tłumaczył.

Aktualnie projekt jest w koszu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nowe rozwiązanie - dodatek dla najbiedniejszych, którzy - jak to ujęto w odpowiedzi resortu dla BiznesAlert - odczuwają skutki ubóstwa energetycznego.

- Ceny energii w Polsce są dużo większe niż u naszych sąsiadów z bardzo prostego powodu, że musimy płacić rekompensatę za to, że używamy do produkcji energii elektrycznej węgla - tłumaczy Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

- Jedyne, co czeka Polaków w przyszłym roku i w kolejnych latach, to - dopóki rządzi PiS - nowe i wyższe podatki - podkreśla posłanka PO Izabela Leszczyna.

Urząd Regulacji Energetyki właśnie zaakceptował kolejne wnioski firm energetycznych o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. To plus wchodząca od nowego roku opłata mocowa już dobrze nie wygląda.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS