Strefy, zakazy, nakazy, ograniczenia. Prezydent Częstochowy apeluje do pielgrzymów

09.08.2020 | Strefy, zakazy, nakazy, ograniczenia. Prezydent Częstochowy apeluje do pielgrzymów
09.08.2020 | Strefy, zakazy, nakazy, ograniczenia. Prezydent Częstochowy apeluje do pielgrzymów
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.08.2020 | Strefy, zakazy, nakazy, ograniczenia. Prezydent Częstochowy apeluje do pielgrzymówMarek Nowicki | Fakty TVN

Więcej partoli policji, bardziej rygorystyczne przestrzeganie nakazów i zakazów Sanepidu. W 19. żółtych i czerwonych strefach życie nie przypomina ogólnopolskiego lockdownu. Jednak to eksperyment przed jesienią.

Cały czas koronawirus wykrywany jest głównie w ogniskach zaznaczonych przez epidemiologów na czerwono. Takich, jak na przykład powiat ostrzeszowski. Tam obowiązują szczególne restrykcje. Znów na otwartej przestrzeni trzeba zakrywać twarz i nos. Policja we wszystkich czerwonych strefach wzmaga kontrole. Jest tam więcej patroli niż dotąd.

- Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje przede wszystkim w przestrzeni publicznej; nie tylko w sklepach, transporcie publicznym, ale też na drogach, placach, skwerach, nawet na plażach - tłumaczy podinsp. Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wszystko dlatego, że koronawirus się rozprzestrzenia. Właśnie pojawił się w gminie Kulesze Kościelne na Podlasiu. Na pogrzebie, w którym uczestniczyło sto osób. Okazało się, że jeden z uczestników był zakażony koronawirusem. Teraz wszystkich wychwytuje Sanepid.

W Wieluniu w niedzielę cały dzień trwało testowanie pracowników zakładów produkujących pojazdy rolnicze. Już u ponad 60 z nich wykryto koronawirusa. Powiat wieluński należy do czerwonej strefy. Podobnie jak kilkanaście innych czerwonych i żółtych regionów w Polsce może być źródłem zakażeń dla całego kraju.

Sezon pielgrzymkowy w pełni

W Częstochowie apelują, żeby właśnie z tych terenów nie przyjeżdżali na Jasną Górę pielgrzymi. Sezon pielgrzymkowy trwa jednak w pełni.

- Jedyne, co wyszło do tej pory, to są wytyczne GIS-u dla organizatorów pielgrzymek. Niestety nie dla miast, które przyjmują takowe pielgrzymki. Martwimy się o to, dlatego też prezydent miasta wystosował apel do pielgrzymów indywidualny, prosząc ich o przybywanie do Częstochowy, ale w przyszłym roku - mówi Rafał Kusal z Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy.

Oddziały szpitalne w Częstochowie działają na razie bez problemu, ale już w Opolu trzeba było z powodu pandemii zamknąć klinikę położnictwa a w Krakowie cały szpital Dietla.

- Zdajemy sobie sprawę, jak to jest ogromny problem dla Krakowa. Zniknęło ponad czterysta łóżek. Te, które były bardzo obłożone, bo my praktycznie od kilku miesięcy mamy prawie stuprocentowe obłożenie łóżek szpitalnych - wyjaśnia Marcin Mikos, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych Szpitala im. J. Dietla w Krakowie

Od początku pandemii w Polsce koronawirusa wykryto u prawie 52 tysięcy osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS