Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek

07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek
07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżekPaweł Płuska | Fakty TVN

Na polskiej giełdzie energii średnia cena prądu jest wyższa o 90 procent niż rok temu. Natomiast cena węgla na giełdzie w Holandii dobija do 300 dolarów za tonę, a cena gazu wzrosła 10-krotnie w stosunku do początku roku. Podwyżki również przekradają się na ceny produktów.

W Nowym Dworze Gdańskim w czwartek protestowali rolnicy, którzy mają dość ciągle rosnących i już absurdalnie wysokich cen nawozów.

- Cena saletry: 3400 złotych brutto - jest to 300 procent drożej rok do roku - wskazuje Andrzej Sobociński, jeden z protestujących rolników.

Za skokami cen stoi gaz i wielka polityka. Przemysł chemiczny i zakłady produkujące nawozy potrzebują gazu, a tego - nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - brakuje.

- Mamy bardzo niskie poziomy rezerw gazu w europejskich magazynach, niski import ze strony Rosji, która jasno deklaruje, że zwiększy go, gdy tylko Unia Europejska szybko certyfikuje Nord Stream 2 - tłumaczy Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energicznych z Polityka Insight.

Póki tego nie ma gaz drożeje, co najmocniej - poza przemysłem - odczuwają choćby mieszkańcy kilku gmin w Wielkopolsce, gdzie firma dostarczająca gaz podniosła ceny dla odbiorców indywidualnych o 170 procent.

Jak wyjaśnia mieszkaniec Lusowa pan Ernest Jęczkowski, dostawca podwyżki cen uzasadnia coraz wyższymi kosztami zakupu gazu.

Rekordowa cena węgla

Podobne podwyżki jak w Wielkopolsce wkrótce mogą być wszędzie. Ogrzewanie domu gazem będzie horrendalnie drogie, a alternatyw brak.

Węgiel właśnie bije rekordy cenowe, bo gdy światowa gospodarka ruszyła po pandemii, zapotrzebowanie wrosło, dlatego cena na giełdzie w Holandii dobija do 300 dolarów za tonę. Rok temu było to 5-6 razy mniej.

Cena gazu natomiast wzrosła 10-krotnie w stosunku do początku roku, a cena prądu przebiła 300 euro za megawatogodzinę. To rekordy, z których nikt się nie cieszy.

- W momencie, kiedy trzeba kupować węgiel z zagranicy, będziemy za niego więcej płacić, czyli mówiąc na skróty: Polska nic nie zarobi na tym, że rosną ceny węgla, wręcz przeciwnie - straci, bo będzie ten węgiel kosztował więcej - wyjaśnia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, obecnie ekspert do spraw górnictwa. Z uwagi na to, że w Polsce prąd produkuje się głównie z węgla, to i ceny prądu wzrosły. Drogi prąd to drożejące praktycznie wszystko, a gdy dochodzą do tego rekordy na rynku gazu wpływające na wydatki domowe, ceny nawozów, a w konsekwencji żywności, to błędne energetyczne koło - wzmacniające inflację - kręci się coraz szybciej.

Z tym też jest związana decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podniesienia stóp procentowych.

- Nie ma żadnej spirali cenowo-płacowej, ale im dłużej się będzie utrzymywał wysoki poziom inflacji, tym bardziej to jest prawdopodobne, że w średnim okresie się pojawi - poinformował w środę Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Na polskiej Towarowej Giełdzie Energii, jak informuje portal wysokienapiecie.pl, średnia cena prądu w zeszłym miesiącu była o 90 procent wyższa niż rok temu i ponad trzy razy wyższa niż na początku zeszłego roku. W przyszłym roku - zdaniem ekspertów - odbiorców indywidualnych czekają minimum 20-stoprocentowe podwyżki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS