Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada

20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada
20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada
Mateusz Kudła | Fakty TVN
20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiadaMateusz Kudła | Fakty TVN

Góra śmieci pod K2. "Wstydźcie się Polacy" pisze kanadyjski himalaista i na filmie pokazuje, co zobaczył na szlaku. Z Polski słychać "przepraszam", a my pytamy, jakim cudem po narodowej wyprawie została taka pamiątka.

- To śmieci pozostawione w bazie pod K2 przez polską zimową wyprawę. Wyprawą kierował Krzysztof Wielicki. Polscy himalaiści, wstydźcie się! Chcieli być pierwszymi, którzy zdobędą szczyt zimą, ale mam nadzieję, że była to ich ostatnia wyprawa w góry - mówi Jean-Pierre Danvoye, który dwudziestego pierwszego czerwca nagrał wysypisko plastikowych butelek, szklanych słoików, opakowań po żywności z polskimi etykietami, kart do gry, a nawet książek.

Tylko na profilu społecznościowym kanadyjskiego wspinacza, który nagłośnił sprawę, film obejrzało sto czterdzieści tysięcy osób.

Wina agencji?

- Jestem zbulwersowany, ja byłem kierownikiem bazy. Jak zobaczyłem to, co zostało w bazie, to po prostu nie wierzyłem - mówi Piotr Snopczyński.

Uczestnicy wyprawy na drugi co do wysokości szczyt Ziemi przyznają, że nie zabrali ze sobą śmieci, bo zrobić miała to wynajęta przez nich agencja - po ustąpieniu zimy. - Dla tragarzy przejście tego lodowca zimą jest bardzo trudne, także sprzęt znosi się dopiero latem - tłumaczy Adam Bielecki, uczestnik narodowej wyprawy na K2. - Większość wypraw organizowanych do Karakorum przez duże i mniejsze zespoły jest organizowana przez agencje turystyczne - przyznaje Piotr Turkot z portalu wspinanie.pl.

Sprawa nieaktualna

Wspinacze zapewniają, że nagrany 21 czerwca film jest już nieaktualny. Według pakistańskiego agenta, śmieci zostały sprzątnięte w połowie lipca.

- Rozmawiałem dzisiaj rano z kolegą, który był w bazie pod K2 w lipcu i nie widział żadnych śmieci, a na pewno obrazu, który można zobaczyć na filmie - przekazuje Piotr Tomala, uczestnik wyprawy. Co więcej, jak dodaje Adam Bielecki, ekspedycja kończąc wyprawę oszczędziła innym wspinaczom takiego widoku. Śmieci miały czekać na transport w szczelnie zamkniętych workach.

- Nie wiadomo, czy to czynnik ludzki, czy może jakieś zwierzęta, ale coś sprawiło, że część tych worków została uszkodzona i śmieci zostały rozwleczone - mówi Bielecki.

- Nie wystawiamy złego świadectwa samym sobie. Himalaiści to jest środowisko, które bardzo dba o środowisko naturalne - dodaje.

Kanadyjski wspinacz, który opublikował film, zaktualizował wpis o nadesłane przez polskich wspinaczy wyjaśnienia.

Polska wyprawa narodowa na K2 zakończyła się w marcu z powodu niekorzystnej pogody i zagrożenia lawinowego. Jej uczestnicy poddali się po trzech miesiącach walki o ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jean-Pierre Danvoye

Pozostałe wiadomości

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kierowca z własnym samochodem potrzebny do wożenia turystów w południowej Europie - brzmi jak atrakcyjna, dobrze płatna oferta pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że nie chodzi o przewozy turystów, ale przemyt migrantów z Bałkanów do Europy Zachodniej. Szczegóły tego przestępczego procederu pokazali w "Superwizjerze" Jakub Stachowiak i Sebastian Klauziński.

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS