Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek

07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek
07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżek
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.10.2021 | Cena gazu i węgla mocno w górę. Eksperci: to nie koniec podwyżekPaweł Płuska | Fakty TVN

Na polskiej giełdzie energii średnia cena prądu jest wyższa o 90 procent niż rok temu. Natomiast cena węgla na giełdzie w Holandii dobija do 300 dolarów za tonę, a cena gazu wzrosła 10-krotnie w stosunku do początku roku. Podwyżki również przekradają się na ceny produktów.

W Nowym Dworze Gdańskim w czwartek protestowali rolnicy, którzy mają dość ciągle rosnących i już absurdalnie wysokich cen nawozów.

- Cena saletry: 3400 złotych brutto - jest to 300 procent drożej rok do roku - wskazuje Andrzej Sobociński, jeden z protestujących rolników.

Za skokami cen stoi gaz i wielka polityka. Przemysł chemiczny i zakłady produkujące nawozy potrzebują gazu, a tego - nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - brakuje.

- Mamy bardzo niskie poziomy rezerw gazu w europejskich magazynach, niski import ze strony Rosji, która jasno deklaruje, że zwiększy go, gdy tylko Unia Europejska szybko certyfikuje Nord Stream 2 - tłumaczy Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energicznych z Polityka Insight.

Póki tego nie ma gaz drożeje, co najmocniej - poza przemysłem - odczuwają choćby mieszkańcy kilku gmin w Wielkopolsce, gdzie firma dostarczająca gaz podniosła ceny dla odbiorców indywidualnych o 170 procent.

Jak wyjaśnia mieszkaniec Lusowa pan Ernest Jęczkowski, dostawca podwyżki cen uzasadnia coraz wyższymi kosztami zakupu gazu.

Rekordowa cena węgla

Podobne podwyżki jak w Wielkopolsce wkrótce mogą być wszędzie. Ogrzewanie domu gazem będzie horrendalnie drogie, a alternatyw brak.

Węgiel właśnie bije rekordy cenowe, bo gdy światowa gospodarka ruszyła po pandemii, zapotrzebowanie wrosło, dlatego cena na giełdzie w Holandii dobija do 300 dolarów za tonę. Rok temu było to 5-6 razy mniej.

Cena gazu natomiast wzrosła 10-krotnie w stosunku do początku roku, a cena prądu przebiła 300 euro za megawatogodzinę. To rekordy, z których nikt się nie cieszy.

- W momencie, kiedy trzeba kupować węgiel z zagranicy, będziemy za niego więcej płacić, czyli mówiąc na skróty: Polska nic nie zarobi na tym, że rosną ceny węgla, wręcz przeciwnie - straci, bo będzie ten węgiel kosztował więcej - wyjaśnia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, obecnie ekspert do spraw górnictwa. Z uwagi na to, że w Polsce prąd produkuje się głównie z węgla, to i ceny prądu wzrosły. Drogi prąd to drożejące praktycznie wszystko, a gdy dochodzą do tego rekordy na rynku gazu wpływające na wydatki domowe, ceny nawozów, a w konsekwencji żywności, to błędne energetyczne koło - wzmacniające inflację - kręci się coraz szybciej.

Z tym też jest związana decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podniesienia stóp procentowych.

- Nie ma żadnej spirali cenowo-płacowej, ale im dłużej się będzie utrzymywał wysoki poziom inflacji, tym bardziej to jest prawdopodobne, że w średnim okresie się pojawi - poinformował w środę Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Na polskiej Towarowej Giełdzie Energii, jak informuje portal wysokienapiecie.pl, średnia cena prądu w zeszłym miesiącu była o 90 procent wyższa niż rok temu i ponad trzy razy wyższa niż na początku zeszłego roku. W przyszłym roku - zdaniem ekspertów - odbiorców indywidualnych czekają minimum 20-stoprocentowe podwyżki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

"Tarcza Wschód" to największy taki projekt od II wojny światowej. Ma na celu budowę infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Jego rozpoczęcie planowano było na przyszły rok, ale - jak informuje wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS