Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"

04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.07.2022 | Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Radny Gniezna nie wytrzymał. Wziął jajka, patelnię i na zabetonowanym placu w Leżajsku ze smażeniem nie było problemu. Bez gazu i bez ognia. Wystarczył upał. Komisja Europejska ma dość finansowania takich rewitalizacji placów, w których stawia się na beton, a nie na zieleń.

W upalny dzień gnieźnieński radny wysmażył jajecznicę na placu. To forma protestu. - Przed remontem było tam dużo zieleni, były trawniki, były kwietniki, były przede wszystkim drzewa - wyjaśnia Tomasz Dzionek, radny Gniezna. - To symbol miejskiej betonozy - dodaje.

Betonozy nie chce już finansować Unia Europejska, jak wynika z podpisanej właśnie nowej umowy partnerstwa między Polską a Komisją Europejską. - Takie rewitalizacje rynków, one już nie będą wspierane ze środków unijnych. Jest to oficjalne zobowiązanie Polski, żeby właśnie tak te pieniądze wydawać - tłumaczy Izabela Zygmunt, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce.

Na betonie jest sucho i gorąco. - W imię źle pojętej estetyki poświęcamy coś bardzo ważnego, czyli nasze zdrowie i zasoby wodne - alarmuje Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery.

W Leżajsku przebudowa rynku wiązała się z wycięciem drzew i zabetonowaniem trawników. Andrzej Janas, zastępca burmistrza Leżajska, twierdzi, że w trakcie konsultacji społecznych skarżono się głównie na brak miejsc parkingowych.

9000 metrów kwadratowych granitu opiniował także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego.

- Beton jest nie tylko na tym placu, ale potrafi być również w głowach konserwatorów zabytków, w głowach architektów, architektów krajobrazu, projektantów drogowych - ocenia Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu.

"Nawierzchniowa dyskryminacja"

Władze miasta mówią: było brzydko i brudno, jest ładniej i czyściej. - Widzimy zdecydowanie więcej osób niż poprzednio w tej samej przestrzeni - przekonuje Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska.

- Miasta muszą być coraz bardziej zielone, ale są miejsca, które możemy do tego dostosować, a są miejsca, które wymagają jednak jakiejś nawierzchni - podkreśla Robert Tarczyński, autor projektu rewitalizacji rynku w Leżajsku z Pracowni Architektonicznej "Format".

Władze Leżajska widzą tu nawierzchniową dyskryminację. - Czy ma mi się nie podobać rynek w Sandomierzu, w Kazimierzu Dolnym, w Warszawie, Rzeszowie? Przecież w tej konwencji to są wszystko rynki obarczone betonozą - argumentuje Andrzej Janas, zastępca burmistrza.

Ten dylemat samorządowcy będą musieli rozstrzygnąć, bo inaczej rozstrzygnie go Komisja Europejska i nie da na remonty pieniędzy. - Stawiać przede wszystkim na drzewa, na zieleń, a nie na beton - apeluje Izabela Zygmunt.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS