Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"

04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Radny Gniezna nie wytrzymał. Wziął jajka, patelnię i na zabetonowanym placu w Leżajsku ze smażeniem nie było problemu. Bez gazu i bez ognia. Wystarczył upał. Komisja Europejska ma dość finansowania takich rewitalizacji placów, w których stawia się na beton, a nie na zieleń.

W upalny dzień gnieźnieński radny wysmażył jajecznicę na placu. To forma protestu. - Przed remontem było tam dużo zieleni, były trawniki, były kwietniki, były przede wszystkim drzewa - wyjaśnia Tomasz Dzionek, radny Gniezna. - To symbol miejskiej betonozy - dodaje.

Betonozy nie chce już finansować Unia Europejska, jak wynika z podpisanej właśnie nowej umowy partnerstwa między Polską a Komisją Europejską. - Takie rewitalizacje rynków, one już nie będą wspierane ze środków unijnych. Jest to oficjalne zobowiązanie Polski, żeby właśnie tak te pieniądze wydawać - tłumaczy Izabela Zygmunt, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce.

Na betonie jest sucho i gorąco. - W imię źle pojętej estetyki poświęcamy coś bardzo ważnego, czyli nasze zdrowie i zasoby wodne - alarmuje Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery.

W Leżajsku przebudowa rynku wiązała się z wycięciem drzew i zabetonowaniem trawników. Andrzej Janas, zastępca burmistrza Leżajska, twierdzi, że w trakcie konsultacji społecznych skarżono się głównie na brak miejsc parkingowych.

9000 metrów kwadratowych granitu opiniował także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego.

- Beton jest nie tylko na tym placu, ale potrafi być również w głowach konserwatorów zabytków, w głowach architektów, architektów krajobrazu, projektantów drogowych - ocenia Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu.

"Nawierzchniowa dyskryminacja"

Władze miasta mówią: było brzydko i brudno, jest ładniej i czyściej. - Widzimy zdecydowanie więcej osób niż poprzednio w tej samej przestrzeni - przekonuje Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska.

- Miasta muszą być coraz bardziej zielone, ale są miejsca, które możemy do tego dostosować, a są miejsca, które wymagają jednak jakiejś nawierzchni - podkreśla Robert Tarczyński, autor projektu rewitalizacji rynku w Leżajsku z Pracowni Architektonicznej "Format".

Władze Leżajska widzą tu nawierzchniową dyskryminację. - Czy ma mi się nie podobać rynek w Sandomierzu, w Kazimierzu Dolnym, w Warszawie, Rzeszowie? Przecież w tej konwencji to są wszystko rynki obarczone betonozą - argumentuje Andrzej Janas, zastępca burmistrza.

Ten dylemat samorządowcy będą musieli rozstrzygnąć, bo inaczej rozstrzygnie go Komisja Europejska i nie da na remonty pieniędzy. - Stawiać przede wszystkim na drzewa, na zieleń, a nie na beton - apeluje Izabela Zygmunt.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS