Nowa lista krajów, do których nie polecimy. "Obostrzenia przyjmowane w całej Europie"

12.08.2020 | Nowa lista krajów, do których nie polecimy. "Obostrzenia przyjmowane w całej Europie"
12.08.2020 | Nowa lista krajów, do których nie polecimy. "Obostrzenia przyjmowane w całej Europie"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
12.08.2020 | Nowa lista krajów, do których nie polecimy. "Obostrzenia przyjmowane w całej Europie"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Rząd przedłuża powietrzne restrykcje. Zakazem lotów objęte są 44 państwa. Nadal nie polecimy do Stanów Zjednoczonych. Rosji czy Izraela. Niestety Malediwy też muszą poczekać, aż epidemia trochę odpuści.

Podróżowanie w dobie pandemii nie jest łatwe. Turyści nadal będą musieli liczyć się z tym, że mogą pojawiać się kolejne ograniczenia i obostrzenia.

Od środy obowiązuje nowa lista krajów, do których Polacy nie mogą podróżować samolotem. Na liście znalazły się 44 kraje, między innymi Stany Zjednoczone, Meksyk, Dominikana, Izrael, Chiny czy RPA.

Zakaz lotów dotyczy również Rosji, Kazachstanu, Czarnogóry, Luksemburga czy Serbii. Lista zakazów na razie obowiązuje do 25 sierpnia.

Są też dobre informacje - możemy już regularnie latać do Szwecji, Portugalii czy kurortów w Egipcie.

- Te obostrzenia są przyjmowane w całej Europie. Kryterium to przede wszystkim liczba zachorowań na terenie danego kraju, ale również sytuacja w poszczególnych regionach. Zależnie od wielkości poszczególnych państw ta sytuacja wygląda różnie. Możemy się spodziewać, że ta lista będzie modyfikowana - wyjaśnia rzecznik rządu Piotr Mueller.

Inne ograniczenia w podróżowaniu

Ci, którzy - zamiast samolotem - chcą podróżować po Europie autem lub autokarem, też muszą dokładnie wczytać się, dokąd można pojechać, by później nie było żadnych kłopotów.

Jadąc na Litwę, Łotwę, Ukrainę czy do Estonii warto pamiętać, że wjeżdżając tam zostaniemy skierowani na 14-dniową kwarantannę.

Są też kraje, w których na przejściu granicznym będziemy musieli pokazać ważny wyniku testu na obecność koronawirusa. Takie obostrzenia od piątku będą obowiązywać na Cyprze. Test trzeba zrobić nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą do tego kraju.

Jeśli więc podejmujemy decyzję o zagranicznym wyjeździe, to trzeba być przygotowanym na to, że w każdej chwili, w każdym kraju lub regionie mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia czy obostrzenia.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS